
Tarp 59 šalies mokyklų, pareiškusių norą grįžti prie kontaktinio pradinukų mokymo, yra visos trys Rietavo savivaldybės mokymo įstaigos – Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija, Tverų gimnazija ir Žadvainių pagrindinė mokykla. Nors kol kas neskelbiama, kada būtų galimas pradinukų ugdymo klasėse atnaujinimas, diskusijos šia tema jau vyksta. Tėvų bendruomenė pasidalijusi į dvi grupes: vieni sutinka su grįžimo į mokyklinius suolus sąlygomis, kiti griežtai pasisako prieš vaikų testavimą.
Rietavo savivaldybės mokymo įstaigos dar nėra apklaususios pradinukų tėvų ir negali pasakyti, kiek konkrečiai vaikų sugrįžtų į klasių suolus, jeigu mokykloms būtų leista atnaujinti kontaktinį mokymą.
Kaip sakė meras Antanas Černeckis, sprendimas kreiptis į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją priimtas gavus tėvų komiteto prašymą leisti pradinukams mokytis klasėse. „Dabar mokyklos atlieka tėvų apklausą, aiškinasi, kada šeimos galėtų testuotis. Nusprendėme Rietave, Žemaitijos kolegijos patalpose, įsteigti testavimo nuo COVID-19 punktą. Planuojama, kad punkte ėminius ims rietaviškės medicinos darbuotojos, kurios iki šiol važinėjo dirbti į testavimo punktą Plungėje“, – kalbėjo A. Černeckis.
Meras neslėpė, kad reikalavimas tikrintis ne tik mokiniams, bet ir šeimų ūkiams, jo nuomone, yra perteklinis: „Užtektų, kad švelniuoju būdu, kai ėminys imamas ne iš nosiaryklės, o iš nosies, būtų testuojami tik vaikai. Savo poziciją šiuo klausimu išsakiau ir Vidaus reikalų ministerijai. Rietave sergamumas COVID-19 nėra didelis. Esant tokioms sąlygoms, mokytis mokykloje, manau, yra visai saugu.“
Savivaldybės vadovas teigė, jog jeigu atsiras tėvų, nesutinkančių, kad jų vaikas būtų testuojamas, kaimo mokyklose nebus sąlygų užtikrinti ir kontaktinį, ir nuotolinį ugdymą. „Prievartos nėra, bet tikiuosi, kad visiems užteks proto suvokti, kaip smarkiai jų vaikai atsiliks nuo mokslų, jeigu nesugrįš į klases“, – sakė A. Černeckis.
Kad grįžti į klases pradinukams saugu, įsitikinę ir mokymo įstaigų vadovai. Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė kalbėjo: „Mes prašome leidimo dirbti kontaktiniu būdu, o tėvų reikalas apsispręsti, ar nori, kad jų vaikas grįžtų į mokyklą, ar ne. Nuomonės prieštaringos. Yra tėvelių, kurie prašo mūsų ką nors daryti, nes negali būti su vaikais – privalo grįžti į darbą, bet yra ir tokių, kurie nesutinka su reikalavimu testuotis. Gimnazija turi 11 pradinukų klasių, manau, kad į mokyklas grįš tik dalis. Kalbame su tėvais, aptariame situaciją. Džiugu, kad didžioji dalis pradinių klasių mokytojų jau yra gavę abu skiepus ir gali saugiai dirbti.“
Vakcina nuo COVID-19 paskiepyti jau ir Tverų gimnazijoje dirbantys pradinių klasių mokytojai, tad jiems ir jų šeimų nariams testavimo klausimas nebeaktualus. Apsispręsti, ar testuosis, teks tik tėvams ir jų mažosioms atžaloms. „Hibridinių klasių neturime, nėra galimybių ugdyti ir nuotoliniu, ir kontaktiniu būdu. Tam net neturime finansinių išteklių, todėl bendruomenė privalės priimti bendrą sprendimą“, – dėstė Tverų gimnazijos vadovė Gitana Kužmarskytė.
Į testavimo punktą pradinukai ir tėvai turėtų nuvažiuoti savarankiškai. Šeimoms, kurie tokios galimybės neturi, pasak direktorės, į pagalbą galėtų ateiti socialiniai darbuotojai.
Taigi vietos valdžia ir mokymo įstaigų vadovai galimybę pradinukus sugrąžinti į klases vertina palankiai. Tėvų bendruomenė susiskaldžiusi: vieniems dėl reikalavimo testuotis problemų nekyla, kiti piktinasi tokiomis vaikų sugrąžinimo į klases sąlygomis.
„Esu kategoriškai nusiteikusi prieš testavimą ir prieš vaikų grįžimą į klases. Tikrai neleisiu naudoti jokių eksperimentinių metodų savo dukrai. Mano įsitikinimu, šis reikalavimas pažeidžia žmogaus teises. Tokios pat nuomonės yra pusė mano dukros bendraklasių tėvų. Iki karantino paskelbimo vaikų ugdymas mokykloje vyko laikantis visų saugumo reikalavimų ir jokių problemų nekilo. Kodėl negalima grįžti į mokyklas neeksperimentuojant su vaikais? Gilinantis į situaciją klausimų kyla vis daugiau ir daugiau. Koks yra šių EKSPERIMENTINIŲ testų patikimumas? Kur ir kokios yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos dėl vaikų testavimo? Kas ir kokiu būdu kompensuos prarastos darbo dienos užmokesčio dalį, kai sveiki tėvai turės važiuoti testuotis? Jei mano vaiko nosies gleivinė yra jautri ir imant mėginį iš nosies pradėtų bėgti kraujas, aš tai traktuočiau kaip smurtą prieš vaiką. Kas atsakys už pasekmes?“ – neslėpė abejonių tuo, kas vyksta, Lauryno Ivinskio gimnazijos antrokės mama Rasa Paulauskienė.
Iš diskusijų virtualioje erdvėje galima suvokti, kad panašiai mąstančių tėvų Rietavo savivaldybėje yra nemažai. Ir stebėtis kilusiomis aistromis tikrai nereikėtų – juk kalbama apie mūsų vaikus ir jų sveikatą.