Liepos 21 dienos numerio straipsnyje „Steigti… getą ar imtis naujų statybų?“ rašėme apie plungiškių politikų ginčus, kaip geriau pasielgti aprūpinant gyvenamuoju plotu socialinio būsto laukiančius asmenis. Yra keli variantai – jau ne kartą apkalbėtas Plungės technologijų ir verslo mokyklos bendrabučio rekonstravimas, naujo daugiabučio namo statymas ir butų pirkimas. Prie šio klausimo grįžta liepos 27 dieną sušauktame Savivaldybės tarybos posėdyje.
Praktinė patirtis
Kad būtų priimtas galutinis sprendimas, į politikus kreipėsi Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė. Pasak jos, šį kartą ateita su konkrečiomis sumomis, pasiūla ir paklausa.
Kaip kalbėjo skyriaus vedėja, pagal Europos Sąjungos priemonę „Sumažinti pažeidžiamų visuomenės grupių gerovės teritorinius skirtumus“ tikimasi gauti apie 1,5 mln. eurų. Su 15 proc. Savivaldybės prisidėjimu būtų apie 1,7 mln. eurų. Už šiuos pinigus socialinio būsto fondą būtų galima plėsti statant naujus pastatus, perkant butus ar rekonstruojant turimus pastatus ir juos pritaikant socialiniam būstui. Tiesa, tikslinė grupė, kuriai tie butai turėtų atitekti, – neįgalieji ir daugiavaikės šeimos.
„Užbėgdami už akių pasiaiškinome, ką daro kitos regiono savivaldybės. Telšiai ir Rietavas imsis rekonstrukcijos, Mažeikiai, rodos, pirks butus“, – pridūrė Ž. Vaitkuvienė.
Kaip rašėme, eilėje socialiniam būstui gauti stovi 172 šeimos arba 304 asmenys.
Buvo nuvažiuota apžiūrėti vieno iš Plungės technologijų ir verslo mokyklos bendrabučių. Pastate, kuriame planuojama įkurdinti socialinio būsto laukiančius asmenis, 2008–2009 metais buvo pakeisti visi langai, apšiltinta šiaurinė pastato siena, sutvarkyti šilumos punktai. Anot Ž. Vaitkuvienės, yra tokių blokų, kur kosmetiškai paremontavus žmonės galėtų gyventi ir dabar.
Pranešėja, vadovaudamasi praktine patirtimi ir techniniais projektais, pateikė konkrečias rekonstrukcijos kainas. Plungės specialiojo ugdymo centre, kuriame remonto darbai tik prasideda, 1 kv. m kaina 1 478,79 euro. 2020 m. Nausodžio mokyklos rekonstravimo darbų kainą indeksavus 20 proc., 1 kv. m kainavo 1 294,16 euro. Pagal Plungės parapijos namų rekonstrukcijos techninį projektą, kurio sąmata buvo paskaičiuota praėjusiais metais, 1 kv. m – 1 471,56 euro.
Kalbėdama apie naujos statybos kainas, Ž. Vaitkuvienė akcentavo, jog, remiantis praėjusių metų dvejų grupinio gyvenimo namų ir bendruomeninių vaikų globos namų statybos kainų vidurkiu, 1 kv. m atsiėjo 2 186 eurus.
Preliminariais skaičiavimais, neturint techninio projekto bendrabučio rekonstrukcija kainuotų 4 mln. 152 tūkst. 315 eurų. Pritaikius 20 proc. indeksaciją, suma išaugtų iki 4 mln. 882 tūkst. 778 eurų.
Tiesa, kaip pažymėjo pranešėja, projektuoti reikėtų visą pastatą, tačiau ES lėšoms panaudoti rodikliai būtų teikiami tik už pirmus du aukštus.
Buvo įvertinta ir butų pasiūla Plungėje. Specialistės teigimu, lyginant su buvusia prieš 2–3 metus, ji žymiai pagerėjusi, tačiau poreikio patenkinti nepavyktų. Butų, kurie galėtų būti pritaikyti asmenims su negalia, pasiūla – 5, o poreikis – 14. Daugiavaikėms šeimoms tinkamų butų yra perviršis, siūloma 24, poreikis – 4.
Skaičiai prasilenkia su rinkos dėsniais
„5 mln. eurų padalijus iš 40 butų, skaičiai prasilenkia su rinkos dėsniais. Esame lyg sanitarai, kokį seną pastatą imame ir remontuojame. Geriau atiduoti savininkui, jis ir tegul tvarkosi. O mes, jei turime rinkoje butų, galime juos nupirkti perpus pigiau“, – kalbėjo Savivaldybės tarybos narys Robertas Endrikas.
Jo kolega Adomas Zamulskis siūlė rinktis mišrų būdą: pirkti, nuomoti ir bendrabutyje įrengti dar kelis butus. „Bendrabučio projektas gal ir būtų įdomus, bet manau, kad turėtume paskui didesnių ar mažesnių problemų“, – dėstė politikas.
„Butai yra reikalingi dabar. Drąsiai galėtume pirkti ir pritaikyti butus. O bendrabučio projektas užtruks labai ilgai, pinigus įšaldysime. Geriausiu atveju jis bus įgyvendintas po trejų metų. Tuos metus eilės nepajudinsime nė per vieną vietą, nes pinigus skirsime ten“, – savo nuomonę išsakė tarybos narys Liudas Skierus.
Be to, L. Skierus pastebėjo, jog projektui įgyvendinti Savivaldybei tektų skolintis apie 3,5 mln. eurų. Žinant, kad palūkanos auga, politiko skaičiavimu, per metus Savivaldybei jų tektų sumokėti apie 175 tūkst. eurų.
„Mes užsiveržiame kilpą. Nė vienas verslas apie tokį projektą šiandien negalvotų, juo labiau kad yra pasiūla. Butų atsiras daugiau. Galime spręsti problemą paprastu būdu, nedaryti kažkokių superprojektų, kurie kainuos beprotiškai“, – sakė tarybos narys.
Mero Audriaus Klišonio įsitikinimu, planuota 12 butų daugiabučio namo statyba situacijos su socialiniais butais neišspręstų, kaip ir kelių butų nupirkimas. Be to, rajono vadovas svarstė, jog, rekonstravus bendrabutį, Savivaldybė savo fonde turėtų butų, kuriuos galėtų pasiūlyti pritraukiamiems jauniems specialistams.
Kadangi valdančioji dauguma be abejonių pasisakė už bendrabučio rekonstrukciją ir 5 mln. eurų investavimą, opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas merą paragino: „Jei mes taip lengvai galime į kairę ir dešinę dalyti viešuosius finansus, tada būkime drąsūs prisiimti atsakomybę.“