Lapkričio 30 d. Rietavo Žemaitijos kolegijoje lankėsi Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK), jungiančios daugiau nei 2 700 įvairaus profilio verslo įmonių, prezidentas Robertas Dargis. Susitikimą organizavo Plungės pramonininkų sąjunga (prezidentas Jonas Eugenijus Bačinskas).
Reaguos į aktualijas
Susitikti su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu į Rietavą atvyko gausus būrys sėkmingai veikiančių įmonių vadovų – Plungės pramonininkų sąjungos narių.
AB DNB banko Ekonominių tyrimų padalinio vadovas Rokas Bancevičius perskaitė pranešimą tema „Artimiausios Lietuvos makroekonomikos tendencijos“. Akcentuotos aktualiausios verslo problemos, mokesčių politikos kryptys.
Susirinkusiuosius pasveikino Plungės pramonininkų sąjungos prezidentas J. E. Bačinskas, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis bei Plungės Šv. Jono krikštytojo parapijos klebonas dekanas kunigas Julius Meškauskas.
LPK prezidentas R. Dargis patikino, kad jam didžiulė garbė susitikti su šio krašto verslininkais. Mat ankstesnis LPK prezidentas – šviesaus atminimo Nepriklausomybės akto signataras Bronislovas Lubys – buvęs plungiškis, iškili asmenybė ir didžiulis moralinis autoritetas. P. Dargis minėjo buvęs labai artimas su anapilin iškeliavusiu B. Lubiu, ne kartą su juo tekę diskutuoti aktualiais verslo ir valstybės plėtros klausimais. Tad perimti LPK „vairą“ į savo rankas jam esąs didžiulis iššūkis.
Pranešėjo nuomone, kad ir kokių pažiūrų bebūtų valdžia – reikia patiems spręsti einamąsias šalies problemas, operatyviai reaguoti į aktualijas. „Nereikėtų būti naiviais ir tikėtis, kad rytą atsibudęs koks Vyriausybės narys susimąstys, kaip padėti, pavyzdžiui, Mažeikiams… Vyriausybę reikia informuoti apie iškilusias problemas, „spausti“ priimti teisingus sprendimus“, – sakė R. Dargis.
Tikisi stabilumo
LPK prezidentas minėjo, kad jam yra tekę susitikti su daugiau nei trisdešimt Lietuvoje veikiančių pramonininkų asociacijų atstovais, diskutuoti su verslininkais, todėl žino jų problemas, požiūrį į verslo plėtros aplinką, ūkio plėtrą ir Lietuvos žmonių gyvenimą. Surinkti net 98 verslo bendruomenės pasiūlymai, kurie galėtų būti aktualūs formuojant Vyriausybės programą.
Pranešime verslininkams R. Dargis pristatė Lietuvos ūkio raidą, nagrinėjo svarbiausias reformas, darbo santykius, užsienio politiką – imigracijos ir emigracijos problemas, valstybės sektoriaus skolas. Jo nuomone, iki šiol Lietuva neturėjo jokios imigracijos politikos. Jei nebus imtasi esminių reformų, Lietuvoje gyventojų mažės, o tai – labai didelis iššūkis verslui.
Anot LPK prezidento, dar vienas verslo aplinkos rizikos veiksnys – lozungai ir šūkiai apie neva priešiškai nusiteikusias valstybes, kurie ekonominėje plotmėje valstybei gali būti labai nenaudingi. Verslas ir užsienio politika negali būti atskirti, nes per politinę
prizmę gali būti pristabdyta ekonominė plėtra.
R. Dargis prasitarė, kad su naujuoju LR Seimo pirmininku Vydu Gedvilu jam jau teko aptarti verslo bendruomenės nuogąstavimus. Vienas jų – mokestinė sistema, kuri yra bene svarbiausias veiksnys, kuriant ir prognozuojant verslo plėtrą. „Labiausiai lauktumėme stabilumo, kad nustatyti mokesčiai nebūtų nuolat keičiami“, – sakė LPK prezidentas. Į susirinkusiųjų klausimą – ar keisis Lietuvos pramonininkų konfederacijos administracinė struktūra, R. Dargis atsakė labai lakoniškai – „galvų kapoti nesiruošiu“, nors kadrų kaita vyksta nuolat. Užsibrėžti labai aiškūs tikslai, ką norime nuveikti, o tų, kurie nespės žygiuoti koja kojon numatytu tempu, teks „atsiprašyti“.
LPK santykiai su Vyriausybe – geri, mat Lietuvą valdys gerai žinomi visuomenės veikėjai, tad LPK turėtų likti rimta, operatyviai veikiančia, aktyviai sekančia įstatymų leidybinę veiklą organizacija, atspindinčia aktualijas ir teikiančia siūlymus Vyriausybei.
Sąjungos nariai R. Dargio teiravosi, ar jis turįs žinių, kaip ketinama įgyvendinti rinkimų karštinėje duotą pažadą – minimalią algą pakelti iki 1 500 litų? Jo patikinimu, su Vyriausybės atstovais šios temos aptarti nespėjo, tačiau iš susitikimo su Seimo pirmininku susidarė įspūdis, kad minimumas galėtų būti didinamas ne daugiau nei iki 1 000 litų. Dėl šio sprendimo kai kurios pramonės šakos – kaip antai: maisto pramonė, tekstilė, baldai ir kt. gali turėti problemų. R. Dargio nuomone, tikėtina, kad šis sprendimas ypač skausmingas būtų regionų įmonėms.
Suformuluotą vietos verslininkų pastebėjimų paketą LPK prezidentui įteikė visuomenės veikėjas, UAB „Plungės Jonis“ valdybos pirmininkas Jonas Varkalys.