Praėjusiame laikraščio numeryje rašėme, kad balandžio 11-ąją iškilmingai Mykolo Oginskio rūmuose prisiekusių Plungės rajono savivaldybės tarybos narių ir mero priesaika negaliojanti, nes pasirašyti buvo pateiktas jos tekstas pagal senąjį Vietos savivaldos įstatymą. Tad skubos tvarka naujai išrinkti politikai ir rajono vadovas Audrius Klišonis priesaikos procedūrą turėjo pakartoti. Be iškilmių, dovanų ir pučiamųjų orkestro tai buvo padaryta balandžio 21-ąją. Tiesa, per dešimt dienų jau įvyko ir pokyčių.
Vieną pakeitė kita
Reikia paminėti, kad į priesaikos pakartojimo ceremoniją susirinko ne visi išrinktieji Savivaldybės tarybos nariai. Gediminas Stonys buvo išvykęs į užsienį, o Liudas Skierus nedalyvavo dėl sveikatos problemų. Taigi šie du Savivaldybės tarybos nariai liko neprisiekę ir tai padarys artimiausiame tarybos posėdyje, dalyvaujant Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovui.
Kaip minėta, per dešimt dienų įvyko šiokių tokių pasikeitimų. Kaip sakė Plungės rajono savivaldybės rinkimų komisijos Nr. 35 pirmininkė Airida Montvydienė, balandžio 20-ąją
VRK tenkino į Plungės rajono savivaldybės tarybą išrinkto Liberalų sąjūdžio atstovo Arūno Tamošausko prašymą atsisakyti tarybos nario mandato. Vietoj jo taryboje dirbs Laima Žilienė.
Tai, kas nepasikeitė
Kaip ir balandžio 11-ąją, penktadienį po priesaikos tarybos nariai rinkosi į darbinį posėdį, kur vienbalsiai pritarė Algirdo Pečiulio kandidatūrai laikinai vykdyti Vietos savivaldos įstatyme nustatytus mero įgaliojimus.
Dėl Plungės rajono savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus vienodos nuomonės nebuvo, bet balsų dauguma nulėmė, kad jų bus šešios: vicemeras, Savivaldybės administracijos direktorius, du mero patarėjai ir du tarybos posėdžių sekretoriai. Tiesa, skirtingai nei balandžio 11-ąją, šį kartą buvo pateikti skaičiai: trims naujoms pareigybėms – mero patarėjui ir dviem tarybos posėdžių sekretoriams – išlaikyti 8 mėnesiams reikės 58,2 tūkst. eurų.
Nors ir ne bendru sutarimu, pakartotinai pritarta Žydrūno Purauskio kandidatūrai į vicemerus. Kaip sakė meras A. Klišonis, Ž. Purauskis tarybos nariams puikiai pažįstamas, jis – punktualus, sąžiningas, tvarkingas žmogus.
Tarybos narį Adomą Zamulskį domino, kokias sritis kuruos vicemeras ir ar jis yra susijęs su kuo nors darbo santykiais. Meras atsakė, kad Ž. Purauskis kuruos švietimą, kultūrą, turizmą ir sportą. Be to, vicemeras šiuo metu 0,25 etato dirba Žemaičių Kalvarijos kultūros centre.
Kilus abejonėms, ar nebus painiojami viešieji ir privatūs interesai, Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Vytautas Tumas paaiškino: „Tiesioginio draudimo kaip ir nėra. Be abejo, mes detaliai tai patikrinsime. Šiuo metu nepamenu, kad teisės aktuose būtų užfiksuotas toks draudimas.“
Pokyčiai komitetuose
Prieš dešimt dienų ir dabar daugiausia diskusijų kilo dėl sudaromų komitetų skaičiaus ir jų sudėčių. Kaip sakė sprendimo projektą pristatęs meras A. Klišonis, atsižvelgiant į tarybos narių teikimus, įvertinant teisminę praktiką, rodant geranoriškumą opozicijai, siūloma sudaryti šešis komitetus: Ekonomikos, finansų ir biudžeto (6 nariai), Kaimo reikalų, Švietimo, kultūros ir sporto, Sveikatos ir socialinės apsaugos (po 5 narius), Kontrolės (5 nariai, po 1 narį iš visų penkių taryboje dirbančių politinių judėjimų) ir Vietos ūkio ir ekologijos. Sąžiningų proporcijų reikalavusiam „Vieningos Plungės“ atstovui Rimui Dužinskui buvo duotas atsakas – Vietos ūkio ir ekologijos komitete dirbs tik 4 nariai.
„Sprendimas aiškus, bet kadangi darome dublį Nr. 2, reikia pakartoti, ką sakiau M. Oginskio rūmuose. Po pirmo anuliuoto Kaimo reikalų komiteto posėdžio pamatėme, kad tas komitetas nieko nesprendžia. Buvo svarstomi kai kurie Švietimo, kultūros ir sporto komiteto ir Vietos ūkio ir ekologijos komiteto klausimai. Pirmininkas taip stipriai stengėsi ištempti to komiteto laiką… Imkimės proto, kaimo žmonėms reikia ne komitetų skaičiaus, jiems, kaip ir miestui, reikia asfaltuotų gatvių, apšvietimo, darbo vietų, socialinių paslaugų… Kaimo žmonės nėra kvaili, žmonių kvailinimo politika neperspektyvi. Noriu paraginti kolegas negaišti laiko, formuoti keturis komitetus (be Kontrolės komiteto) ir dirbti normaliai“, – savo nuomonę išsakė „Vieningos Plungės“ narys Robertas Endrikas.
E. Endriko poziciją palaikė beveik visi opozicijos nariai. Kiek kitokios nuomonės buvo valdančiajai daugumai priklausantys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai. Tiesa, Marijus Kaktys sutiko, kad narių skaičius komitetuose turėtų priklausyti nuo jų svarstomų klausimų kiekio. Jo manymu, Kaimo reikalų komitetą galėtų sudaryti keturi nariai, o Vietos ūkio ir ekologijos – penki. Balsavimas nulėmė mero pateiktus siūlymus.
Komitetų sudėtys nuo balandžio 11-osios pasikeitė neženkliai: Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitete vietoj A. Tamošausko dirbs L. Žilienė. Šį komitetą papildys ir iš Vietos ūkio ir ekologijos komiteto perkeltas M. Kaktys.
Tiesa, į komitetus įtraukti ir iš naujo neprisiekę L. Skierus bei G. Stonys, tad suabejota, ar jų pavardės gali būti įrašytos ir patvirtintos. Tuo pasinaudodamas Tomas Mašeckis dar kartą išsakė savo nenorą priklausyti Kaimo reikalų komitetui. „Manau, kad per prievartą į komitetą negali būti grūdama. Kadangi Vietos ūkio ir ekologijos komitete yra laisva vieta, tai aš siūlausi į šį komitetą ir į pirmininkus. Jei jau juokaujame, tai iki galo“, – kalbėjo jis. Tiesa, ir šįsyk jo noras išgirstas nebuvo – nei komiteto nariu, nei juo labiau pirmininku jis netapo.
Suformavus komitetus, jų nariams reikėjo apsispręsti, kas bus pirmininkai ir pavaduotojai. Reikia pastebėti, jog čia pokyčių neįvyko, išskyrus tai, kad Vietos ūkio ir ekologijos komitetas liko be pirmininko ir pavaduotojo (balandžio 11-ąją pirmininku buvo išrinktas G. Stonys, pavaduotoju – M. Kaktys – aut. past.). Taigi artimiausiu metu šis komitetas dar nedirbs.