2022-ieji svarbūs rašytojos Ievos Simonaitytės kūrybos gerbėjams – sukanka 125 metai, kai gimė ši autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja, talentinga prozininkė, savo kūriniuose vaizdavusi išskirtinius lietuvininkų likimus ir garsinusi Klaipėdos krašto etnografinį savitumą. Siekdamas pažymėti minėtąją sukaktį ir rašytojos kūrybos reikšmę Seimas šiuos metus paskelbė Ievos Simonaitytės metais. Plungės kultūros centras neliko tam abejingas: ketvirtadienį kvietė stebėti klasikei skirtą meninę garso ir šviesų instaliaciją „Žodžio šviesa tamsoje“.
Nepaisant siaučiančios pūgos, Plungės kultūros centro kolektyvo kūrybinės pastangos įprasminti I. Simonaitytės atminimą buvo įgyvendintos. Senamiesčio aikštėje net keletą valandų buvo galima matyti unikalią garso ir šviesų instaliaciją.
„Žodžio šviesa tamsoje“ – jaunų kultūros centro darbuotojų bendro kūrybinio darbo rezultatas. Ant specialios pakylos sumontuotas apšviestas įrenginys atspindėjo rašytojos biografijos faktus, buvo galima pasiklausyti I. Simonaitytės kūrinių ištraukų. „Man labai džiugu matyti, kaip šiuolaikinės išraiškos priemonės gali būti subtiliai pritaikomos istoriškai svarbių kultūros įvykių ir simbolių akcentuose“, – apie instaliaciją kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Instaliaciją kūrė Plungės kultūros centro darbuotojai Viktorija Venckutė (vizualinis sprendimas), Simona Gudavičiūtė (teksto parinkimas), Kostas Balsys (garsas), Simonas Vaičiulis (šviesos), dr. Juozas Laivys ir Karolis Kazlauskas (techninis išpildymas).
„Šį savo darbą skiriame 125-osioms I. Simonaitytės gimimo metinėms. Apie tradicinę rašytoją norėjome atsiliepti netradiciškai“, – komentavo vienas iš instaliacijos kūrėjų J. Laivys.
I. Simonaitytė vadinama Mažosios Lietuvos metraštininke. Jos kūrybos palikimas atskleidžia išsamų šio regiono paveikslą. 1935 metais I. Simonaitytei už romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ paskirta Lietuvos valstybinė literatūros premija. Nors ir būdama silpnos sveikatos, ji nuolat rašė, o jos kūryba buvo leidžiama neretai ir po keletą kartų. Žymiausios knygos: „Pavasarių audroj“, „Vilius Karalius“, „Be tėvo“, „Pikčiurnienė“, „…O buvo taip“, „Ne ta pastogė“, „Nebaigta knyga“, „Gretimos istorijėlės“.