
Praėjusį šeštadienį, šokėjams linksmai trepsint, o žiūrovams dar linksmiau plojant, Plungės kultūros centre praūžė nuotaikingas antrąkart surengtas respublikinis liaudiškos muzikos ir šokių konkursas „Šoktinis-2017“. Šešių kolektyvų, suvažiavusių iš visos Lietuvos, pasirodymus žiūrėjo ir vertino kompetentinga komisija.
Renginio vedėja kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Simona Gudavičiūtė pirmiausia pristatė komisiją: Živilė Adomaitienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro choreografijos poskyrio vadovė; prof. dr. Vidmantas Mačiulskis, Klaipėdos universiteto Menų akademijos Šokio katedros vedėjas; Jolanta Kisielytė-Sadauskienė, Lietuvos edukologijos universiteto dainų ir šokių ansamblio „Šviesa“ meno vadovė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro vyresnioji specialistė; Nijolė Vasylienė, choreografė, Marijampolės kolegijos dėstytoja, vaikų šokių ansamblio „Žirginėliai“ įkūrėja; Kęstutis Lipeika, birbynininkas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos birbynės mokytojas metodininkas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto liaudies šokių ansamblio „Vingis“ liaudiškos muzikos kapelos vadovas.
Pristačius komisiją, konkurso dalyvius pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jis pasidžiaugė iš visos Lietuvos suvažiavusiais šokėjais.
Pirmasis į sceną buvo pakviestas Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis „Tarškutis“, įkurtas 1987-aisiais. Kolektyvą sudaro muzikinė, vokalinė ir choreografinės grupės, jų veikloje dalyvauja 70 vaikų. Surengė apie 800 koncertų Lietuvoje ir užsienyje, yra Pasaulio lietuvių dainų švenčių dalyvis. 2005 m. „Tarškutis“ tapo geriausiu liaudiškos muzikos kolektyvu Lietuvoje, 2006 m. jam įteikta „Aukso paukštė“. 2016 m. Italijoje kolektyvo meno vadovei Rimai Moisejenkienei už šalies papročių ir folkloro tradicijų puoselėjimą ir sklaidą įteiktas garbingas „Aukso žvaigždės“, arba Pasaulio folkloro sąjungos muzikinio „Oskaro“, apdovanojimas. „Tarškučio“ liaudiškos muzikos kapelos vadovas yra Leonidas Moisejenka, choreografės – Marijona Markevičienė ir Justina Ambroževičiūtė.
Tądien plungiškius linksmino ir 2014 m. suburtas Vilkaviškio muzikos mokyklos liaudies dainų ir šokių ansamblis „Siaustinis“. Jo meno vadovas – Artūras Pečkaitis. Kolektyvą sudaro liaudiškos muzikos kapela (vadovas Arūnas Lekešys), liaudies instrumentų ansamblis (vadovė Daiva Venienė), choras (vadovė Dalia Balčiūnienė) ir mergaičių, jaunučių, jaunių šokių grupės (vadovės Sonata Jankienė ir Vilija Jakubauskė). Ansamblis dar jaunas, bet jau skina laurus: choreografijos kolektyvai sėkmingai pasirodė respublikiniame vaikų ir moksleivių liaudiškų šokių grupių konkurse „Aguonėlė“, kapela – respublikiniame konkurse „Suvalkietiškas kiemas“.
Iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos atvykusiam šokių kolektyvui „Liuoksinis“ vadovauja Asta Rimkuvienė. Šis kolektyvas 2015 m. tapo konkurso „Rudens mozaika“ laureatu, apdovanojimą pelnė ir 2016 m. respublikiniame konkurse „Klumpakojis“. Be to, yra tarptautinio konkurso, vykusio Rumunijoje, laureatas. „Šoktinyje“ „Liuoksiniui“ talkino jau 50 metų gyvuojanti Šiaulių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Šelmiai“. Jai vadovauja Arūnas Šliauteris. Kapela – nuolatinė Pasaulio lietuvių dainų švenčių, tarptautinių festivalių Olandijoje, Belgijoje, Tailande, Nepale dalyvė.
Ketvirtieji į sceną žengė šeimininkai – Plungės kultūros centro šokių ansamblis „Žirginėliai“. 2016 m. mūsiškis kolektyvas tapo respublikinio liaudiškų šokių konkurso „Aguonėlė“ pirmosios vietos laimėtoju. Ansamblis nuolat dalyvauja Dainų šventėse, koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. „Žirginėlių“ meno vadovė – Sonata Kazlauskytė, choreografė – Eglė Norkevičiūtė-Novoruckienė, kapelos vadovė – Rita Džiugienė. Dabar ansamblis turi penkias šokėjų grupes ir muzikantų kapelą. Jame šoka, groja 6–18 metų vaikai ir jaunimas. 2018-aisiais kolektyvas švęs savo 35-erių metų jubiliejų.
Gerą nuotaiką dovanojo ir Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro šokių ansamblis „Vijurkas“, kuris įkurtas 1987 m. ir vienija apie 130 narių. Jam pritarė liaudies instrumentų ansamblis „Ralio“. „Vijurkas“ dalyvauja Klaipėdos miesto, Jūros, Lietuvos dainų šventėse, festivaliuose. 2009 m. pelnė nominaciją „Geriausias Klaipėdos miesto šokių kolektyvas“, 2016 m. pirmąją vietą laimėjo konkurse „Aguonėlė“. „Vijurko“ įkūrėja, meno vadovė ir choreografė – mokytoja ekspertė Violeta Šleinienė. Choreografai – Laura Šleiniūtė, Ramona Valiūtė, koncertmeisterė – Regina Zavadskytė.
„Šoktinį“ vainikavo Kretingos meno mokyklos vaikų šokių studijos „Ratilėlis“ pasirodymas. Simonos Kutkevičienės ir Astos Paulauskienės vadovaujama studija – Dainų švenčių, respublikinių festivalių dalyvė, koncertavusi ne tik Latvijoje, bet ir Turkijoje, Portugalijoje, Vengrijoje, Makedonijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Kipre. Sėkmė lydėjo ir tarptautiniuose konkursuose Velse, Ispanijoje. Septynioliktuosius gyvavimo metus skaičiuojantis „Ratilėlis“ – konkurso „Aguonėlė“ laureatas, 2005 m. „Aukso paukštės“ laimėtojas.
Po visų pasirodymų Ž. Adomaitienės vadovaujama komisija paskelbė rezultatus. Džiugu, kad ypatinga sėkmė lydėjo plungiškius: pirmoji vieta ir nominacija „Už geriausią režisūrinį sprendimą“ atiteko „Žirginėliams“. Antrąją vietą laimėjo šokių studija „Ratilėlis“ iš Kretingos. Be to, jai skirta nominacija „Geriausias liaudies instrumentų orkestras“. Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro šokių ansambliui „Vijurkas“ skirta trečioji vieta ir nominacija „Už sceninę kultūrą“. Be apdovanojimų neliko ir kiti kolektyvai: „Tarškutis“ iš Alytaus pelnė nominaciją „Už dzūkų tradicijų puoselėjimą“, „Siaustinis“ iš Vilkaviškio – „Už sėkmingą ansamblio debiutą“, „Liuoksinis“ iš Šiaulių – „Už tradicinio šokio polkos puoselėjimą“.