![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Praėjusią kadenciją rajono politikai pakeitė Plungės garbės piliečio vardo suteikimo tvarką. Reikalavimų kartelė buvo gerokai pakelta, ir kandidatams reikėjo pereiti rimtą „filtrą“. Gal dėl to paskutinį kartą šis vardas suteiktas 2021 metais. Ne kartą buvo kalbama, jog reikėtų dar vieno apdovanojimo – plungiškio padėkos medalio. Panašu, kad žodis tapo kūnu. Sprendimą dėl Plungės rajono savivaldybės apdovanojimų taryba priėmė baigiantis gegužei.
Sprendimo projektą pristatęs Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Audrius Misiūnas sakė, kad ties šiuo ilgai lauktu sprendimu dirbta nuo praėjusios kadencijos vidurio.
Savivaldybės apdovanojimų sąrašas papildytas dviem naujais apdovanojimais – plungiškio padėkos medaliu ir mero padėkos vakaro apdovanojimu.
Taigi nuo šiol Savivaldybės apdovanojimų sąrašą sudaro Plungės garbės piliečio vardo suteikimas, plungiškio padėkos medalio įteikimas, Plungės rajono savivaldybės mero apdovanojimai, Plungės rajono savivaldybės gyventojų ir meno kolektyvų, pasiekusių aukštų rezultatų kultūros ir meno srityje, skatinimas, Plungės rajono savivaldybės Metų mokytojo vardo suteikimas ir premijos skyrimas, Plungės rajono savivaldybės gyventojų ir sporto atstovų, pasiekusių aukštų rezultatų sporto srityje, skatinimas.
Beje, mero apdovanojimai išskaidyti į naują Plungės rajono savivaldybės mero padėkos vakaro apdovanojimą, mero padėkos raštą ir mero padėką.
Kaip ir Plungės garbės piliečio vardas, taip ir plungiškio padėkos medalis – daugeliu darbų nusipelniusio žmogaus įvertinimas. Jis gali būti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalies pilietis. Padėkos medaliu asmuo gali būti apdovanojamas už aktyvią ir reikšmingą kūrybinę veiklą puoselėjant Plungės krašto kultūrą, profesionalųjį ir mėgėjų meną bei kitą kultūrinę ir šviečiamąją veiklą; tarptautinių ryšių ir tarptautinio bendradarbiavimo plėtojimą; respublikinius ar tarptautinius pasiekimus; reikšmingą verslo ir turizmo vystymą; kaimo plėtrą Plungės rajone; mecenatinę veiklą; svarbius pasiekimus profesinėje veikloje; aktyvią visuomeninę veiklą; didvyrišką poelgį; kitus Plungės rajonui reikšmingus nuopelnus.
Skirtumas nuo garbės piliečio vardo nedidelis. Kandidatui nereikalingos ekspertų rekomendacijos, jam nesuteikiamos garbės piliečio privilegijos, siūlymai skirti apdovanojimą gali būti teikiami visus metus. Tiesa, pavyzdžio, kaip atrodys medalis, dar nėra. Patvirtinus apdovanojimo tvarką, greičiausiai bus skelbiamas medalio sukūrimo konkursas.
Dar viena naujovė, kuri jau buvo pradėta šių metų pradžioje, – Plungės rajono savivaldybės mero padėkos vakaras, o jo metu to nusipelniusiems asmenims įteikti mero padėkos vakaro apdovanojimai.
Beje, už netinkamą elgesį, tyčinį nusikaltimą plungiškio padėkos medalis, kaip ir garbės piliečio vardas, gali būti atimtas.
Tarybos nariui Marijui Kakčiui kilo klausimas, kas telpa žodyje „tyčinis“. Pasak Savivaldybės administracijos Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo Vytauto Tumo, teisinėje kalboje tyčiniais įvardijami tie nusikaltimai, kurie padaromi tyčia arba dėl didelio neatsargumo, ir visa tai susiję su baudžiamąja teise. Vadinasi, administraciniai nusižengimai lyg ir neturėtų figūruoti. „Už greičio viršijimą neatimkime garbės piliečio statuso“, – siūlė A. Misiūnas.
Naujiems apdovanojimams ir jų skyrimo tvarkoms pritarta vienbalsiai.