Birželio 20-22 dienomis Plungėje šurmuliuos jau tradicine tapusi Miesto šventė. Visi, prisidedantieji prie jos organizavimo, nekantriai laukia šventės ir ketina padaryti viską, kad ji būtų sėkminga. Plungiškius džiugins tarptautinis folkloro festivalis „Saulelė raudona“. Dovaną ruošia ir bibliotekoje besidarbuojantys savanoriai – plungiškė Sandra Vaitelavičiūtė bei svečias iš Prancūzijos Romain Asensio.
„Romainai, pakalbėk prancūziškai, o vėliau lietuviškai“, – šitaip į svečią iš Prancūzijos neretai kreipiasi bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, pristatydama lankytojams savanorį, atvykusį pagal Europos savanorių tarnybos programą. Nuo kovo mėnesio savanoriaujantis prancūzas mielai sveikina svečius keliomis kalbomis. Jis veda prancūzų kalbos mokymus, talkina bibliotekai, o dabar, kartu su savanore Sandra, Miesto šventės proga ketina padovanoti plungiškiams biblioteką reprezentuojantį filmą.
Praėjusį pirmadienį pakalbinti jaunuoliai prasitarė, kad filmas dar tik kuriamas. Filmavimas prasidės po kelių dienų. Jau parinkti tinkamiausi „kampai“, sukurtas siužetas, lydėsiantis žiūrovus iš bibliotekos praeities į šių dienų šurmulį.
„Kurti filmą – labai įdomu. Iš Prancūzijos į Lietuvą atsivežiau savo žinias, įgūdžius, patirtį, pasaulėžiūrą. Čia gyvendamas nuolat mokausi, sužinau ką nors naujo. O šis filmas – geras būdas prisidėti prie Miesto šventės renginių“, – sakė R. Asensio. Filmą kuriantys savanoriai atviravo, kad kol kas dar nesugalvojo tinkamo pavadinimo.
Prancūzas Romainas – 27 metų vaikinas, turintis istorijos bakalauro, paveldosaugos magistro laipsnius, – prasitarė, kad labai domisi istorija, o savanoriauti bibliotekoje-laikrodinėje – valstybės saugomame kultūros paveldo objekte – didžiulė garbė. Tai gera proga pagilinti savo žinias, pritaikyti bei patobulinti jau turimus įgūdžius.
Prancūzijoje jo darbas buvo sudėtingą istorinį tekstą pritaikyti plačiajai visuomenei, rengti seminarus vaikams, kuriuose istorija būtų perteikiama visiems suprantama, aiškia kalba.
Savanorė Sandra atviravo, kad, kuriant filmą, stengiamasi užfiksuoti ir pastato istoriją, ir jo dabartį. „Mums svarbiausia atskleisti vietos dvasią, parodyti tai, kad biblioteka – ne vien pastatas. Čia pilna gyvybės. Vyksta susitikimai, parodos, kultūriniai renginiai. Labai įdomu ir tai, kaip šitas pastatas tapo biblioteka.
Sandra prasitarė, kad, baigusi Plungės „Saulės“ gimnaziją, išvyko į saulėtąją Italiją, kurioje praleido pusę metų. Šiuo metu grįžo į Lietuvą ir, prisijungusi prie Nacionalinės savanorystės programos, talkina bibliotekos darbuotojoms bei čia esančiam savanoriui Romainui. Ji geba filmuoti, kurti lankstinukus, domisi dizainu ir maketavimu.
„Pristatysime pastato istoriją, užfiksuosime ir parodysime laikrodžio mechanizmą“, – sakė Sandra.
Kūrėjai atviravo, kad filmo garso takeliui parinkta specialių būgnų raminanti muzika, padėsianti išryškinti Plungės parko grožį. Jie viliasi, kad filmas taps puikia bibliotekos reprezentacine medžiaga, o įdėtos pastangos sulauks žiūrovų įvertinimo. Romainas prasitarė, kad galbūt į pristatymą iš Prancūzijos atvyks ir jo mama.