Birželio pabaigoje sušauktame Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje socialdemokratas Alfredas Mockus kaltino vietos valdžią įstatymų nesilaikymu.
Įprastai Rietavo savivaldybės tarybos posėdžiuose sprendimai dėl biudžeto padidinimo būdavo priimami be jokių didelių diskusijų – visiems smagu, kai į bendrą iždą įplaukia papildomų lėšų. Politikai per daug nesigilindavo ir į asignavimų perskirstymus: pinigai iš eilutės į eilutę pervedami pagal įstaigų vadovų prašymus, ir, kaip iki šiol manyta, niekas geriau už asignavimų valdytojus nežino, kam lėšų trūksta labiausiai.
Nusistovėjusiai tvarkai, matyt, atėjo laikas keistis. Pastarajame tarybos posėdyje, Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vyr. finansininkei Rūtai Bagdonienei pristatant sprendimo projektą dėl Rietavo savivaldybės 2019 m. biudžeto padidinimo, socialdemokratas A. Mockus siūlė kolegoms nepritarti keturiems projekto punktams, kuriais numatyta Tverų gimnazijos ir Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos darbo užmokesčiui skirtas lėšas perkelti į ilgalaikio turto ir paslaugų eilutę.
A. Mockus kalbėjo: „Abejoju, kad šiose ugdymo įstaigose darbuotojams buvo sumokėta už jų papildomą darbą ar darbą savaitgaliais. Šitose mokyklose yra profesinės sąjungos, o jų pirmininkai apie ketinimą perskirstyti lėšas nieko nežino. Darbo kodeksas įpareigoja apie jautrius dalykus, ypač kai tai liečia darbo užmokestį, informuoti darbuotojų atstovus, o Profesinių sąjungų įstatymas įpareigoja savivaldos institucijas skatinti darbuotojų ir darbdavio derybas. Turėtume keisti nusistovėjusią praktiką ir įpareigoti įstaigų vadovus, kad atlyginimų klausimus pirmiausia derintų su darbuotojų atstovais ir tik po to teiktų prašymus komitetams ir tarybai. Patyrėme, kad taryba ignoravo profsąjungas, aklai pasitikėjo įstaigos vadovu, ir turėjome labai negerų dalykų.“
R. Bagdonienė bandė paaiškinti vietos politikams, kodėl Tverų gimnazijos direktorė Gitana Kužmarskytė prašo 2,2 tūkst. eurų sumažinti asignavimus darbo užmokesčiui.
„Šios lėšos gimnazijai buvo skirtos iš Savivaldybės biudžeto, nes metų pradžioje suskaičiavome, kad ugdymo reikmėms neužteks gautųjų iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Dabar iš direktorės sulaukėme prašymo perskirstyti lėšas, nes, sumažėjus klasių komplektų skaičiui, atliko ir pedagoginių darbuotojų darbo užmokesčiui numatytų pinigų. Tai – Savivaldybės biudžeto lėšos.
Meno mokykloje darbo užmokesčio lėšos atliko, nes du suaugusieji nusprendė netęsti mokslų. Jeigu jau kyla problemų dėl pinigų perskirstymo, teks imtis naujos praktikos: mokykloms palikti tiek, kiek skiria ministerija, ir pasilikti Savivaldybės biudžete rezervą, kad, pritrūkus lėšų, galėtume skirti. Suprantu, kad gal ir reikėtų derinti tokius klausimus su profsąjungomis, bet tokia praktika buvo“, – svarstė R. Bagdonienė.
Meras Antanas Černeckis pridūrė: „Savivaldybės taryba gera valia skyrė gimnazijai lėšų, kurių galėjo ir neskirti. Dabar jų nebereikia. Problema išsisprendė. Nėra jokios logikos papildomai finansuoti dalį, kurią finansavo ministerija.“
Situacijos išaiškinimas nepakeitė socialdemokrato A. Mockaus nuomonės. „Koks skirtumas, kieno tos lėšos? Esmė – kokią mes praktiką toliau taikysime: ar tarsimės su darbdavių atstovais, ar tiesiog pasakysime gyventojams, kad čia įstatymai ignoruojami?“ – kalbėjo opozicijos atstovas.
Konservatorius Juozas Barsteiga paprašė, kad pasisakytų posėdyje dalyvaujanti Vyriausybės atstovė Telšių apskrityje Loreta Bagdonavičienė. Ji teigė sutinkanti su tuo, kad susitarimas tarp vadovų ir darbuotojų turi būti, tačiau paprieštaravo A. Mockaus pasakymui: „Koks skirtumas, kieno tos lėšos?“ „Lėšų eilutės suponuoja tam tikrus veiksmus: iš vienų galima perkelti, o iš kitų – ne. Čia įstatymais numatyti dalykai“, – paaiškino L. Bagdonavičienė.
Sprendimo projektą rengusi R. Bagdonienė prašė šį kartą dar patvirtinti sprendimo projektą, o ateityje įpareigoti asignavimų valdytojus suderinti tokius klausimus su darbdavių atstovais – profesinėmis sąjungomis.
Galiausiai buvo pasiūlyta pereiti prie balsavimo. Dešimčiai politikų balsuojant „už“ sprendimas dėl Savivaldybės biudžeto padidinimo buvo priimtas.
Įdomu, kad išsiskyrė tą pačią dieną apie darbą opozicijoje pranešusios frakcijos narių nuomonės: socialdemokratai A. Mockus, Vytautas Blažaitis ir Algimantas Mickus balsavo „prieš“, jų partijos kolega Viktoras Krajinas susilaikė, o „darbietis“ Augustas Šlimas pritarė sprendimo priėmimui.