
Balandžio 23-iąją visi keliai ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos bei Lenkijos vedė į Plungę. Čia kilnojosi Plungės kultūros centro stogas – nuo trankios muzikos, dainų ir dar trankesnių šokių, kuriuos dovanojo ansamblis „Suvartukas“ ir jo draugai, suvažiavę į IV vyresniųjų liaudiškų šokių ir muzikos festivalį „Visi į Žemaitiją“. Dvi turiningas valandas šeštadienį plungiškiams dovanojo 10 kolektyvų.
Renginio vedėjos susirinkusiuosius kvietė ne tik pasinerti į šokių ir muzikos sūkurį, bet ir virtualiai aplankyti gerumą nešantį Plungės Babrungą, parką su senuoju Perkūno ąžuolu ir legendom apipintą Gandingos piliakalnį.
Pirmieji festivaliui tempą davė Plungės kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių ansamblis „Suvartukas“ (vadovė Ilona Baltikauskaitė, vokalinio ansamblio vadovė Valentina Balčiauskienė, kapelos vadovas Vidmantas Žilinskas). Pamiršusiems priminsime, nežinantiems pasakysime, kad „Suvartukas“ yra seniausiai dirbantis kolektyvas ne tik Plungėje, bet ir Žemaitijos regione. Kolektyvas sėkmingai atstovauja rajonui įvairiuose Lietuvoje ir kitose šalyse vykstančiuose liaudiškos muzikos festivaliuose ir konkursuose.
Šeimininkus scenoje keitė svečiai iš Joniškio. Pakankamai solidų koncertinės veiklos stažą – koncertai visoje Lietuvoje, kaimyninėse šalyse rodytos skirtingos šokių programos – turintis vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Ratilis“ (vadovas Vitoldas Krajinas), kuris taip pat yra įvairių festivalių ir konkursų dalyvis.
Į Plungę atbildėjo ir 2009 m. susikūrusi vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Šermukšnis“ iš Šiaulių (meno vadovė Indrė Šerpytienė, vadovas Mantas Meškauskas). Dar palyginus jaunas kolektyvas dalyvauja festivaliuose, dainų šventėse, įvairiuose konkursuose.
Plungiškius šokiais džiugino ir 2001 m. įkurtas daug keliaujantis, koncertuojantis, įvairiuose festivaliuose dalyvaujantis vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Ringis“ iš Prienų (vadovas Raimundas Markūnas).
Tikrą pirtį scenoje užkūrė ir šokėjai iš Elektrėnų – vyresniųjų tautinių šokių kolektyvas „Vijūnas“ (vadovė Angelė Pačėsienė). Kolektyvas savo istoriją skaičiuoja nuo 1999-ųjų, jį lanko žmonės, kuriems įdomi ir miela lietuvių liaudies kultūra.
Į Žemaitiją parodyti Suvalkijos šokių atvyko ir vyresniųjų tautinių šokių grupė „Jotvingis“ iš Marijampolės (vadovė Alina Kvietkauskienė). „Jotvingis“ – aktyvus įvairių konkursų, festivalių dalyvis ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.
Gargždų dalelę į Plungę atvežė šokių ir dainų ansamblis „Minija“. Pradedant nuo 1975 metų, kolektyvo šokėjai – visų dainų švenčių, respublikinių konkursų dalyviai ir prizinių vietų laimėtojai. Šiuo metu ansamblio veikloje dalyvauja 70 šokėjų, muzikantų, dainininkų. Kolektyvo meno vadovė Birutė Oželienė, choreografė Aurelija Urbaitienė, instrumentinės grupės vadovas Donatas Merkelis.
Plungiškiai turėjo galimybę pasidžiaugti ne tik lietuviškais šokiais, muzika ir dainomis, bet ir svečių iš Latvijos – šokėjų grupės „Memelite“ iš Bauskos (vadovė Ligita Irbite) pasirodymu. „Memelite“ – aktyvus įvairių festivalių ir švenčių dalyvis, kolektyvo gretose – 25 šokėjai.
Dar vieni „Suvartuko“ draugai – Kauno tautinio meno ansamblis „Ratelinis“ (meno vadovė Margarita Tomkevičiūtė, kapelos vadovas Justinas Buta), buriantis pusšimtį savo kasdienybės be meninės veiklos neįsivaizduojančių tikrų dainos, šokio ir muzikos mylėtojų. Per daugiau nei 30 gyvavimo metų ansamblis dalyvavo visose respublikinėse ir Kauno miesto dainų šventėse, yra įvairių konkursų dalyvis ir laureatas, aplankyta ne viena Europos šalis.
Garo davė ir Lenkijos Punsko lietuvių kultūros namų tautinių šokių grupė „Vyčiai“ (vadovė Asta Pečiulienė), kuri įkurta 2001 metais. Šis kolektyvas dažniausiai koncertuoja Lenkijoje ir Lietuvoje, tačiau lietuviškus šokius yra šokę ir Meksikoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje.
Tranki šokių, muzikos ir dainų popietė pralėkė kaip akimirka, o paskutinis visų kolektyvų ir jų vadovų žemaitiškas šokis „Gyvatera“ pranešė: kelionė po Plungę baigėsi.
„Visą koncertą sėdžiu ir galvoju: kaip taip galima? Galima! Todėl, kad geras meistras gali užauginti gerus mokinius. Buvo nepaprastai gražus koncertas! Tikrai nuoširdžiai džiaugiausi už Lietuvą, už regionus, už kultūros centrus, už kiekvieną Lietuvoje gyvenantį žmogų, už vadovybę, politikus, prezidentą, kurie turėtų lenkti prieš jus galvas. Nes jūs esate auksas, toks subrandintas, stiprus Lietuvos auksas, tikra valiuta. Vaikai, jaunimas – labai puiku, bet jūs – Lietuvos tvirtybė, jūs kuriate esmę“, – renginio pabaigoje kalbėjo ir padėkas festivalio kolektyvų vadovams įteikė Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.