Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis nusprendė nuo 2016 m. pagerinti visuomenės matematinį išprusimą. Pretenduojantiems į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose (išskyrus menų studijas) abiturientams 2016 m. bus privalu laikyti valstybinį matematikos egzaminą. Atrodytų, o kas čia nuostabaus, juk prieš 15 metų, baigiant mokyklą, matematikos egzaminą laikyti teko ir man. Nors savo gyvenimą susiejau su humanitariniais mokslais, dėl vieno papildomo egzamino galva nesprogo. Tačiau šis sprendimas šokiruoja šiandieninius moksleivius. Gaila, bet kai kurie jau priprato turėti daugiau teisių negu pareigų.
Nuolatinė švietimo sistemos kaita, aprašomojo vertinimo taikymas pradinėse klasėse, atrodo, jau išugdė įnoringą „šaunuolių kartą“. O pedagogai, baimindamiesi prarasti moksleivio krepšeliui skiriamas lėšas, bando aklai tenkinti jaunosios kartos poreikius. Gal tai, o gal ir kiti dalykai lemia, kad žiniasklaidoje aprašoma vis daugiau ir vis žiauresnių jaunų žmonių padarytų nusikaltimų.
Štai internetinėje erdvėje jau pasipylė pranešimai apie Panevėžio moterų kolonijoje bausmę atliekančios dvidešimtmetės šiaulietės Viktorijos Vaitiekaitytės priešvestuvinius rūpesčius. Ši mergina, kartu su savo drauge Viktorija Lietuvninkaite, nuteista 20 metų nelaisvės už žiaurų bendramokslės nužudymą ir jos palaikų išniekinimą. Kaip rašoma respublikinėje spaudoje, V. Vaitiekaitytė kartu su bendrininke, nužudytosios kūną supjaustė į smulkius gabalus ir daugiau kaip kilogramą žmogienos laikė šaldiklyje.
Ji šiuo metu ruošiasi tekėti už kitoje laisvės atėmimo vietoje kalinčio nuteistojo.
Komentuojantieji internete paskelbtas publikacijas svarsto, kas bus, jei įkalinimo įstaigoje aukso žiedus sumainiusių jaunavedžių pora susilauks vaikų. Ar jie lauks, kol tėvai atliks bausmę, o gal bus mažieji „kanibaliukai?..“. Be abejo, galima teisti, filosofuoti ir piktintis, tačiau, nepabuvus svetimame kailyje, vertinti sunku. Įdomu, kas lėmė, kad mūsų pasaulis toks žiaurus? Kas paskatino jaunas merginas šitaip nusikalsti?..
Gerą dvidešimtmetį reformuojama švietimo sistema pamažu grįžta prie ankstesnės tvarkos. Džiugu, kad jau pradedama pastebėti, jog jaunimas, paskendęs teisių ir laisvių sraute, pamiršta pareigos jausmą, bando savarankiškai pasirinkti viską, net lytį. Manau, kad Švietimo ir mokslo ministro sprendimas privalomai laikyti matematikos egzaminą, – sudrausmins, įpareigos ir kiek motyvuos pamąstyti ne tik apie laisvę, bet ir pareigą, atsakomybę.
Sutinku, kad egzaminų baimė sukelia stresą ir ne visiems gyvenime matematikos labai reikia, tačiau kiekvienas papildomas iššūkis sustiprina asmenybę, o užimtumas motyvuoja siekti rezultato, daugiau dirbti, nebelieka laiko kvailystėms.