Į „Plungės“ redakciją su prašymu kreipėsi Nausodžio seniūnijos seniūnas Darius Preibys. Mat Prūsalių kaime gyvena moteris, kuri viena augina tris vaikus, dviem iš jų kelionės pas gydytojus, į sanatorijas – kasdienybė. Seniūnas užsiminė, jog šiai šeimai reikalinga pagalba.
Operacijos palengvina judėjimo galimybę
Ką gi, važiuojame į Nausodžio seniūniją, bibliotekoje laukiame, kol D. Preibys iš Palangos parveš Birutę bei jos vaikus Agnę ir Vytautą. Gurkšnodami arbatą, sužinome nelengvą prūsališkės dalią. Vyriausiajai dukrai Gintarei – jau 18, rudenį sukaks devyniolika, dabar merginai – abitūros egzaminų įkarštis. Jos jaunesniajam broliui Vytautui – 17. Kaip pasakojo su vaikais grįžusi Birutė, sūnui nuo vaikystės pripažintas cerebrinis paralyžius, o prieš pustrečių metų nustatyta ir raumenų atrofija (nykimas). Dėl raumenų nykimo traukiasi sausgyslės, todėl, laikui bėgant, Vytautui darosi vis sunkiau pajudinti pirštus, atsitiesti, atlikti paprasčiausius veiksmus. Siekiant palengvinti vaikinuko gyvenimą, jau atlikta ne viena sausgyslių tempimo operacija. Iš pradžių – kojos, dabar – rankos, vėl laukia kojos. Moteris sakė, jog operacijos atliekamos Vilniaus Santariškių ligoninėje. Suprantama, iki jos kažkokiu būdu reikia nusigauti. Vytautas baigė „Ryto“ pagrindinės mokyklos devintąją klasę, tiesa, kaip sakė mama, daugiau nei pusę metų mokyklos nelankė – juk tęsėsi operacijų, sanatorijų maratonas. Kai gali lengviau pajudėti, pasak mamos, Vytautas mėgsta krepšinį pažaisti. Dabar jaunuolis žvalesnis, juk gali daugiau atsitiesti, pirštai laisvesni…
Nuolatinis skausmas – Agnės palydovas
Pačiai jauniausiai šeimos atžalai Agnei kančių taip pat nepagailėta. Nors birželio pabaigoje sukanka tik 16 metų, skausmo „skonį“ ji pažino vos ketverių – diagnozuota migrena. Prieš kurį laiką merginą pradėjo kamuoti pilvo skausmai, pereinantys į nugarą. Suprantama: vėl vizitai pas gydytojus, vėl diagnozės ieškojimai, o skausmas vis nesiliovė. Iš Plungės į Klaipėdą, iš Klaipėdos į Vilnių, tokia jos gydymosi kelio pradžia. Kaip pasakojo mama, Agnės kraujo tyrimai nerodo jokio uždegimo. Po truputį skausmas lokalizavosi kairėje kojoje, prasidėjo „sukimas“, tinimas. Vilniuje atlikus rentgeno tyrimą, paaiškėjo, kad merginos koja … lūžusi. Kaip ir kada tai atsitiko, niekas nežino ir nesupranta. Puse lūpų moteris prasitarė, kad gydytojai minėjo, jog tai lūžis dėl skausmo. „Kitaip tariant, lūžis – ne dėl fizinio veiksmo, o dėl nuolatinio skausmo“, – paaiškino D. Preibys. Agnei nustatytas regioninio skausmo I tipas. Negalėdama laisvai judėti, dėl nuolatinio skausmo, pasak mamos, mergina jaučiasi nusiminusi. Anot Birutės, artimiausiu metu dukters laukia onkologiniai tyrimai. Skausmui malšinti Agnei reikalingi specialūs pleistrai, kurie kompensuojami tik suaugusiesiems. Vaikams skiriami nuskausminamieji merginai nepadeda.
Pajamas „suryja“ vaistai, kelionės į ligonines
Penki pleistriukai kainuoja apie 47 litus. Vieno pakanka 12 valandų. Taigi matematika paprasta: dėžutės užtenka 2,5 paros. Per mėnesį už nuskausminamuosius Birutė sumoka beveik 300 litų. O kur dar kelionės į ligonines ir iš jų? Nors Birutė dirba, bet pinigėlių viskam sunku rasti. Kaip sakė seniūnas, kaimynai geranoriškai retkarčiais padeda moteriai nuvykti į ligoninę, ji turi tik kuru pasirūpinti. „Sudėtinga, nes į ligoninę dažniausiai tenka vykti darbo dienomis, o žmonės išeina į darbus, tai net nepatogu prašyti“, – kuklinosi prūsališkė.
Suprantama, kad mama negali būti keliose vietose vienu metu, tad, kai ji dirba, namuose broliui ir sesei, sergančiai močiutei padeda vyresnioji Gintarė. Kaip minėta, mergina – abiturientė, ruošiasi tęsti mokslus. O kas tada padės mamai?
Paklausta, kuo jiems galėtų pagelbėti geradariai, Birutė kuklinosi, tad už ją kalbėjo seniūnas. Anot jo, didžiausia pagalba būtų, jei atsirastų žmonių, galinčių nuvežti (ar parvežti) į Vilniaus Santariškių ligoninę, sanatoriją. Gal kas galėtų parūpinti kuro… Žinoma, mamai taip pat būtų neprošal nors trumpa atokvėpio valandėlė.
O kaip buityje? „Lovas turime, man gerai kaip yra, svarbu, kad vaikams būtų patogu“, – tyliai kalbėjo Birutė. Moteris prasitarė, kad sūnaus kambaryje reikėtų pakeisti langą, nes senojo vidaus jau nebegali išvalyti, mat varžtai visai nebelaiko. Žinoma, augantiems vaikams reikalingi rūbai, avalynė. O suskaičiavus pajamas ir išlaidas – patiems įsigyti sunkoka.
Pabaigai
Norintys ir galintys kažkuo padėti šeimai, turėtų kreiptis į Nausodžio seniūniją. Kokia reikalinga pagalba, galite sužinoti, paskambinę seniūnui telefonų numeriais: (8 448) 44231; 8 686 85231. Na, o jei kas labai norės pasikalbėti su pačia Birute, „Plungės“ redakcijai moters kontaktai žinomi.
Abejojančius galime nuraminti, tai – tvarkinga šeima, tik likimas nepagailėjo skaudžių smūgių. Tad nelikime abejingi.
ApgIletina kad ir sioje situacijoje seniunas darosi reklama