Pastaruoju metu Plungės rajono savivaldybės administracija vis linksniuojama dėl viešųjų pirkimų. Ir ne be reikalo, nes kai kurių konkursų sąlygos būna keliančios ne tik nuostabą, bet ir abejonių dėl jų skaidrumo ir teisėtumo. Pavyzdžiui, kaimo keliams prižiūrėti Savivaldybės administracija ieškojo įmonės, turinčios dešimt greiderių, merui automobilio dairėsi tokio, kuris lyg tyčia vos vienu milimetru skyrėsi nuo „Škodos Superb“, o visai neseniai paskelbė Plungės miesto komunalinio ūkio tvarkymo paslaugų pirkimo konkursą, į kurį „suplakta“ tiek skirtingų darbų, kad jų bent jau trims viešiesiems pirkimams pakaktų, bet kažkodėl organizuojamas vienas. Be to, panašu, kad ir pritaikytas jis vienai konkrečiai įmonei.
Aibė paslaugų…
Plungės miesto komunalinio ūkio tvarkymo paslaugų pirkimo konkurso sąlygose nurodyta, kad šis pirkimas į dalis neskirstomas, tiekėjas turi pasiūlyti visas nurodytas paslaugas. O jų – ilgiausias sąrašas.
Pirma paslaugų kategorija – sanitarinis miesto valymas vasarą: šaligatvių, takų, laiptų, gatvių važiuojamosios dalies pakraščių, žaliųjų plotų valymas. Antra – valymo paslaugos žiemą: sniego stumdymas gatvėse ir ankštose teritorijose, sniego surinkimas ir išvežimas, gatvių barstymas druska, smėlio ir chlorido mišiniu, šaligatvių, takų ir laiptų valymas. Trečia – gatvių apšvietimo tinklų, šviesoforų, miesto laikrodžio ir kitų elektros įrenginių priežiūra, miesto puošimas (iliuminavimas). Ketvirta – žaliųjų plotų (žolynų) ir medžių priežiūra. Penkta – einamasis gatvių ir šaligatvių remontas: asfaltbetonio dangos išdaužų (duobių) taisymas, kelio ženklų priežiūra, važiuojamosios dalies horizontalus ženklinimas dažais ir kt. Šešta – kitos komunalinės paslaugos: šiukšlių išvežimas iš sąvartų, 7 kubinių metrų talpos atliekų konteinerių priežiūra, renginių vietų aprūpinimas reikalingu skaičiumi biotualetų ir jų priežiūra, ratinio ekskavatoriaus, savivartės nuoma, asenizacija (t. y. fekalijų iš tualetų, esančių Birutės g. ir Jovaišiškės k. kapinėse, išvežimas pagal poreikį). Štai tiek visko turės nuveikti konkursą laimėsianti įmonė – pradedant asfaltavimu, baigiant fekalijų vežimu.
…ir reikalavimų
Kadangi darbų apstu, tai ir reikalavimų pretendentams keliama sočiai – reikia šūsnies kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų, įvairių įvairiausių specialistų, o ką jau bekalbėti apie techniką. Konkurso sąlygose nurodoma: tiekėjas turi turėti teisę remontuoti vietinės reikšmės kelius (gatves), verstis elektros įrenginių eksploatavimu, tvarkyti atliekas, rinkti ir saugoti pavojingas atliekas, turėti įmonės vadovo patvirtintas statybos taisykles. Kad įrodytų savo galimybes imtis darbų, turi pateikti atestatus, leidžiančius rengti susisiekimo komunikacijas (kelius, gatves), eksploatuoti elektros įrenginius iki 1 000 V, pažymą, įrodančią, kad įmonė, kaip atliekų tvarkytoja, yra registruota atliekas tvarkančių įmonių registre, licenciją pavojingoms atliekoms tvarkyti (rinkti, saugoti) ir kt.
Ilgas ir privalomų kvalifikuotų specialistų sąrašas: tiekėjas turi turėti bent vieną ypatingų statinių statybos ir techninės priežiūros vadovą (keliams, gatvėms); ypatingų statinių specialiųjų statybos darbų ir techninės priežiūros vadovą (elektrotechnikai); pavojingų atliekų tvarkymo (surinkimo, saugojimo) specialistą ir vadovą; medžių genėjimo ir atnaujinimo darbų vadovą.
Dar didesni reikalavimai keliami transportui ir mechanizmams. Tiesa, juos įmonė gali ir nuomotis, bet privalo turėti: ne mažiau kaip 3 savivarčius sniegui ar kitoms inertinėms medžiagoms vežti; ne mažiau kaip 1 šlavimo mašiną su vakuuminiu susiurbimu ir drėkinimu gatvėms valyti; konteinerinę šiukšliavežę; asenizacinę mašiną; ekskavatorių; automobilinį keltuvą (bokštelį); savivartį su pasikrovimo mechanizmu; ne mažiau kaip 3 mini traktorius šaligatviams valyti su verstuvu ir mechanine šluota; mini traktorių su juostiniu arba diskiniu druskos arba druskos ir smėlio mišinio barstytuvu; traktorių su verstuvu, amortizatoriais ir armuotais gumos peiliais ir mechanine šluota; barstytuvus skystai druskai išpurkšti gatvėje ir druskos ir smėlio mišiniui barstyti; ne mažiau kaip 3 automobilinius sniego valytuvus su sekcijiniu verstuvu, amortizatoriais ir armuotais gumos peiliais sniegui nuo gatvių važiuojamosios dalies valyti; mechanizmą sniegui surinkti iš gatvių pakraščių ir pakrauti į savivartį sunkvežimį; traktorinį sniego valytuvą sniegui valyti ankštose teritorijose su sekcijiniu verstuvu, amortizatoriais ir armuotais gumos peiliais; ne mažiau kaip 3 mini traktorius su savaeigėmis žoliapjovėmis ir žolės rinktuvu; apšiltintą konteinerį asfaltbetonio masei transportuoti; asfalto dangos frezą; vibracinį plentvolį.
Konkurso sąlygos –
universaliam
komunalininkui?
Taigi tokios konkurso sąlygos. O ar yra Plungėje įmonė, galinti jas atitikti, pajėgi asfaltuoti, tvarkyti atliekas, genėti medžius, prižiūrėti tualetus?
Kiekvienas bent kiek šiuose reikaluose susigaudantis plungiškis atsakytų, kad tokia įmonė yra, ir turbūt įvardytų nuo seno komunalines paslaugas Plungėje teikiančią bendrovę. Kadangi daugiau tokių universalių komunalininkų mieste lyg ir nėra, tai ir peršasi mintis: ar tik Savivaldybės administracija nebus „subalansavusi“ konkurso šiai įmonei? Juolab kad anksčiau minėtiesiems darbams atlikti būdavo skelbiami keli konkursai: viename dalyvaudavo gebantieji asfaltuoti, kitame – prižiūrėti želdynus, trečiame – eksploatuojantieji elektros ūkį ir t. t. Dabar viskas tarsi pritempta prie vienos įmonės teikiamų paslaugų.
Apie tai paklaustas Plungės miesto seniūnas Gintaras Domarkas tvirtino: „Plungėje yra kokios keturios įmonės, kurios maždaug 95 procentais gali teikti visas šias paslaugas. Aš konkurse matau „Valdą“, „VVARFF“, „Plungės Jonį“, „Plungės lagūną“. Ar jos dalyvaus, negaliu atsakyti. O įmonės, galinčios 100 procentų atlikti visus darbus, nėra.“
Vietoj keturių sutarčių – viena
Paklaustas, kiek įmonių iki šiol prižiūrėjo Plungės miesto komunalinį ūkį, seniūnas atsakė, kad sutarčių buvo keturios, o bendrovių – trys: „Raguvilė“ prižiūrėjo želdinius, „Valda“ taisė duobes, teikė sanitarinio valymo paslaugas (valė kelkraščius, šaligatvius) ir rūpinosi apšvietimu, o „Baltuvos projektams“ buvo pavesti gatvių ženklinimo darbai.
Kodėl ankstesnės praktikos nenorima laikytis dabar? Kodėl siekiama „prasisukti“ su viena sutartimi? G. Domarkas atsakė: „Parengti sąlygas vienam konkursui yra kur kas paprasčiau nei keturiems. Darbus galima išskaidyti iki begalybės, bet galima ir į vieną sujungti. Tada ir laiko sąnaudos, ir administracinės išlaidos mažesnės. Kita priežastis – konfliktai, kurių niekada neišvengsi, jei viena įmonė šluoja šaligatvius, o kita tvarkydama želdynus vėl juos apšnerkščia. Kai viską dirbs viena įmonė, nereikės gaišti laiko tokiems nesusipratimams.“
Pasidomėjus, ar tokios „suplaktos“ konkurso sąlygos neriboja tiekėjų konkurencingumo, seniūnas atsakė, kad ne. Esą dalyvauti gali visi, juolab kad leidžiama ir jungtinė įmonių veikla, ir subranga.
Įmonių vadovų nuomonė
Kiek kitokios nuomonės šiuo klausimu yra iki šiol Plungės želdinius prižiūrinčios „Raguvilės“, registruotos Kretingos rajone, direktorius Virginijus Brazauskas. „Mes manome, kad jūsų Savivaldybės administracijos paruoštos sąlygos riboja konkurencingumą, jos pritaikytos vienai įmonei, todėl kreipėmės į teismą“, – kalbėjo V. Brazauskas. Verslininko įsitikinimu, yra įmonių, kurios nesugeba sąžiningai konkuruoti, todėl pasitelkia politiką ir ieško kitų būdų patekti į rinką.
Dar tada, kai buvo paskelbta šio konkurso techninė specifikacija, „Raguvilė“ kreipėsi į Savivaldybės administraciją siūlydama keisti jo sąlygas. Tačiau siūlymas liko neišgirstas. Todėl bendrovei, kad apgintų savo interesus, neliko nieko kito, kaip kreiptis į teismą. Savivaldybės administracijai būtų užtekę pakoreguoti reikalavimus, bet ji samdo teisininkus (žinoma, už biudžeto, t. y. visų mūsų, pinigus!) ir bylinėjasi su „Raguvile“.
„Dalyvaujame konkursuose ir žinome, kad niekur kitur tokia praktika netaikoma. Visi stengiasi išskaidyti darbus, kad būtų kuo didesnė konkurencija ir kristų kaina. Plungėje atvirkščiai: darbai sujungiami, o specializuotoms įmonėms sudaromos kliūtys dalyvauti konkurse“, – tokia „Raguvilės“ vadovo nuomonė.
Panašiomis mintimis dalijosi bendrovės „VVARFF“ generalinis direktorius Vilmantas Bučius: „Suprantu, kad konkursas parengtas labai universaliai įmonei. Bet juk žinoma, kad tik specializuotos bendrovės darbus gali atlikti itin kokybiškai ir, žinoma, pigiau. Dėl to jos ir specializuojasi. Universalios įmonės privalumas – kad gali atlikti daug darbų, bet tada nukenčia kokybė ir kaina būna didesnė. Jeigu Savivaldybei nesvarbu, kokia bus kaina ir kokybė, o prioritetas yra viena sutartis su viena įmone, tada, žinoma, sprendimas yra geras.“
Bendrovės vadovą nustebino ir tai, kad į privalomos turėti technikos sąrašą įtrauktas gatvių valytuvas, kuris sniegą paima ir konvejeriu pakrauna į mašiną: „Tai senas rusiškas įrenginys. Tokių jau nebėra, na, nebent sovietinių laikų komunalininkai būtų išsaugoję. Keista, kad Savivaldybė tokį į konkurso sąlygas įtraukė.“
Aiškindamiesi, kokia kitų seniūno G. Domarko paminėtų įmonių vadovų pozicija šio konkurso atžvilgiu, kreipėmės į „Plungės Jonio“ generalinį direktorių Algimantą Plaipą ir „Plungės lagūnos“ vadovą Povilą Batavičių. „Apie konkursą žinome, bet dalyvauti jame neketiname. Perskaitę sąlygas supratome, kad daugelis darbų – ne mums, todėl nedalyvausime“, – sakė A. Plaipa. P. Batavičius taip pat apie konkursą žinantis, bet kol jis dėl teismų sustabdytas, pernelyg nesidomėjęs. Taigi seniūnas sako, kad konkurencija neribojama, o įmonių vadovai tvirtina, kad perkamieji darbai – ne iš jų „operos“.
Beje, nuo to, kas laimės šį konkursą, priklausys, kokiame mieste visi mes gyvensime. Tad gal į šį reikalą reikėtų žiūrėti ne per politinę prizmę, o kiek iš kitos pusės – rūpinantis, kad Plungė (tarkim, kaip Telšiai) būtų tvarkinga, jauki ir patiems, ir svečiams. Jei susikoncentruosime į tai, kad savą įmonę reikia aprūpinti darbu, tada nukentės pagrindinis tikslas – sukurti akiai patrauklų Plungės miesto vaizdą ir įvaizdį.