Kaimuose mažėjant jaunų šeimų, ateinančios rugsėjo 1-osios skambutis nebeskambės mažiausiai mokinių turinčiose šalies pradinėse mokyklėlėse, vadinamose pradinio ugdymo skyriais. Kasmet pakylantis mokyklų uždarymo viesulas tikriausiai neaplenks ir mūsų rajono. Jo kelyje gali atsidurti Didvyčių mokykla-darželis, Plungės Senamiesčio vidurinės mokyklos Glaudžių, Alsėdžių vidurinės mokyklos Grumblių pradinio ugdymo skyriai.
Didvyčių mokykla-darželis įkurta 1991-ųjų rugpjūčio 26-ąją, pirmaisiais atgautos Lietuvos nepriklausomybės metais. Nuo tada šiai įstaigai vadovaujanti Anastazija Zaveckienė sako, jog tuomet nemažoje gyvenvietėje įsteigtoje pradinėje mokykloje-darželyje kasmet vaikų daugėjo. Daugiausiai buvo 1996-1997 mokslo metais: darželį lankė 21 vaikas, o mokyklą – 33 mokiniai. Po to kasmet ėmė mažėti. Dabar turima 17 mokinių ir 19 darželinukų.
Šiais mokslo metais mokyklą baigs 4, jų vieton 2009-2010 mokslo metams ateis taip pat 4 pirmokai. 2010-aisiais turėtų ateiti 5-6 pirmokai, 2011-aisiais – 4, 2012-aisiais – 5 pirmokai.
– Džiugu, kad gimtinėn grįžta buvusieji mūsų auklėtiniai. Sukūrę šeimas, savo vaikus į darželį užregistravo Vytautas Mineikis, Donata Narmontaitė-Rimkienė. Viltingai žvelgiame į kiekvieną ištuštėjusį namą – gal atsikels gyventi jauni žmonės? – pasakojo direktorė, neslėpdama, jog akistata su realybe – skaudi.
Per 18 metų išpuoselėtoje jaukioje, ramioje aplinkoje matomas ir ugdomas kiekvienas vaikas, popamokinėje veikloje dalyvauja visi, o ne tik gabiausieji, kaip būna didelėse miesto mokyklose. Be to, ir gabių mokinių laikas po pamokų priklauso nuo juos pavežėjančio autobuso – dėl to dažniausiai jie nespėja dalyvauti popamokinėje veikloje. Tie, kuriems teko matyti Didvyčių mokykloje-darželyje bendruomenei parengtas šventes, menines programėles, vaidinančius, šokančius, muzikuojančius darželinukus ir mokinius, nesuabejos, kad čia jiems augti ir mokytis saugu, tėvai ramiai gali užsiimti savo darbais.
2005-2012 metais rajono mokyklų tinklo pertvarkos plane nėra įrašytos Didvyčių mokyklos-darželio. Tad iš tikrųjų prieš ketverius ir mažiau metų negrėsė pavojus būti uždarytai. Tačiau iš kaimo išsikėlė viena antra šeima, turinti mažamečių vaikų, ir nerimauti esą dėl ko.
Plungės Senamiesčio vidurinės mokyklos Glaudžių pradinio ugdymo skyriuje mokinių buvo sumažėję 2006-aisiais. Atrodė, kad nuo 2007-ųjų rugsėjo 1-osios teks šį skyrių likviduoti. Bet mokinių padaugėjo, ir Savivaldybės taryba nutarė šios kaimo mokyklos uždarymą atidėti net iki 2011 metų. Dabar Glaudžiuose yra 16 mokinių. Pagal 2008 m. kovo 12 d. Vyriausybės nutarimu patikslintus bendrojo lavinimo mokyklų reorganizavimo, likvidavimo kriterijus, jungtinėse klasėse turi būti ne mažiau kaip 10 mokinių. Tad Glaudžiuose keturių stinga. Pasak Senamiesčio vidurinės mokyklos direktoriaus Algirdo Servos, Vyriausybės nutarimo, kuris apsprendžia šio skyriaus išlikimą, interpretacijai nebelieka vietos.
– Privalėsim vykdyti, nors labai norėtume tą skyrių išlaikyti, – sakė direktorius.
Alsėdžių vidurinės mokyklos Grumblių pradinio ugdymo skyriuje šiemet mokosi 18 mokinių. Tai taip pat mažiau, norint išlikti, – būtina turėti 20. Pagal 2005-2012 metų rajono mokyklų tinklo pertvarkos planą šioje mokykloje mokinių sumažėjimo tikėtasi tik 2011 metais.
Pasak Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Rolando Raibužio, kaip ir iki šiol, dabar kiekvienos mokyklos reorganizavimo ar likvidavimo klausimus jautriai svarstys komitetai, taryba. Esą iki šiol skubotai nepertvarkyta ar neuždaryta nė viena mokykla. Pagrindinis kriterijus – nepakankamas mokinių skaičius. Ne paslaptis, mažosiose mokyklėlėse ugdymo procesui nepakanka joms pagal mokinių skaičių tenkančio mokinio krepšelio lėšų. Todėl įstatymo ribose jas tenka paremti, perskirstant visoms mokykloms skirtas lėšas.
Nuo 2005-ųjų, mokyklų tinklo optimizavimo pradžios, vienas po kito iš mokyklų sąrašų išnyko Paukštakių, Gintališkės, Papievių pradinio ugdymo skyriai, 2006 m. – Juodeikių, Jogaudų, 2007 m. – Milašaičių, nuo 2008 m. – Jogaudų pradinio ugdymo skyriai. Pasak R. Raibužio, ženkliai mokinių mažėja ir kaimų pagrindinėse mokyklose. Jeigu iki 2010-ųjų situacija nesikeis, jos gali būti reorganizuotos į pradines. Tad mokyklų likimą lemia ir socialinės priežastys.