
Pastaruoju metu plungiškius verslininkus, tiksliau – nedidukių parduotuvių savininkus, atakuoja vagišių gauja. Nepaisydami nei užraktų, nei signalizacijų, nei apsaugininkų, jie braunasi į patalpas ir grobia viską, kas pakliūva po ranka. Nukentėjusiųjų – jau visa eilė. Siekdami užkardyti tolimesnį plėšikavimą, verslininkai kreipėsi į Savivaldybę ir policijos vadovybę: padėkit!
Vagysčių – apstu
Praėjusį ketvirtadienį Savivaldybėje surengtas pasitarimas – ką daryti, kad vagys būtų sustabdyti, kad verslininkai ir visa visuomenė jaustųsi saugiau.
Susitikime smulkiesiems verslininkams atstovavo parduotuvių savininkai Viktoras Bubilas ir Česlovas Mlinskas. Pastarieji į posėdį atėjo nusiteikę kiek piktokai, bet merė Elvyra Valerija Lapukienė išsyk pasiūlė visiems nusiraminti ir ne pyktis, ne konfliktuoti, o dalintis nuomonėmis ir drauge spręsti problemą. Pasitarime taip pat dalyvavo vicemeras Juozas Šlepetis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Asta Beierle Eigirdienė, Plungės policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas, Plungės miesto seniūnas Gintaras Domarkas, UAB „Strategas“ vadovas Aidas Kėsas.
Pastaruoju metu vagysčių ar bent jau bandymų įsibrauti į parduotuves – išties apstu. Pavyzdžiui, į Č. Mlinsko parduotuvę per savaitę bandyta įsilaužti net tris kartus. Laimei, visi vagišių bandymai buvo nesėkmingi. Į V. Bubilo parduotuvę vagys brovėsi dukart, antrąkart jiems pasisekė. Be to, dukart apvogta UAB „Jurvyga“ parduotuvė, na, o paskutinioji iš nukentėjusiųjų – UAB „Kortuva“ parduotuvė, iš kurios rugsėjo 8-osios naktį vagys nešė maisto prekes, cigaretes, alkoholį.
Kai vagys akiplėšiškai eina iš parduotuvės į parduotuvę, o policija jų „nesugraibo“, natūralu, kad verslininkai sunerimo. Todėl ir pasiprašė audiencijos Savivaldybėje, kur juos išgirstų ir valdžios, ir policijos atstovai.
Verslininkų pozicija
Susitikimo metu žodis pirmiausiai buvo suteiktas verslininkams. V. Bubilo teigimu, tiek vagysčių, kiek dabar, Plungėje dar nėra buvę. „Matom, kad savo jėgomis nebeapsisaugosim. Per naktis juk prie savo parduotuvių nebudėsim, signalizacijos nebepadeda. O atsakingos tarnybos, mano manymu, ne viską padaro“, – priekaištavo verslininkas.
V. Bubilas sakė suprantąs policininkus – esą per menkai aprūpinti, per mažos algos, todėl ir negali tinkamai kovoti su nusikalstamumu. „Bet juk galime ir mes, visuomenė, policijai padėti. Aš siūlau atgaivinti draugovininkų būrius, organizuoti budėjimus vakarais, naktimis“, – kalbėjo vyriškis.
Kitas verslininkas Č. Mlinskas kolegos minčiai dėl draugovininkų nepritarė, dargi pajuokavo, kad vyrams tai būtų puiki priedanga nakčiai pasprukti nuo žmonų. „Man draugovininkų nereikia, bent jau pats budėti nebevažiuočiau, bet reikia, kad gatvės būtų apšviestos, kad mieste įrengtos kameros veiktų. Na, o jei neveikia, nėra naudos, tai demontuokim jas, nutraukim sutartį su „Strategu“ ir neapgaudinėkim vieni kitų“, – siūlė Č. Mlinskas.
Verslininkas sakė policijai didelių priekaištų neturįs. Be to, apeliavo ir į kolegų sąžinę – nevalia visos kaltės versti policininkams, reikia ir patiems savo turtu bei jo saugumu pasirūpinti.
Beje, Č. Mlinskas sakė tris naktis buvęs pakeltas iš miego ir iškviestas į parduotuvę. Mat tiek kartų vagys bandė patekti į jo parduotuvę. Visi bandymai buvo nesėkmingi – suveikdavo signalizacija, atskubėdavo apsaugininkai. Į V. Bubilo parduotuvę įsibrauta iš antrojo karto. „Pirmąkart bandė su laužtuvu, antrąjį – su kūju duris daužė. Kaimynai girdėjo, bet naktį į lauką eiti bijo“, – pasakojo verslininkas.
Tamsu, todėl ir „nemato“
Policijos komisariato viršininko S. Vaičekausko teigimu, verslininkų pretenzijos policijai – ne visai pagrįstos. Vagysčių iš parduotuvių padaugėję, bet bendras jų skaičius mažesnis nei pernai, o išaiškinamumas – geresnis. „Įtariam, kad siaučia gauja paauglių, kurie pabandė paplėšikauti ir jiems patiko. Jiems sučiupti esame skyrę didžiules pajėgas, todėl tik laiko klausimas, kada jie mums įklius. Taigi kaltinti policiją neveiklumu būtų neteisinga“, – sakė viršininkas.
Žinoma, būtų geriau, jei policijoje netrūktų darbuotojų, jei būtų galima mokėti jiems už viršvalandžius. Deja… S. Vaičekauskas įvardijo ir dar vieną didelę problemą – naktimis mieste tamsu. Dėl to ir kameros tampa neveiksmingos, iš jų – jokios naudos, tik automobilių žibintai matyti. Pasak policijos vadovo, apskritai tos vaizdo stebėjimo kameros veikia gana gerai, jų dėka šiemet išaiškinti 234 nusikaltimai, tačiau tamsoje jos – bejėgės.
O tai jau akmenukas į Savivaldybės ir miesto seniūnijos daržą. Merė E. V. Lapukienė sakė, kad krizė padarė savo – apšviesti miestą visą naktį nėra lėšų. Kartu pripažino: „Prie tamsos – daugiau drąsos. Taupyti visuomenės saugumo kaina neturime teisės. Reikia kažko imtis“. Anot miesto seniūno Gintaro Domarko, kai žibintai degdavo visą naktį, už elektros energiją per metus tekdavo pakloti 350 tūkstančių litų. Dabar Savivaldybei tai – per didelė prabanga, todėl taupoma.
Į priekaištus dėl neveikiančių kamerų neigiamai sureagavo ir jas eksploatuojančios UAB „Strategas“ savininkas. Anot jo, šiuo metu iš 14 kamerų 11 puikiai veikia, o kad jos „nemato“ dėl tamsos – tai jau Savivaldybės problema. A. Kėsui keistas pasirodė ir V. Bubilo pasiūlymas burti draugovininkus. „Meskit iš galvos. Tai tarybinių laikų lavonas, kurio nebeatpumpuosi. Be to, pagalvokit, kas šiais laikais būtų, jei kokį draugovininką vagišiai nušautų ar sužalotų? Oho, kiek reikalų policija turėtų!“ – kalbėjo A. Kėsas.
Susitikimas baigtas išvadomis: reikia pasirūpinti, kad mieste būtų šviesiau, kad visuomenė taptų pilietiškesnė (ne klausytųsi, kaip kažkas kūjais daužo, bet skambintų numeriu 112), o ir verslininkai turėtų atsakingiau savo turtą pasaugoti.