
Seniūnijose vykstančiose vasaros šventėse apdovanojami gražiai savo sodybas tvarkantys žmonės. Tačiau netrūksta ir tokių, kurie pamiršta savo valdomus pastatus ir jie palaipsniui tampa „vaiduokliais“. Už tai galima gauti kitokį „apdovanojimą“ – 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifą.
Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus specialistui Pauliui Mikniui neliko nieko kito, kaip apgailestauti, kad Plungės rajone, kaip ir visur kitur, yra ir neprižiūrimų, ir apleistų pastatų. Šiais metais į juodąjį sąrašą pateko septyni „vaiduokliai“. Tai – Alsėdžiuose esanti uždarosios akcinės bendrovės „Virtuali erdvė“ transformatorinė, ten pat – UAB „Archera“ priklausanti biblioteka. Ne pirmą kartą į sąrašą patenka akcinei bendrovei „Žemaitijos pieno investicija“ priklausanti valgykla Šateikiuose ir parduotuvė, esanti Dariaus ir Girėno gatvėje, Plungėje. Nausodžio seniūnijos Karklėnų kaime esančios mechaninės dirbtuvės taip pat priskirtos prie neprižiūrimų ir apleistų pastatų. Jos priklauso A. Uznio gamybinei-komercinei įmonei. Dar du pastatai – veterinarijos punktas-dirbtuvės ir administracinis pastatas – valdomi fizinių asmenų.
Pasak P. Miknio, laikantis įstatymų šių pastatų savininkams buvo išsiųsti laiškai, bet… „Prieš 34 dienas išsiuntėme laiškus, du atsiliepė. Vienas fizinis asmuo, kuris savo pastatą ketina parduoti, ir AB „Žemaitijos pieno investicija“. Iš žodinio paaiškinimo supratau, kad kol jie nenuspręs, kam naudos pastatus, mes jų nepajudinsime“, – kalbėjo specialistas.
P. Miknys pabrėžė, kad kai kurie pastatai, esantys sąraše, kartojasi kiekvienais metais ir iš jų savininkų nesulaukiama jokio atgalinio ryšio. „Mes nežinome, šeimininkai gyvi ar ne, išsiunčiame tuos laiškus, ir viskas“, – pridūrė jis.
Galima pastebėti, jog šiais metais apsileidėlių sąrašas trumpesnis lyginant su ankstesniais. Pasak P. Miknio, sąraše nėra dviejų „karštų“ objektų, tačiau jų neliko ne be priežasties. Vienas iš jų – medinis namas Senamiesčio aikštėje Plungėje. Kaip paaiškino specialistas, šiuo metu dėl šio pastato vyksta procesiniai veiksmai. Visai neseniai Nacionalinė žemės tarnyba leido namą kapitališkai remontuoti. O prasidėjus bet kokiems veiksmams Savivaldybė turi palaukti 6 mėnesius, kad tie procesai būtų vykdomi.
„Po pusės metų jie nebegalės mums pasakyti, kad biurokratiniai reikalai neleido jiems susitvarkyti. Mes jau galėsime klausti: „O ką jūs padarėte?“ Šis apmokestinimas – kaip prevencija, kad apleistų pastatų savininkai žinotų, jog yra tikrinami“, – dėstė P. Miknys.