
Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis pirmadienį per posėdį Švietimo, kultūros ir sporto komitetui pristatė, kaip pats pastebėjo, gana „įdomiai“ skambantį klausimą – dėl Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimo derinimo su švietimo įstaigų bendruomenėmis. Kaip paaiškėjo, po šiuo teiginiu slepiasi netgi labai svarbūs dalykai ir laukiančios derybos, tikėtina, bus labai rimtos, nes jų tema itin jautri ir svarbi visuomenei – švietimo įstaigų tinklo pertvarka mūsų savivaldybėje. O kur pertvarka, ten ir pokyčiai, kurie dažnu atveju ne visus tenkina.
Reikia ieškoti kitokių sprendimų
G. Rimeikis, prieš pateikdamas informaciją, akcentavo, jog visi jo pasiūlymai kol kas dar tikrai nereiškia fakto – tai tik galimybės, pasvarstymai, o paruoštas ugdymo įstaigų tinklo pertvarkos projektas – tik atskaitos taškas, nuo kurio ir prasidės derybos su švietimo bendruomenėmis.
Tai, kad Plungės rajono savivaldybės švietimo įstaigų tinklas yra sutvarkytas gana gerai pagal esamą situaciją, skyriaus vedėjas ne kartą pažymėdavo kalbėdamas švietimui aktualiais klausimais, tačiau, panašu, šiandienos aktualijos verčia ieškoti kitokių sprendimų ir optimizacija, žvelgiant į ateitį, reikalinga. Taigi kokie pokyčiai galbūt laukia savivaldybės bendrojo lavinimo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų?
Gelbės Platelių gimnaziją?
Bene didžiausias galimas pasikeitimas susijęs su Šateikių pagrindine mokykla ir Platelių gimnazija. Jokia paslaptis, kad pastaroji švietimo įstaiga išgyvena sunkų metą – mokinių čia yra smarkiai sumažėję. Nors ši įstaiga gali pasigirti savo darbą puikiai išmanančiais pedagogais, sutvarkyta infrastruktūra, geromis mokymosi sąlygomis ir tikrai ne pačiais prasčiausiais abiturientų egzaminų rezultatais, neretai jie netgi lenkia kitas gimnazijas, besimokančiųjų joje skaičius tirpsta. „Skaičiuojant pagal šios dienos galimybes Platelių gimnazijoje kitais metais vienuoliktoje klasėje turėtų būti tik 8 mokiniai, taigi gali reikėti Savivaldybės finansinio prisidėjimo norint ją išlaikyti“, –
aiškino vedėjas. O Šateikių pagrindinę mokyklą rimtesnis signalas dėl mokinių trūkumo pasiektų 2023 metais: tą rodo dabartinė padėtis.
Gelbėjimo ratas Platelių gimnazijai mestas. Planuojamame naujame švietimo įstaigų tinklo projekte numatytas naujas darinys, kuris sujungs tris įstaigas – Platelių gimnaziją, Platelių universalų daugiafunkcį centrą ir Šateikių pagrindinę mokyklą. Pateikdamas tokį variantą G. Rimeikis pabrėžė, jog nė viena iš mokyklų netaptų kurios nors iš jų skyriumi – tokia praktika paprastai būdavo prijungiant vieną švietimo įstaigą prie kitos. Kaip tiksliai vadintųsi naujasis švietimo darinys, kol kas neaišku. Informuota, kad šitokį švietimo įstaigų sujungimą įstatymai numato.
„Šiuo atveju jungimas įvyktų ne tam, kad būtų uždaryta Šateikių mokykla, o ieškoma būdų, kad ji netaptų skyriumi“, – pažymėjo vedėjas. Tikimasi, jog mokyklų sujungimas Platelių gimnazijai bus naudingas tuo, kad šateikiškiai, pabaigę savo mokymo įstaigą, neišvažinės kitur, o mokslą tęs ir vidurinį išsilavinimą įgis Plateliuose.
Kokia nauda Šateikiams?
„Ką duos Šateikiams šis dalykas? Nes taip išeina, kad Šateikiai gelbės Platelius“, – pasidomėjo komiteto narys Audrius Misiūnas. G. Rimeikis paaiškino, jog turima planų pagerinti šios mokyklos aplinką, sutvarkyti sporto salę, esą ir iki šiol ten padarytos nemažos investicijos įrengiant darželį. Taip pat tikimasi, kad pagerės ugdymo kokybė. Kaip žinome, šiai mokyklai yra skirtas kokybės krepšelis – tikslinės lėšos mokinių ugdymosi pasiekimams gerinti.
Komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė siūlė labai jautriai apie pokyčius kalbėti su mokytojais, juk esą neaišku, ar minimu atveju kai kurie pedagogai neliks be darbo. „Savivaldybė negali daryti įtakos kadrų kaitai, krūvius susidėlioja mokyklų administracijos. Niekas nekalba apie mokytojų atleidimą, gal to ir nereikės“, – pastebėjo skyriaus vedėjas ir pridūrė, kad daugiausia pokyčiai lemtų švietimo įstaigų administracijų darbą. Esą, sumažinus dabartinį trijų minėtų įstaigų administracijos aparatą, sujungto darinio administratoriai turėtų galimybę uždirbti pakankamai didelius atlyginimus.
Įgyvendinant jungtinės mokyklos principą dabartiniai įstaigų vadovai būtų atleisti. Vadovo pareigoms eiti tektų skelbti naują konkursą.
Optimizacija – ir kitose įstaigose
Švietimo įstaigų tinklo optimizacija atsilieptų ir dar kelioms įstaigoms. Tarp G. Rimeikio paminėtų variantų – siūlymas Prūsalių mokyklą-darželį padaryti Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos skyriumi. Taip pat užsiminta apie Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos ir Alsėdžių lopšelio-darželio sujungimą bei Didvyčių darželio prijungimą prie Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“.
Kalbėdamas apie tinklo pertvarką, G. Rimeikis akcentavo, jog vykdant pokyčius turi būti atsakingai pažiūrėta ir į įstaigų valdymui skirtų lėšų pervedimą, esą priešingu atveju pertvarkos lūkesčiai nepasiteisins.
Vadovai nuo komentarų susilaiko
Ką apie švietimo įstaigų tinklo pertvarką mano mokyklų ir darželių vadovai?
Regina Rubinienė, Platelių gimnazijos direktorė:
– Buvome supažindinti su informacija apie planuojamą švietimo tinklo pertvarką Plungės rajone, t. y. su galimybe kurti jungtinę mokyklą – sujungti Platelių gimnaziją, Šateikių pagrindinę mokyklą ir Platelių universalų daugiafunkcį centrą. Nenorime vertinti šio galimo fakto, nors suprantame, kad jungtinė mokykla tose pačiose patalpose vykdys atitinkamo lygmens bendrojo ugdymo programas. Detaliau komentuoti negalime, nes nėra konkrečių sprendimų dėl mokyklų tinklo pertvarkos.
Laimutė Trakumienė, Prūsalių mokyklos-darželio direktorė:
– Apie galimą Prūsalių mokyklos-darželio prijungimą Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas G. Rimeikis buvo žodžiu mane informavęs. Darbuotojams apie tą galimybę prieš mokslo metų pradžią taip pat pasakiau. Manau, jeigu bus tinklo pertvarka, bus oficialūs dokumentai ir bendruomenės supažindinimas. Apsvarstę, paderinę vienokį ar kitokį sprendimą, galėsime kalbėti apie pranašumus ar trūkumus. Dabar kolektyvui atrodo, kad galėtume ir toliau dirbti kaip dirbę. Mokykla-darželis yra specifinė ugdymo įstaiga, kur ugdomi įvairaus amžiaus vaikai – nuo 1,5 metų iki ketvirtos klasės baigimo.
Asta Plataunienė, Šateikių pagrindinės mokyklos laikinoji direktorė:
– Suprantu, apie ką kalbate, tačiau ta tema kol kas jokių komentarų nenorėčiau teikti. Į mūsų mokyklą atvažiuos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vadovai, politikai, ir viskas tada bus detaliai paaiškinta. Kai susidursime su realybe, turėsiu ir nuomonę, kurią galėsiu išsakyti, ir tuomet padiskutuosime. Palaukime spalio mėnesio.