Birželio mėnesį visi išgirdome puikią žinią: po metų pertraukos Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliava vėl plevėsuos viename iš Plungės rajono miestelių. Telšių apskrityje šis titulas skirtas Alsėdžiams! Esame turbūt vienas iš nedaugelio rajonų, kurių miesteliai taip aktyviai dalyvauja ir pelno teisę visus metus reprezentuoti savo apskritį kultūros srityje. Bene nuo 2015 metų organizuojamuose Mažosios kultūros sostinės rinkimuose mūsų miestelius lydi sėkmė: šį titulą garbingai nešė Žemaičių Kalvarija, Kuliai, Žlibinai. O dabar – Alsėdžiai! Tapti kultūros sostine – nemenkas iššūkis, vien suteiktas vardas savaime nieko nereiškia – būtina įrodyti, kad miestelis pasirinktas deramai. Alsėdiškiai tikrai nenuvils – tą rodo jų parengta programa, kuri pristatyta per Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį.
Komitetui apie laukiančius renginius kalbėjo Alsėdžių bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Purauskis. Jis akcentavo, kad Mažosios kultūros sostinės programa buvo paruošta bendradarbiaujant visoms Alsėdžių įstaigoms ir organizacijoms: bendruomenei, Alsėdžių parapijai, seniūnijai, Stanislovo Narutavičiaus gimnazijai, Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių filialui ir kt. Taigi projekto veikla suderinta iki smulkmenų, išklausytos visų pastabos, pasiūlymai – to paties viliamasi ir iš vietos politikų. „Tikimės, kad Savivaldybė bus mums didelis ramstis įgyvendinant šį projektą, todėl norėtųsi jį suderinti ir su tarybos nariais“, – dėstė Ž. Purauskis.
„Al siedu – vakar, šiandien, rytoj“. Taip pavadintas Lietuvos mažosios kultūros sostinės projektas. Kaip pažymėjo Ž. Purauskis, vykdydami jį, alsėdiškiai nori pasiekti svarbų tikslą – pasitelkę patrauklias formas, burti bendruomenės narius aktyviai kultūrinei veiklai pristatant vietos identitetą visuomenei. Tai įgyvendinti padės įdomi programa, kurioje išties daug patrauklių, ne tik mėgėjų, bet ir profesionalų kūrybą reprezentuojančių renginių.
Bendruomenės pirmininkas pabrėžė, kad Alsėdžiai yra patriotizmo lizdelis Plungės rajone, tad neatsitiktinai pasirinkta ir data, kuri žymės Lietuvos mažosios kultūros sostinės renginių atidarymą – Vasario 16-oji. Atidarymo metu bus nepamirštas dar vienas svarbus istorijos faktas – 1905 metais Alsėdžiai buvo atskira respublika!
Kovo mėnesį miestelyje karaliaus teatras. Planuojama, kad teatrų cikle dalyvaus visų 2022 metų mažųjų kultūros sostinių mėgėjų teatrai, jų pasirodymus vainikuos profesionalai. „Kalbamės su Jaunimo teatru. Tikimės, kad pavyks susitarti dėl įsijungimo į mūsų programą“, – sakė Ž. Purauskis.
Balandį lauks pleneras „Al siedu“, kurio metu bus skiriamas dėmesys mažajai miestelio architektūrai panaudojant jo simbolį – kėdę. Galvojama apie gyvų skulptūrų pristatymą, miestelio istorijos priminimą. „Visa tai turėtų prisidėti prie turizmo skatinimo“, – įsitikinę programos rengėjai.
Kadangi Stanislovo Narutavičiaus gimnazija gegužės mėnesį turi tradiciją rengti atvirų durų dienas, skirtas supažindinti su pilietiniu-gynybiniu ugdymu, tai tą mėnesį Lietuvos mažosios kultūros sostinės programoje yra numatyta karinių orkestrų defilė programa, Lietuvos šaulių sąjungos kareiviškos košės virimo čempionatas, respublikinis pilietinių dainų konkursas, žemaičių bardų festivalis.
Birželis vėlgi turėtų stebinti. Kaip žinome, praėjusią vasarą alsėdiškiai puikiai bendradarbiavo su Nacionalinio operos ir baleto teatro solistais. Šis teatras įtrauktas į Mažosios kultūros sostinės programą – Alsėdžiuose bus pristatyta žemaitiška opera!
Liepą dėmesys bus skirtas konferencijai „Alsėdžiai – Žemaitijos vyskupijos istorijoje“. „Mes, alsėdiškiai, truputį jaučiame nuoskaudą, kad vyskupijos esame pamiršti, o juk ilgą laiką buvome jų centru. Šia konferencija sieksime priminti istoriją“, –
paaiškino Ž. Purauskis.
Paskutinis vasaros mėnuo Alsėdžiuose tradiciškai bus skirtas miestelio šventei, kuri kitąmet taps tikru festivaliu. Vyks Vasaros kultūros akademijos renginiai. Taip pat bus paminėtas vietos gimnazijos 70 metų jubiliejus.
Rugsėjį visa alsėdiškių veikla bus pristatyta Vilniuje vyksiančiose Sostinės dienose, spalį – mėgėjų meno kolektyvų festivalis, kuriame bus pristatomos liaudies tradicijos. Tikimasi visų mažųjų kultūros sostinių atstovų dalyvavimo.
Gruodis vainikuos kultūrinius metus – bus surengta konferencija „Sugrįžau“. Kaip akcentavo Ž. Purauskis, šis renginys bus savotiška įžanga į 2023-iuosius, kurie Alsėdžiams vėlgi bus išskirtiniai: miestelis tada minės 770 metų gyvavimo sukaktį.
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai gyrė alsėdiškius už puikiai sudarytą programą. Komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė pasidžiaugė, kad dėmesys skiriamas ne tik mėgėjų menui, tačiau programa pasižymi ir profesionalumu, pilietiškumu, o tai labai sveikintina.