Praėjusį penktadienį į posėdį rinkosi Plungės rajono saugaus eismo organizavimo komisija.
Saugaus eismo organizavimo komisijai, kuriai pirmininkauja Plungės rajono savivaldybės vicemeras Mindaugas Jurčius, buvo pateikti šeši prašymai – kreipėsi gyventojai, UAB „Plungės kooperatinė prekyba“, Akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla.
Pirmiausia nagrinėtas plungiškio S. R. prašymas leisti jam įsirengti neįgaliajam skirtą automobilio stovėjimo vietą prie A. Jucio g. 42-ojo namo. Žmogus sakė esąs neįgalus, sunkiai vaikščiojantis, tad jam būtina, kad mašina būtų kuo arčiau laiptinės. „Kaimynai ir dabar stengiasi tos vietos neužstatyti, tačiau, jei grįžtu po 17 valandos, kartais ji jau būna užimta. O palikti automobilį toliau ir eiti pėsčiomis man sudėtinga“, – kalbėjo vyriškis. Komisija šiuo klausimu ilgai nediskutavo. Neįgaliajam leista savo lėšomis pasižymėti vietą prie namo, bet su pora sąlygų: jei žmogus pateiks trūkstamus dokumentus ir gaus bent jau savo laiptinės gyventojų pritarimą.
UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ komisijos prašė pasirūpinti eismo saugumu Birutės gatvėje, ties „Vičiūnų“ įmonių grupės fabrikais. Bendrovės atstovo Roberto Endriko teigimu, reikalingos trys papildomos eismo reguliavimo priemonės. Pirma – perėja, kuria darbuotojai galėtų saugiai pereiti į kitoje gatvės pusėje esančią autobusų stotelę. Antra – reikalingi greitį ribojantys kelio ženklai. Pasak R. Endriko, nors tai jau miesto teritorija, atvažiuojantieji nuo Prūsalių pusės ženklo „Plungė“ dažniausiai nepaiso ir nuo kalniuko pasileidžia 70-80 km/val. ar net didesniu greičiu. Tai ypač pavojinga po pamainos, kai iš fabriko išeina apie 500 žmonių. Trečia – reikia ženklų „Stovėti draudžiama“. Anot bendrovės atstovo, darbuotojai įsigudrino automobilius laikyti ne specialiose aikštelėse, o rikiuoti juos palei Birutės gatvę. Tai esą labai apsunkina matomumą ir eismo sąlygas tiems, kurie išvažiuoja iš bendrovės teritorijos.
Kadangi Birutės gatvė – VĮ „Telšių regiono keliai“ žinioje, į posėdį buvo pakviestas ir šios bendrovės atstovas – Saugaus eismo skyriaus vadovas Arūnas Raibužis. Jo tikinimu, pagal galiojančią tvarką toje vietoje perėjos įrengti negalima. Ir dėl to, kad autobusai sustoja, ir dėl to, kad kitoje gatvės pusėje nėra šaligatvio. Perėja galima tik 40-50 metrų nuo stotelės miesto pusėn, bet tikėtina, kad pėstieji ja nesinaudos – kas eis keliasdešimt metrų pirmyn, o paskui grįš atgal vien tam, kad pagal taisykles pereitų gatvę. „Telšių regiono kelių“ atstovas pateikė savo siūlymą: „Mes galime pastatyti kelio ženklus „Pėstieji“, „Stovėti draudžiama“ ir ribojančiuosius greitį iki 40 km/val. Tai padarytume tik 2014 metais, nes šių metų lėšos jau suplanuotos.“ A. Raibužio teigimu, dar pernai planuota prie įvažiavimo į Plungę, Birutės gatvėje, pastatyti raudonai mirksintį automobilių greičio matuoklį. Jis gerokai sutramdytų greituolius vairuotojus, tačiau dėl lėšų stokos sumanymo atsisakyta.
Į komisiją kreipėsi ir Gandingos skg. gyvenantis verslininkas J. M. Aną posėdį komisija nagrinėjo to paties pareiškėjo skundą, kad salę pokyliams nuomojantis kaimynas B. B. savo svečiams leidžia automobilius statyti žaliojoje zonoje, t. y. ant vejos. Tada komisija B. B. leido prie namo įsirengti automobilių stovėjimo aikštelę.
Dabar J. M. pateikė jau kitą skundą –
kad kaimynas asfalto išfrezų danga sunaikino veją ir taip esą įrengė nelegalias automobilių stovėjimo vietas. Pareiškėjas komisijos prašė, kad ši B. B. įpareigotų atkurti žaliąją zoną ir atlyginti žalą.
Komisijos nuomone, ko gero, tinkamiausia išeitis būtų Gandingos skersgatvyje, abiejose pusėse, pastatyti ženklus „Stovėti draudžiama“. Toks siūlymas priimtinas buvo ir J. M., kuris žadėjo savo lėšomis nupirkti kelio ženklus ir nusamdyti įmonę, kuri juos pastatytų. Tačiau netrukus komisija savo siūlymu suabejojo – juk automobiliai niekur neišgaruos, tik stovės ne skersgatvyje, o Gandingos gatvėje, be to, nežinia, ar kitiems gyventojams bus priimtina, kad prie savo namo negali mašinos palikti. Kol vyko diskusijos, komisijos narys, Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vedėjo pavaduotojas Arvydas Liutika pareiškė, kad jam J. M. ir B. B. „karas“ jau atsibodęs. „Viešpatie aukštielninkas! Aš turiu darbo, man atsibodo prie tų nesąmoningų skundų laiką gaišti, taigi, manau, apsieisite ir be manęs“, – piktinosi A. Liutika. Išsakęs savo nuomonę, jis paliko posėdžio salę.
Komisija nutarė, kad B. B. reikėtų išsiųsti paklausimą – kada jis planuoja aikštelę įsirengti. Be to, konstatuota, kad skundas pateiktas ne tuo adresu. Juk kalba eina apie tai, kad B. B. asfalto išfrezomis neva sugadino žaliąją zoną. O kur čia saugaus eismo problemos?
Akademiko A. Jucio pagrindinės mokyklos direktorius Kęstutis Varpiotas komisijos prašė įrengti perėją nuo V. Mačernio g. 49-ojo namo link mokyklos, o A. Vaišvilos g., ties mokymo įstaiga, pastatyti ryškiaspalvius ženklus, įspėjančius, kad į gatvę gali išbėgti vaikai. Direktoriaus prašymui neprieštarauta. Nuspręsta, kad vaikų saugumu pasirūpinti būtina.
Miesto centre gyvenantis plungiškis V. V. pateikė skundą dėl triukšmo, kurį po 22 valandos esą kelia Telšių gatvės pradžioje stovinčių taksi automobilių vairuotojai ir keleiviai. Vėlgi nutarta – skundas pateiktas ne tuo adresu, nes su saugaus eismo organizavimu klausimas kaip ir nesusijęs.
Paskutinysis prašymas – Platelių gatvės gyventojų. Pastarieji panoro įsirengti greitį ribojančius kalnelius. Komisiją toks prašymas nustebino, juolab kad gatvė – žvyruota, tad kaip tuos kalnelius įrengs. Kadangi nepateikti jokie techniniai dokumentai, prašymo nagrinėjimas atidėtas.