Antradienį posėdžiavęs Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komitetas svarstė Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus pateiktą sumanymą individualių valdų savininkus aprūpinti dviem papildomais konteineriais, skirtais antrinėms žaliavoms ir pakuotėms išmesti. Taigi jei sumanymą palaimins Taryba, kiekvieno privataus namo kieme išsirikiuos trys konteineriai: į vieną (120 l talpos) mesim komunalines atliekas, į kitą (240 l) – plastiką, popierių, metalą ir kitokias pakuotes, o trečiasis (taip pat 120 l) bus skirtas būtent stiklui. Taigi būsim kaip reikiant įkinkyti rūšiuoti.
Šį klausimą komitetui pristačiusi Vietos ūkio ir turto skyriaus vyr. specialistė ekologė Jūratė Bitarytė akcentavo, kad Savivaldybė gyventojams privalo sudaryti sąlygas rūšiuoti atliekas. Prie daugiabučių namų išrikiuoti bendrieji konteineriai su užrašais „Plastikas“, „Stiklas“, „Popierius“, o štai privačių valdų savininkai nei mieste, nei kaime atliekų nerūšiuoja.
Vykdydama savo prievolę – privačių valdų savininkus aprūpindama antrinių žaliavų konteineriais – Savivaldybė siekia sumažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį. Kaip sakė ekologė, išrūšiavus atliekas, į aplinką nepatektų ilgai yrančios ir pavojingos medžiagos, sumažėtų ir atliekų tvarkymo išlaidos.
Savivaldybės administracija Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui (LAAIF) jau pateikė paraišką dėl finansavimo – kad iš Gaminių ar pakuotės atliekų tvarkymo programos būtų skirta lėšų minėtiesiems konteineriams įsigyti. Tiesa, LAAIF finansuoja tik 50 proc. sumos, likusią dalį apmokėtų atliekų surinkėjas, t. y. UAB „Valda“, kuri šiuo metu veža šiukšles Plungės rajono savivaldybės teritorijoje. Beje, atliekų surinkėjas per ketverius metus investuotąsias lėšas turėtų atsiimti – planuojama, kad pinigus bendrovei grąžins pakuočių atliekomis besirūpinančios viešosios įstaigos „Žaliasis taškas“ ir „Pakuočių tvarkymo organizacija“.
Jei šis sumanymas bus palaimintas ir LAAIF skirs lėšų jam įgyvendinti, rūšiavimo konteineriai turėtų atkeliauti į 8 900 individualių valdų Plungės mieste ir rajone. Į rūšiavimo „reikalą“ bus įtraukta dar apie 20 tūkst. savivaldybės gyventojų.
Ekologai turbūt pasakytų, kad rūšiuoti atliekas ir rūpintis, kad taip sparčiai nebeaugtų sąvartynų kaupai – kiekvieno iš mūsų pilietinė pareiga. Gal ir taip, bet juk už kiekvieną papildomai užkrautą darbą ar pareigą norisi ir atlygio. Reikia pripažinti, kad naujovė sukels gyventojams nepatogumų. Namuose teks rasti vietos jau ne vienai, o trims šiukšliadėžėms, o kiemą „puoš“ net trys konteineriai. Be to, ir patiems teks įpročius keisti, ir vaikus perauklėti bei pamokyti, į kurią šiukšliadėžę „keliauja“ stiklinis butelis, į kurią – prirašytas sąsiuvinis.
Išrūšiavę atliekas, „Valdai“ „biznį“ lyg ant lėkštutės pateiksime – antrines žaliavas reikės tik nuvežti supirkėjams ir pinigus už jas pasiimti. O kas iš to rūšiuotojui? Taigi žinant, kad iš tų išrūšiuotų atliekų kažkas uždirbs, gyventojui taip pat norėtųsi kokios tai lengvatėlės – pavyzdžiui, mažesnio rinkliavos mokesčio. Tad gal gyventojai gaus ne tik pareigą, bet ir naudos? Pagyvensim, pamatysim.
Individualių namų gyventojai popierių turbūt sukūrens, taigi mesti neteks. Šiaip tai reikėtų pastebėti, kad rūšiavimas vyksta gan senokai, tik gal nevisi tai supranta, ar piktybiškai nerūšiuoja į Valdos maišelius. Taryba turėtų pritarti dar 2 konteineriams, nors šiaip tai šitas reikalas jau seniai galėjo būti išspręstas, vėluojamės – nu bet ką darysi. Sumažėjus tvarkymo sąnaudoms atitinkamai turi kažkiek mažėti ir šiukšlių išvežimo mokestis arba bent 20 metų jo nekelti.