Gegužės 19 d. Plungės r. savivaldybėje vykusio Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio metu aptarta mokinių priėmimo į Plungės r. savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarka.
Kaip sakė klausimą pristačiusi Švietimo skyriaus vyr. specialistė Alina Jonutienė, nors tvarka galioja ne pirmi metai, tačiau, mažėjant mokinių skaičiui, pastebėta tendencija pervilioti mokinius iš vienos mokyklos į kitą. „Tad susidaro tokia situacija, kad vienose mokyklose klasės nesukomplektuojamos, kitose tų klasių – per daug“, – kalbėjo specialistė. Taip pat išaiškėjo ne visai toleruotinas reiškinys – mokinių iš miesto pavėžėjimas į kaimo mokyklas. Anot A. Jonutienės, bėda ne pats faktas, bet tai, kokiu būdu jie pasiekia mokyklą – veža ir pašaliniai asmenys, ir mokyklų vadovai, o tai neleistina. „Jei atsitiks nelaimė, kas bus atsakingas“, – svarstė komiteto nariai. Todėl, kaip sakė A. Jonutienė, ir reikia keisti kai kuriuos mokinių priėmimo į mokyklas tvarkos punktus.
Pakoreguotoje tvarkoje nurodoma, kad Savivaldybė nevykdo mokinių vežiojimo iš Plungės į kaimo mokyklas. Ypatingu atveju mokiniai gali būti vežami iš miesto į kaimo mokyklas tik suderinus su Švietimo skyriumi, tėvams (globėjams, rūpintojams) pateikus prašymą, nurodžius svarbias jų vežiojimo priežastis ir užtikrinus vaikų saugumą.
Keičiasi ir tai, jog į laisvas vietas mokytis pagal pradinio ir pagrindinio ugdymo programas priimami asmenys, gyvenantys Plungės rajono savivaldybės kitai mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje, tik suderinus su Švietimo skyriumi. Paprastai sakant, norint leisti savo vaiką į kitą mokyklą, nei priskirta pagal gyvenamąją vietą, reikalingas Švietimo skyriaus „palaiminimas“.
A. Jonutienė minėjo ir tai, jog pastebėta, kad į „Saulės“ gimnazijos 9-10 klases ateina daug nemotyvuoto mokytis jaunimo. Anot specialistės, tokie jaunuoliai pasimoko porą metų ir išeina, o gabiesiems vietos nebeužtenka. Tad ir čia planuojami kai kurie pakeitimai: į 9 ir 10 klases pirmiausiai priimamai mokiniai, gyvenantys tai mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje; jeigu yra laisvų vietų, priimami ir kiti mokiniai, gimnazijos direktoriaus nustatyta tvarka patikrinus jų akademinius sugebėjimus. Su tokiu pataisymu sutiko ne visi komiteto nariai. Anot jų, kitose mokyklose mokosi visi galimi gimnazijos būsimieji devintokai, tad akademiniai sugebėjimai turėtų būti tikrinami visų, o ne tik pretendentų į laisvas vietas, norinčių mokytis „Saulės“ gimnazijos 9-10 klasėse. Kaip pabrėžė komiteto pirmininkė Elvyra Valerija Lapukienė, direktoriaus nustatyta tvarka taip pat turėtų būti suderinta su Švietimo skyriumi. Tiesa, šis klausimas kol kas „pakabintas“ ore, mat reikia išsiaiškinti, ar nebus teisinių kliūčių, įvedant tokią priėmimo tvarką. Į 11 ir 12 „Saulės“ gimnazijos klases priimami visi pageidaujantys mokytis gimnazijoje mokiniai, pateikę pagrindinės mokyklos baigimo pažymėjimus.
Kita naujovė – Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinėje mokykloje. Nors vaikai į šią mokyklėlę priimami neatsižvelgiant į gyvenamąją vietą, bet, baigę ją, į penktas klases bus priimami pagal savo gyvenamąją vietą. (Anksčiau dalis mokinių išeidavo į „Ryto“ pagrindinę mokyklą, net jei ir gyveno ne mokyklai priskirtoje teritorijoje).
Kaip sakė Švietimo skyriaus vedėjas Rolandas Raibužis, šie tvarkos pakeitimai atliks griežtesnės kontrolės funkciją. O ateityje, pasak jo, mokinių priėmimas į mokyklas vyks vieno langelio principu.
„Užteks vieną kartą mokyklų direktoriams pyktis“,- kalbėjo R. Raibužis