
Praėjęs savaitgalis mums dovanojo puikią žinią! Kretingos muziejaus Žiemos sode vyko 19-oji nacionalinė liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ baigiamoji šventė, kur paskelbti geriausi šalies liaudies menininkai. Tarp laureatų – Plungės krašto kryždirbys Antanas Vaškys. „Aišku, visada malonu, kai sulauki įvertinimo, kai esi pastebėtas. Bet įvertins ar neįvertins, dirbsi savo darbą ir toliau“, – kukliai po renginio „Plungei“ kalbėjo A. Vaškys.
Priminsime, kad Lietuvos nacionalinis kultūros centras nuo 2005-ųjų kasmet rengia konkursą, kurio metu išrenkami ir „Aukso vainikais“ apdovanojami geriausi liaudies meistrai. Pretendentų atranka vyksta dviem etapais: pirmajame ture geriausi meistrai išrenkami dešimtyje apskričių, o antrajame, respublikiniame, ture trys iš jų – po vieną taikomosios, vaizdinės dailės ir kryždirbystės atstovą – paskelbiami geriausiais metų meistrais.
Kas tapo tais geriausiais, kaip minėta, paaiškėjo praėjusį šeštadienį Kretingoje.
Lietuvos nacionalinis kultūros centras informuoja, kad nacionalinėje „Aukso vainiko“ parodoje savo darbus pristatė ir garbingo Lietuvos tautodailės apdovanojimo – „Aukso vainiko“ – siekė 30 senųjų amatų tradicijas tęsiančių meistrų. Konkurso komisija geriausiais paskelbė vaizdinės liaudies dailės meistrę Ireną Kvedarienę (medžio raižiniai), taikomosios liaudies dailės meistrę, šiaudinių sodų rišėją Vidą Sniečkuvienę ir kryždirbį A. Vaškį.
Vaizdinės dailės kategorijoje antrą vietą pelnė medžio drožėja Ona Paulauskienė, trečią – medžio meistras Antanas Lastauskas. Taikomosios dailės srityje antra vieta skirta audėjai Zitai Paulikienei, trečia – muzikos instrumentų meistrui Algirdui Juškevičiui. Tarp kryždirbystės meistrų antra vieta teko medžio meistrui Sauliui Rumbučiui, trečia – kryždirbiui Valentui Butkui.
„Šiemet Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamos regioninės liaudies dailės parodos „Aukso vainikas“ apsuko jau devynioliktą ratą, aplankė devynis miestus ir miestelius, kuriuose savo kūrybos vaisiais pasidalino daugiau kaip šeši šimtai liaudies meistrų. Parodose savo darbus eksponavo skirtingo amžiaus ir kūrybinės patirties autoriai – vieni visą gyvenimą puoselėja iš tėvų ar senolių išmoktus amatus, kitiems kūryba yra malonus laisvalaikio užsiėmimas. Kuriančiųjų profesijos įvairios – medikai, mokytojai, fizikai, istorikai, ūkininkai, tačiau visus vienija bendras vardiklis – meilė liaudies dailei ir tikslas puoselėti senąsias tradicijas“, – skelbia Lietuvos nacionalinis kultūros centras.
Suskubome pasveikinti „Aukso vainiką“ laimėjusį A. Vaškį. Galime didžiuotis, jog šis plateliškis medžio meistras šį garbingą laimėjimą pelno jau trečią kartą! „Paskutinįsyk laureatu tapau 2014 metais“, – prisiminė jis. Konkurso taisyklės skelbia, jog, gavus laimėjimą, kitą kartą dalyvauti „Aukso vainike“ galima tik po septynerių metų. Taigi A. Vaškys taip ir padarė. Tiesa, kaip jis pats pastebėjo, jei ne Žemaitijos nacionalinio parko darbuotojos Aldonos Kuprelytės iniciatyva ir paraginimas, vargiai jis būtų tai daręs. „Aldonos dėka mes tame konkurse sudalyvaujam. Ir dabar turbūt nebūčiau to daręs, jei ne jos raginimai. Dėka Aldonos mano darbai buvo tinkamai pateikti konkursui. Ji ten braidė, fotografavo mano koplytstulpius, jų detales, kad jie tinkamai būtų pristatyti tame konkurse“, – pastebėjo medžio drožėjas.
Norint dalyvauti konkurse, A. Vaškiui buvo būtina pateikti tris per tuos septynerius metus padarytus naujausius savo darbus. Buvo pristatyti Šv. Jono ir Šv. Jurgio koplytstulpis privačioje valdoje, koplytstulpis šiuo metu stovintis tarp Beržoro ir Platelių (jis buvo atkurtas iš senų nuotraukų), taip pat koplytėlė su šv. Jurgiu.
Kaip pastebėjo A. Vaškys, jis nesitikėjęs, kad pelnys „Aukso vainiko“ laureato vardą. Visgi įvertinimas – malonus. Pasak kūrėjo, reikėtų labiau didžiuotis tuo, jog Platelių seniūnija turbūt yra vienintelė Lietuvoje, kuri turi net 6 aukso vainikus: trys priklauso A. Vaškiui, 1 – Vytui Jaugėlai, 2 – Kazimierui Striaupai. „Tikrai, manau, niekur kitur Lietuvoje nerasime, kad vienas kraštas būtų tiek kartų laimėjęs“, – sakė medžio meistras.
A. Vaškys užsiminė, jog pelnytas „Aukso vainikas“ jam šį kartą turi dar ir kitą simbolinę reikšmę bei vainikuoja gražią datą: 45 metai nuo to laiko, kai jis dalyvauja parodose. „1978 metais pirmą kartą dalyvavau liaudies meistrų parodoje Plungėje, kuri vyko dabartiniuose Plungės parapijos namuose“, – sakė pašnekovas. Prasitarė ir apie dar vieną dalyką: netrukus Antanas minės asmeninę sukaktį: laimėjimas – puiki dovana artėjančio 60-mečio proga!
„Norėčiau pabandyti sudalyvauti kitoje srityje, pavyzdžiui, vaizduojamosios dailės. Galbūt su skulptūromis. Esu laimėjęs antrą vietą su Užgavėnių kaukėmis. Yra kur reikštis dar, svarbu, kad to noro būtų“, – apie ateities planus ir siekius dar kartą siekti „Aukso vainiko“ laureato vardo kalbėjo A. Vaškys.