Tiems, kas dirba turizmo sektoriuje, vėlyvas ruduo reiškia savotišką atoslūgį, ramybę – laiką, kai galima trumpam stabtelėti apžvelgti rezultatus, pagalvoti apie ateitį, susitikti ir aptarti turizmo aktualijas, sužinoti, kaip gyvena kolegos, dirbantys kaimynystėje.
Praėjusią savaitę mažeikiškiai dalyvavo dviejuose su turizmu susijusiuose renginiuose.
Bendrystė užsimezgė jau seniai
Mažeikiai ir kaimyninėje Latvijoje esantis Saldus jau ne vienus metus yra miestai partneriai: abiejų miestų atstovai drauge rašo ir įgyvendina įvairius projektus, esant progoms, delegacijos lankosi renginiuose, susitinka dalykiniams pokalbiams. Anksčiau drauge buvo rengiamas Pasienio festivalis.
Praėjusią savaitę Mažeikiuose lankėsi Saldus savivaldybės tarybos Turizmo komisija, kurią sudaro Saldus savivaldybės, turizmo verslo ir turizmo informacijos sektoriaus darbuotojai.
Svečius Savivaldybėje priėmė meras Vidmantas Macevičius, administracijos direktorius Saulius Šiurys, Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Alma Tupikienė, Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Jolanta Gintalienė.
Aprodė tai, ką turime gražiausio
Mūsų rajone apsilankiusiems svečiams aprodytos gražiausios bei įdomiausios Mažeikių miesto ir rajono vietos.
Delegacija iš minėto miesto apžiūrėjo Mažeikių muziejaus ekspozicijas, aplankė atnaujintą Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią, Renavo dvaro sodybą ir naujam gyvenimui prikeltą šikšnosparnių viešbutį. Jie pabuvojo Sedos malūne ir apžiūrėjo „Kasdienybės meno galeriją“, vaišinosi Sedos kultūros centro darbuotojų verdama pusmarškone koše – sertifikuotu tautinio paveldo produktu.
„Ta jungtis, dermė tarp Sedos kultūros centro, bendruomenės su GenoveitaGriciene priešaky, atnaujinto malūno yra puikus pavyzdys, kaip keliaujantį žmogų sudominti, paskatinti stabtelėti nedideliame rajono miestelyje“, – kalbėjo J. Gintalienė.
Ji pridūrė, kad ir kituose rajono miestuose bei miesteliuose reikėtų daugiau tokių dalykų – edukacijų, pramogų, maisto, skatinančių keliautojus atvykus pabūti ilgiau.
Svečiai iš Saldus miesto tai įvertino.
„Visai šalia – puikus turistinis pasiūlymas! Draugai, kolegos, kaimynai – Mažeikių rajone laukia daug staigmenų. Verta ten nuvykti: muziejus, bažnyčios, dvarai, malūnas su autentišku maistu, amatininkai“, – taip po patirties mainų vizito savo „Facebooko“ paskyroje rašė Saldus turizmo informacijos centro direktorė Krista Vindedze.
Turizmo klausimais dirbanti komisija naudinga
Pasak Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro direktorės J. Gintalienės, mūsų rajone Turizmo tarybos nėra. Tačiau toks darinys, jos nuomone, gali būti naudingas – būtų nubrėžiamos konkrečios gairės, kokia kryptimi dirbti Turizmo ir verslo informacijos centrui, kartu būtų numatyta, iš kokių pinigų įgyvendinti vieną ar kitą pasiūlytą priemonę.
„Dabar yra taip: kai teikiu Savivaldybės tarybai ataskaitą, gaunu pasiūlymų iš politikų, tada kitą sezoną stengiamės juos įgyvendinti. Bet apie lėšas, iš kur gauti pinigų, kad galėtume tuos sumanymus įgyvendinti, kažkaip vis neaptariame“, – kalbėjo „Santarvės“ pašnekovė.
Išbandymai panašūs ir Lietuvoje, ir Latvijoje
Šiuo metu ir latviai, ir lietuviai, dirbantys turizmo sektoriuje, susiduria su panašiais išmėginimais. Viena vertus, koronaviruso pandemija prisidėjo prie vidaus turizmo suaktyvėjimo. Saldus savivaldybės atstovai džiaugiasi tuo, kad lietuviai keliautojai yra tarp pagrindinių turistų, atvykstančių į Latviją. Mažeikiškiai irgi tikina sulaukiantys nemažai iš Latvijos atvykstančių žmonių, kurie domisi ne tik prekybos vietomis.
Ir lietuviai, ir latviai turizmo specialistai pastebi vieną svarbų Lietuvos privalumą – mūsų šalyje negalima užtverti tvoromis vandens telkinių pakrančių. Latvijoje yra kitaip.
„Tai mes turime didesnių galimybių žmonėms, mėgstantiems keliauti aktyviai, – baidarininkams, žygeiviams, dviratininkams. Kai įgyvendinome projektą „Visit Venta“, kai reikėjo įrengti sustojimo vietas keliaujantiems baidarėmis, mums jas įrengti Lietuvoje nebuvo problemų – praktiškai, kur norėjome, kur buvo kokie įdomesni lankytini objektai, ten jos ir įrengtos. O latviai patyrė sunkumų, nes jų šalyje praktiškai visi pavenčiai – privačios teritorijos“, – pasakojo J. Gintalienė.
Dalyvavo turizmo forume
Praėjusį penktadienį Vilniuje Ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuotas Lietuvos turizmo forumas „Permąstykime turizmą“ specialistams, dirbantiems šiame sektoriuje, savivaldos atstovams buvo dar viena proga susitikti ir aptarti problemas, pasitarti dėl Lietuvos turizmo ateities.
Forume dalyvavo ir mūsų krašto atstovės – J. Gintalienė bei Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narė Sigutė Bernotienė, kuruojanti turizmo sritį.
Mažeikiškės pasidžiaugė kaimynų – Plungės turizmo informacijos centro pergale. Kolegos iš kaimyninio rajono pelnė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos apdovanojimuose „Darniausias 2022 m. Lietuvos turizmo informacijos centras“ pelnė 2-ąją vietą.
Mūsų rajono atstovės išklausė Lietuvos valstybinio sektoriaus atstovų, turizmo politikos formuotojų, ekonomistų, turizmo ir sveikatingumo verslo ir asociacijų atstovų pranešimus. Viena pagrindinių dominavusių temų – tebesitęsiantis šalies turizmo sektoriaus atsigavimas po koronaviruso pandemijos ir ištikusi nauja krizė – karas Ukrainoje, dėl kurio užsieniečiai keliautojai vengia atvykti į Baltijos šalis manydami, kad čia nesaugu.
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo