Balandžio 15 dieną minėjome Pasaulinę kultūros dieną. Ši diena siejama su Taikos vėliavos simboliu ir su vokiečių kilmės rusų mąstytojo N. Rericho paktu, kuris, keliaudamas po įvairias šalis, pastebėjo, kad pasaulyje yra daug gražių meno paminklų ir juos būtina išsaugoti. 1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas F. Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Tad ši diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūrines vertybes, paskelbta Pasauline kultūros diena.
Minėdami šią datą, galime diskutuoti dėl kultūros esmės ir kilmės, dėl jos suvokimo, tačiau kultūra gali būti traktuojama ir kaip žmogaus universalumas, lankstumas ir atvirumas pasauliui. Juk kultūra ir kūrybingumas – tai laisvos asmenybės saviraiškos prielaidos.
Lietuvių tauta nuolat kovojo dėl išlikimo: daugelyje kultūros sferų, kurdama vertybes, įrodinėjo, kad gali egzistuoti pasaulio žemėlapyje. Be vertybių, moralės, doros visuomenė išsigimsta.
Tačiau informacija apie pasaulio tendencijas mus užgriūva visai nepasiruošusius. Plinta tokie reiškiniai kaip vienalytės santuokos, pedofilija, nusikalstamumas ar bandymai gyventi pagal mafijos dėsnius. Mus įtikinėja, kad tai, kas šimtmečiais buvo laikoma nenatūraliais dalykais, yra visuomenės raidos būtinybė.
Sėkmingai šalies kultūrinei plėtrai labai svarbi, be abejonės, ir gyvenimo kokybės sąlyga. O ar mes jau esame brandi visuomenė, galinti atsispirti neigiamoms ar absurdiškoms pasaulinėms įtakoms? O gal mums vis dar trūksta dvasinio imuniteto sparčiam moraliniam irimui?
Glumina ir tai, kaip lengvai šiuolaikinis žmogus pasiduoda pagundai eksperimentuoti su savo sąžine ir net kūnu. Štai britų bulvarinėje spaudoje pasakojama, kad vieno Kinijos pietrytinės provincijos gyventojo žarnyne įstrigo gyvas ungurys. Kaip teigia dienraštis „The Sun“, pornografinio filmo įkvėptas kinas į savo išangę įsikišo beveik pusės metro ilgio gyvą ungurį. Ungurys prasigraužė ir pateko į žarnyną, kur ir įstrigo. Rentgeno nuotraukoje aiškiai matoma, kaip giliai į vyro žarnyną buvo nukeliavusi žuvis. Medikai sako, jog „tenorėjęs ištrūkti“ ungurys operacijos metu dar buvo gyvas, tačiau iš karto po jos nugaišo. Po visą naktį trukusios operacijos medikams gyvį iš vyro žarnyno pašalinti pavyko. Beje, kinui gresia kaltinimai dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.
Gali būti, kad panašių kaltinimų susilauks ir plungiškiai, vis negalintys apsispręsti, ar reikia kovoti su varnomis, teršiančiomis nesenai restauruotą Žemaičių dailės muziejaus pastatą.
Paskendęs informacijos sraute žmogus virsta pasaulinio konteksto figūrėle. Nežinia, kokios spalvos, tačiau tai bus mūsų laikmečio kultūros žymė.