Vienai iš „Vičiūnų“ grupės įmonių – bendrovei „Plungės kooperatinė prekyba“ – įteiktas apdovanojimas už pasiekimus aplinkosaugos srityje. Bendrovė jau tradiciniu tapusiame konkurse „Pasiekimai aplinkosaugoje“ užėmė pirmąją vietą ir pelnė nominaciją „Palankiausias aplinkai procesas (gamyba)“.
Minėtasis konkursas organizuojamas Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga. Jo iniciatoriai – Aplinkos ministerija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Inžinerinės ekologijos asociacija bei Aplinkos vadybos ir audito institutas.
Apdovanojimas „Plungės kooperatinei prekybai“ įteiktas už sprendimą energiją išgauti ekologišku būdu – investuoti į biokuro katilinės įrengimą. Iki 2013 m. įmonė energiją išgaudavo pasitelkusi dujinius katilus. Investuoti į biokuro technologijas nuspręsta, siekiant tausoti aplinką, – biokuras yra atsinaujinantis energijos šaltinis, be to, katilinėje galima naudoti miško kirtimo ir tvarkymo darbų atliekas, kurios natūraliai suyra.
„Aplinkosaugos srityje mes dirbame jau ne vienerius metus. Mums aktualu ir oro sauga, ir vandenvala – jau dešimt metų turime pirminius nuotekų valymo įrenginius. Šis projektas – biokuro katilinė – dukart naudingas ir draugiškas gamtai. Pirma – į aplinką visiškai nebeišmetam anglies dvideginio. Antra – naudojam ne gamtines dujas, ne iškastinę akmens anglį, o atsinaujinantį šaltinį – biokurą. Anksčiau 100 procentų naudojom dujas, dabar, jų atsisakę, esam visiškai žali. Taigi gautasis apdovanojimas – tai viešas įvertinimas to, ką mes darome“, – sakė „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturtis Liudas Skierus.
Be to, šis sprendimas padėjo įmonei efektyviau išnaudoti energijos išteklius bei taupyti lėšas. Biokuro katilinėje per metus galima pagaminti 1,6 karto daugiau šilumos, o energijos gamybos savikainos sąnaudos yra 69 proc. mažesnės negu iki šios katilinės eksploatacijos.
„Aišku, yra ir ekonominis efektas. Dujas pakeitus biokuru, daugiau nei triskart sumažėjo kaštai“, – sakė „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturtis. Anot L. Skieraus, gaila tik, kad vietos politikai nesuprato, jog „Plungės kooperatinės prekybos“ biokuro katilinė gali būti ir pigios šilumos energijos šaltinis miestui. „Šilumos energijos pagaminam daugiau nei mums reikia. Turime perteklių, tad nuolat per kaminą išleidžiam 3-4 megavatus energijos, kurią būtų galima panaudoti gyventojų butams šildyti. Tačiau Plungėje vykdoma kažkokia keista politika – mūsų pasiūlymu valdžia nesinaudoja, o šilumą tiekiančiai įmonei suteikia garantiją paskolai imti. Banko pinigai jai reikalingi tam, kad nutiestų trasą, kurią mes miestui norėjome padovanoti. Protingas šilumos tiekėjas ateitų ir pats tartųsi dėl šilumos energijos, kurią mes pasiruošę parduoti labai pigiai“, – kalbėjo L. Skierus.
Konkurso „Pasiekimai aplinkosaugoje“ tikslas – pristatyti progresyvias, aplinką tausojančias įmones, paskatinti Lietuvos gamintojus ir paslaugų teikėjus diegti aplinkos apsaugos vadybos sistemas, kurti ir gaminti draugiškus aplinkai gaminius, diegti pažangiausias technologijas.
Apdovanojimas „Palankiausias aplinkai procesas (gamyba)“ įmonės atstovams buvo įteiktas birželio 9-ąją Vilniuje. Renginio metu taip pat buvo pagerbti ir kiti konkurso „Pasiekimai aplinkosaugoje“ nugalėtojai bei labiausiai nusipelnę aplinkosaugininkai, aktyviausi visuomenės veikėjai šioje srityje.
Pagrindinė įmonės „Plungės kooperatinė prekyba“ veiklos sritis – maisto produktų iš surimio (krabų lazdelės, krabų mėsa, krabų žnyplės ir kt.) gamyba ir prekyba. Įmonės produktų šiuo metu galima įsigyti 35-iose pasaulio šalyse.