Artėja trumpiausia vasaros naktis. Taip, jau greitai Joninės. Ši šventė nuo seno sureikšminta, mistifikuota. Joninių naktį tikima stebuklais, magija.
Birželio 24 d. išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias žoleles, nes tikėta, kad šį vakarą surinktos žolelės turi gydomųjų galių. Jaunos merginos nusipintais vainikais pasipuošdavo galvas. O vėliau spėdavo ateitį – įmetus į upę buvo žiūrima, į kurią pusę vainikėlis plauks – iš tos ir jaunikis atvyks.
Beje, pasakojama, šią naktį ypatingai pasiseks tiems, kas nuogas pasivolios rasoje, esą ji tuomet turinti ypatingų galių.
Be abejonės, Joninių niekas neįsivaizduojame be didžiulio laužo – šviesos, šilumos, saulės pagerbimo simbolio.
Paparčio žiedas ir jo paieškos – vienas mistiškiausių šios šventės dalykų. Lietuvių liaudis yra sukūrusi nemažai sakmių apie stebuklingąjį paparčio žiedą. Jis pražystąs tik vienoje vietoje, tik vidurnaktį, tik per Jonines ir tik akimirksniui. Nuėjus į mišką, reikia neišsigąsti įvairių magiškų dalykų, baisybių. Tas, kas, nepabūgęs baisių trikdžių ir kliūčių, randa žiedą – įgyja dieviškąją visažinystės galią, tampa labai laimingas, mato, kur yra paslėpti pasaulio turtai.
O štai Lietuva – vis dar neatskleidusi mistiškų paparčio žiedo paslapčių ir Joninių šventės stebuklų – bando savo galias, prisijungdama prie eurozonos. Nors dar netartas galutinis žodis dėl galimybės įsivesti šią valiutą – Lietuvos monetų kalykloje jau pradėtos kaldinti pirmosios lietuviško euro monetos.
Kiekviena eurą įsivedusi valstybė turi teisę išleisti apyvartines monetas, kurių viena pusė yra vienoda visoms šalims (bendroji pusė), kita – skirtinga (nacionalinė pusė). Lietuvoje išleistos apyvartinės euro monetos bus su mūsų valstybės herbo Vyčio figūra.
Kaip rašoma respublikinėje spaudoje, Lietuvos bankui reikės 370 mln. vienetų apyvartinių eurų ir euro centų monetų ir 132 mln. vienetų eurų banknotų, kad būtų patenkintas pinigų poreikis euro įvedimo metu ir užtikrintos reikalingos atsargos.
Masiškai lietuviškas apyvartines eurų monetas Lietuvos monetų kalykla pradės kaldinti iškart po Europos Sąjungos Tarybos galutinio sprendimo dėl euro įvedimo Lietuvoje. Iki tol, siekiant išbandyti monetų ruošinius, kaldinimo įrankius ir monetų matavimo kontrolės įrangą, gali būti nukaldinta po vieną milijoną visų aštuonių nominalų eurų monetų.
Pinigų keitimas ir nacionalinės valiutos praradimas visada įneša sumaišties, nerimo į paprastų žmonių gyvenimus. Baiminamasi kylančių kainų, bankininkų gebėjimo pasinaudoti esama situacija. Įdomu, ką Lietuvai atneš nauja valiuta – atvers kelią link pasaulio lobių, ar, tikint magiška Europos galia, teks ir toliau nuogiems voliotis rasoje?
Kaip ir visose Eu valstybese ivesdami eura liaudi apgavo, kodel turi buti ishimtis Lietuva? Dabarties atveju minusu daugiau nei pliusu.