
Reaguodama į šiandienos aktualijas dėl karo Ukrainoje, ne viena mūsų šalies savivaldybė suskubo nutraukti iki šiol turėtas bendradarbiavimo sutartis su Rusijos Federacijos miestais. Plungės rajono savivaldybė taip pat ne išimtis. Ne vienerius metus mūsų miestą ir Krasnogorską siejo draugystė, tačiau panašu, kad jai atėjo galas. Apie tai diskutuota praėjusią savaitę surengtame Komisijos ryšiams su užsieniu posėdyje.
Komisijai ryšiams su užsieniu pirmininkauja vicemerė Asta Beierle Eigirdienė. Ji priminė, kad Plungės ir šalia Maskvos esančio Krasnogorsko bendradarbiavimo sutartis buvo pasirašyta 2003-iųjų liepą Plungėje ir tų pačių metų rugsėjį Krasnogorske. Susigiminiavusių miestų draugystę liudijantį dokumentą pasirašė tuometinis Plungės rajono savivaldybės meras Vigantas Danilavičius. 2013 metais sutartis buvo atnaujinta.
„Dabar šią sutartį skaitau su liūdesiu, nes, atrodo, viskas netikra, apie ką ten buvo kalbama, ypač pirmas punktas…“ – pastebėjo komisijos pirmininkė. O pirmasis punktas nurodo, jog susigiminiavusių miestų sutartį pasirašę Plungė ir Krasnogorskas įsipareigojo „nuolat bendradarbiauti supažindinant su miesto partnerio ir tos šalies tautos gyvenimu, istorija, kultūra, tradicijomis ir papročiais, įtraukiant į dalyvavimą plačius miesto visuomenės sluoksnius, kultūrines ir švietėjiškas bei kitas miesto įstaigas ir organizacijas, taip pat masines informacijos priemones“.
A. Beierle Eigirdienė pridūrė, jog kai tik prasidėjo karinė agresija prieš Ukrainą, jau kitą dieną, vasario 25-ąją, pasitarus su meru Audriumi Klišoniu, Krasnogorskui buvo išsiųstas Savivaldybės vadovo pasirašytas raštas dėl miestų partnerystės sustabdymo.
Pirmininkės manymu, Plungės ir Krasnogorsko sutartį, atsižvelgiant į šiandienos aktualijas, reikia nutraukti be jokių diskusijų. Su tuo sutiko ir kiti Komisijos ryšiams su užsieniu nariai.
Vida Bondauskienė tarstelėjo, jog šį žingsnį jau buvo galima žengti ir anksčiau, dar po 2017-aisiais kilusio skandalo. Per visą šalį Plungė nuskambėjo, nes į Krasnogorską išvykusi plungiškių vaikų delegacija, dalyvaudama tarptautinėje stovykloje, lankėsi Rusijos ginkluotųjų pajėgų, Tėvynės karo, Archangelskojės muziejuose, Aleksandrovo sode, Raudonojoje aikštėje. Uždarymo ceremonijoje galėjo pabendrauti su motoklubo „Naktiniai vilkai“ baikeriais, kurie siejami su nacionalistiniais renginiais, Rusijos prezidento Vladimiro Putino palaikymu.
„Jau tada buvo gėda apie tai skaityti. Gerai, kad bent mes Savivaldybėje neturime lentos, kur kabinami miestų partnerių herbai, ir dabar mums nereikia Krasnogorsko herbo plėšti šalin“, – savo nuomonę išsakė politikė.
Komisija ryšiams su užsieniu vieningai nusprendė, jog sutartis tarp Plungės ir Krasnogorsko turi būti nutraukta. Šiam sprendimui dar turi pritarti Savivaldybės taryba.
Diskutuojant apie Plungės miestus partnerius pastebėta, jog ore kabo draugystė su Estijos Viljandžiu dėl tenykščių administracinių pokyčių. „Pasiūlymo pratęsti sutartį su Viljandžiu nesame gavę. Su Estija palaikome tik neformalius ryšius“, – informavo Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė.
Tos dienos komisijos posėdžio darbotvarkėje buvo ir dar vienas klausimas – dėl oficialių užsienio miestų partnerių delegacijų pakvietimo į 2022 metų Plungės miesto šventę, kuri turėtų vykti birželio 17–19 dienomis.
Kadangi ši Miesto šventė neeilinė ir jos metu bus minimos Plungės Magdeburgo teisių suteikimo 230-osios metinės, pritarta A. Beierle Eigirdienės nuomonei, kad jubiliejų reikėtų švęsti su svečiais. Nutarta, kad miestams partneriams Savivaldybė išsiųs oficialius kvietimus iki 2 asmenų delegacijai atvykti į mūsų šventę.
Pritarta ir tam, kad dėl moralinių ir etinių dalykų (vyksta karas) kvietimus į šventę reikėtų išsiuntinėti kovo pabaigoje, kai galbūt situacija stabilizuosis.