Taip sakė vienas iš Valstybinės komisijos, sudarytos Plungės dvaro sodybos parko tvarkomiesiems paveldosaugos darbams priimti, narys. Antradienį, pasivaikščioję po parką, apžiūrėję akmenimis grįstus parko takus, atnaujintus tiltelius ir išvalytus vandens telkinius bei jų perlaidas, komisijos nariai kone vieningai konstatavo: darbai lyg ir baigti, bet paskutiniojo taško dėti negalima – darbų rangovas paliko daug defektų.
Priminsime, jog Plungės savivaldybė buvo parengusi projektą Mykolo Oginskio dvaro sodybai pritaikyti turizmo reikmėms. Jam įgyvendinti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų gauta daugiau nei 8,2 mln. Lt, apie 700 tūkst. Lt turėjo pridėti ir Savivaldybė.
Nemaža dalis projektui skirtos sumos teko dvaro aplinkai – parkui – tvarkyti. Išvalyti parke esantys tvenkiniai, iškasti du nauji, sutvarkytos jų perlaidos, atnaujinti tiltai, akmenimis išgrįsti ir trinkelėmis iškloti takai, kiemai. Visi šie darbai atlikti dar pernai, o šiemet, iki Valstybinės komisijos, tvarkyti po žiemos „išlindę“ defektai.
Dar prieš atvykstant Valstybinei komisijai, balandžio 17-ąją „Plungėje“, straipsnyje „Daugiau negu milijonas litų – į pliurę!“, išdėstėme Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko, kuris yra dvaro sodybos naudotojas, nuogąstavimus dėl atliktų darbų kokybės. Tuomet direktorius sakė matąs, kad konkursą laimėjusi UAB „Alfva“ paliko daug broko ir kad dabar, artėjant darbų priėmimo dienai, jį bandoma paslėpti. A. Bakanausko nuomone, ypač nekokybiškai paklotos trinkelės bei išgrįsti akmeniniai takai.
Balandžio 21-ąją parką apžiūrėjusi Valstybinė komisija patvirtino tai, kas buvo rašyta mūsų laikraštyje, – defektų tikrai netrūksta. Tiesa, šįkart į tai, kaip paklotos trinkelės, dar nežiūrėta. Tai – kitos komisijos rūpestis. Šįkart tikrinti tik vandens telkiniai, tilteliai ir akmenimis grįsti takai. Žodžiu, tai, kas aktualu paveldosaugininkams.
Valstybinės komisijos pirmininkas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių teritorinio padalinio vedėjas Antanas Eičas po pasivaikščiojimo kiekvieno komisijos nario paprašė išsakyti savo nuomonę. Tiems, kurie rangovui neturi jokių priekaištų, siūlyta pasirašyti darbų priėmimo aktus. Deja, norinčiųjų pasirašyti neatsirado.
Pirmoji savo nuomonę išsakė tvarkomųjų paveldosaugos darbų projekto autorė Gražina Kirdeikienė. Jos nuomone, defektų daug: akmeninis grindinys nelygus, daug duobių, akmenys sudėti, nesilaikant reikalavimų. Kad G. Kirdeikienė pasirašytų, statybininkai turėtų pašalinti duobes, sutvirtinti judančius akmenis, užpildyti po žiemos atsiradusius tarpelius, briaunotus akmenis pakeisti lygiais. Autorė turėjo priekaištų ir dėl tiltelių – kai kur nėra nuolydžių, nelygi danga ir kt.
Projekto ir projekto vykdymo priežiūros vadovas Zigmas Aleksandravičius daugiau priekaištų turėjo dėl vandens telkinių. Anot jo, rudenį padėtis buvo dar blogesnė, dabar šis tas pataisyta, bet broko likę. Prie kai kurių tiltų nesuformuoti šlaitai, esama defektų protekose, nesutvarkyta naujai iškastų tvenkinių aplinka. Z. Aleksandravičius priekaištavo ir dėl pirmojo tvenkinio. Anot jo, iš to tvenkinio reikėjo iškasti atsiradusią salelę ir padaryti jį tokį, koks buvo autentiškas, – apvalainą.
Techninės priežiūros vadovas Zenonas Kerpė, kuris atsakingas už atliktus tvarkomuosius paveldosaugos darbus, sakė: „Jei įremtų šautuvą, gal ir pasirašyčiau, bet defektų matau.“ O kol jie nebūsią pašalinti, aktų jis nesirašysiąs.
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistės Vitalinos Šidlauskienės teigimu, parkas pasikeitė ir – į gerąją pusę. „Noriu tik vieno – kad darbai būtų užbaigti ir kad po parką galėtume vaikštinėti nebijodami nusisukti galvas“, – sakė V. Šidlauskienė, kurios nuomone, akmeninis grindinys – ne tik nepatogus, bet ir pavojingas.
Daugiausiai priekaištų „Alfvai“ išsakė muziejaus direktorius A. Bakanauskas. Jo nuomone, pirmajame tvenkinyje likusi salelė turi būti iškasta. Šis darbas neatliktas. Kol tai nebus padaryta, akto jis nesirašysiąs. Kita didelė bėda – akmenimis grįstas keliukas nuo centrinių parko vartų iki žirgyno. Anot A. Bakanausko, juo nei pėstute paeisi, nei neįgaliojo vežimėliu pavažiuosi. „Tokia danga vesti svečius man gėda. Ją reikia ne taisyti, o visą perkloti“, – piktinosi direktorius. Priekaištų jis turėjo ir dėl tiltų bei nesutvarkytos naujų tvenkinių aplinkos.
Pabaigoje kalbėjęs UAB „Alfva“ generalinis direktorius Alfredas Stropus atliktus darbus gynė nerinkdamas žodžių. „Nusišneka, nenusimano, nesąmonės“, – tokiais žodžiais A. Stropus atsikirsdavo į A. Bakanausko išsakytas pretenzijas. Su kai kuriais priekaištais jis sakė sutinkąs, tačiau ne dėl tako. „Takas, kaip ir planuota, išklotas lauko akmenimis. Jis atkurtas toks, koks buvo autentiškas. O jei norite jo lygaus, kad galėtumėte važinėti vežimėliais, riedučiais ar pačiūžomis, reikėjo kloti ne lauko, o tašytais akmenimis – kaip Palangoje“, – pakeltu tonu kalbėjo „Alfvos“ vadovas. Nesutiko jis ir su priekaištais dėl iš tvenkinio nepašalintos salelės. Esą projekte tvenkinys buvo su salele, toks ir paliktas. „Mes galime salelę iškasti, bet nereikia to traktuoti kaip neatlikto darbo“, – sakė A. Stropus.
A. Bakanauskas sakė norįs rangovą perspėti ir dėl ateities – jis nepasirašysiąs ne tik šių, bet ir trinkelių klojimo akto. Anot jo, trinkelės klojamos ypač nekokybiškai. Perklojamos jau aštuntąjį kartą, o kokybės vis vien nematyti. Ir tai esą dėl to, kad „Alfva“ tinkamai neparuošė pagrindo. „Aš reikalausiu ekspertizių, kurios nustatytų, kas ne taip atlikta. Nes man rūpi dvaras, rūpi parkas. Ir viskas čia turi būti daroma ne metams ar dešimčiai, o kad tvertų gerokai ilgesnį laiką“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
Paskutinį žodį tarė A. Eičas. Anot jo, aktai bus pasirašyti tik tuomet, kai rangovas ištaisys klaidas. Panašu, jog Valstybinė komisija dar kartą dvaro sodybą apžiūrės po mėnesio – tiek laiko, pasak A. Eičo, „Alfvai“ turėtų pakakti objektui „sušukuoti“.