
Lyginant statybinius gaminius buitiniu lygmeniu, kartais pasakoma, kad „kvėpuoti“ mediniams langams neįmanoma. Ar tai tikrai tiesa, o gal tik mitas, kurį reikia paneigti?
Mikroklimatas aplinkoje
Ieškodami informacijos apie medinius langus, dažniausiai rasite gamtos, šilumos, gero mikroklimato kūrimo, „kvėpavimo“ išraiškas. Tai juslinis mikroklimato suvokimas.
Kas sukuria mikroklimatą ir kokią įtaką tam turi mediniai langai? Atsakymas paprastas ir nesudėtingas – geresnis mikroklimatas medienos aplinkoje yra dėl oro temperatūros ir drėgmės balanso. Sunkiau suprasti, kaip tai veikia. Visi žino, kad oro kokybė labai priklauso nuo vėdinimo, tačiau tam įtakos turi ir drėgmės kiekis ore. Todėl labai svarbu išlaikyti tinkamą patalpų temperatūros ir santykinės drėgmės pusiausvyrą. Daug kartų žmonės klaidingai suvokia drėgmę. Svarbu ne absoliuti drėgmė, o vandens garų kiekis ore (g vandens/kg oro) ir santykinės drėgmės procentas. Jis nustato vandens garų kiekio ore tam tikroje temperatūroje santykį su maksimaliu vandens garų kiekiu, kuris gali būti laikomas ore toje temperatūroje. Kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo daugiau drėgmės kaupsis ore, ir atvirkščiai. Siekiant apsaugoti pastato konstrukciją ir žmonių sveikatą, rekomenduojama naudoti 30–60 proc. santykinės patalpų oro drėgmės. Taip galima palaikyti malonų mikroklimatą ir išvengti perteklinės drėgmės kondensacijos ant sienų ir langų. Tai gali trumpai paaiškinti, kodėl svarbu išlaikyti geriausią patalpų temperatūros ir drėgmės santykį.
Kaip prie to prisideda mediniai langai?
Kas yra materijos „kvėpavimas“? Statyboje „kvėpuojančia“ medžiaga vadinamas ne medžiagos pralaidumas orui, o jos laidumas vandens garams.
● Garų pralaidumas – tai medžiagos gebėjimas sugerti ir išgarinti vandens garus. Šios charakteristikos stiprumas išreiškiamas garų pralaidumo koeficientu arba garų pralaidumo varža μ („miu“).
Praktiškai garų pralaidumo privalumas yra tas, kad medžiaga gali priimti vandens garus ir juos išgarinti. Dėl šios savybės drėgmė ant medžiagos nesikondensuos, nepūs, nesupelija, nepraras savo šilumos izoliacinių savybių. Visos šios savybės yra medienos ir langų profilių gamybai naudojamos klijų medžiagos savybės. Todėl teigti, kad mediena yra nepralaidi vandens garams, negalima teigti. Ji iš tikrųjų „kvėpuoja“. Suprantama, tai ne tik tiek, kiek mineralinės vatos, bet ir ne visiškai nepralaidi vandens garams kaip plastikas.
Dažų storis languose, ar jis turi įtakos?
Medinius langų profilius dažo pagal specialią vokišką technologiją, kuri garantuoja tam tikrą dažų sluoksnio storį ir jo pralaidumą drėgmei, tai yra uždaro medienos poras, tačiau išlaiko jos garų laidumą. Naudojant tik vandens pagrindu pagamintus dažus ir specialius gruntus galima gauti itin gerą rezultatą. Lakas ir kiti specialūs gaminiai taip pat turi būti integruoti į langų gamybą ir apdailą, mediena turi būti padengta tiksliai apskaičiuotu dažų sluoksniu – nei storu, nei plonu. Kadangi visas dažymo procesas yra automatizuotas, nėra žmogiškųjų faktorių ir išvengiama klaidų,
Lango profilis sudaro svarbią lango ploto dalį, todėl turi didelę įtaką viso lango šilumos perdavimo koeficientui. Pavyzdžiui, 1,8 kvadratinio metro lango rėmas (rėmas ir varčia) sudaro apie 30 proc. lango ploto. Šis santykis priklauso nuo lango dydžio: kuo mažesnis langas, tuo didesnį plotą užima rėmo konstrukcija. Šiuo metu Lietuvoje langų rėmai daugiausia gaminami iš medžio ir plastiko, naudojant mažiau aliuminio. Jų šilumos laidumas daugiausia priklauso nuo profilio storio (kuo storesnis profilis, tuo mažiau perduodama šilumos) ir tam tikru mastu priklauso nuo medienos rūšies, jos kokybės (pvz., drėgmės) ir profilio formos. „Stalių gaminiai“ yra medinių durų ir langų gamintojai, kurie žada gerą kokybę ir išskirtinumą jūsų namams. Tai yra gamintojai, kurie sukaupę dešimtis metų patirties ir ja dalinasi su savo klientais ir viską atlieka moderniai.