
Ketvirtadienio popietę po Plungę pasklidusi žinia, jog Plungės rajono savivaldybės meru išrinktas partijos Tvarka ir teisingumas Plungės skyriaus pirmininkas, europarlamentaro Rolando Pakso padėjėjas Albinas Klimas ne vieną ne tik nustebino, bet ir šokiravo. Juk planuota visiškai kitaip! Meru daugelis tikėjosi pamatyti daugiausiai mandatų per rinkimus laimėjusios Liberalų ir centro sąjungos Plungės skyriaus pirmininką Algirdą Pečiulį!
„Plungės“ laikraštyje jau rašėme, kaip išsyk po rinkimų, kurie vyko vasario 27-ąją, buvo „gimdomos“ valdančiosios koalicijos. Pirmoji plungiškiams pristatyta jau vasario 28-ąją – Liberalų ir centro sąjunga surengė spaudos konferenciją, kurios metu pranešta apie suburtą valdančiąją daugumą. Tuomet koaliciją sudarė Liberalų ir centro sąjunga, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, koalicija „Vieninga Plungė“, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga ir Darbo partija. Iš viso – 15 išrinktųjų.
Po savaitės, kovo 7-ąją, žiniasklaidai išplatintas jau kitas pranešimas – apie naują valdančiąją koaliciją. Iš anos joje bebuvo likę tik liberalcentristai ir „darbiečiai“, prie kurių prisijungė partija Tvarka ir teisingumas, Lietuvos socialdemokratų partija ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. Pastarąją valdančiąją koaliciją sudarė 16 naujosios Savivaldybės tarybos narių. Atrodė, jog ji išsilaikys iki pat pirmojo naujosios kadencijos tarybos posėdžio ir meru išrinks A. Pečiulį. Beje, redakcijos žiniomis, visuomenei toks variantas buvo priimtinas – kad sąlygas diktuoja daugiausiai mandatų pelnę liberalcentristai, o rajono vadovo vairą planuojama patikėti daugiausiai rinkėjų balsų gavusiam tos partijos lyderiui A. Pečiuliui (už jį balsavo 1 673 žmonės).
Tačiau per pirmąjį tarybos posėdį, prasidėjus mero rinkimų procedūrai, paaiškėjo, jog valdančioji koalicija… jau subyrėjusi. Mat, be A. Pečiulio, į mero postą buvo pasiūlytas ir A. Klimas (už jį per rinkimus balsavo 441 rinkėjas). Beje, pastarojo kandidatūrą pateikė į valdančiąją koaliciją nepakviestos Lietuvos socialdemokratų sąjungos Plungės skyriaus lyderis Visvaldas Nekrašas. Įtarimų išsyk sukėlė tai, kad V. Nekrašas pasiūlė kandidatą iš priešininkų stovyklos. Na, o balsavimas įrodė – kovo 7-ąją sudaryta valdančioji koalicija tikrai subyrėjusi. Mat už A. Klimą balsavo 16 tarybos narių, už A. Pečiulį – tik 9.
Kodėl taip įvyko? Kada subyrėjo valdančioji koalicija? Ar partija Tvarka ir teisingumas bei Darbo partija išdavė partnerius?
„Plungės“ kalbintas A. Pečiulis atsakė: „Taip, turiu pasakyti, kad laimėjo išdavystė. Mano manymu, koalicija buvo subyrėjusi jau seniai. Tačiau mes, liberalicentristai, bei Liberalų sąjūdis ir socialdemokratai to neįtarėme. Matyt, pernelyg pasitikėjome kitais koalicijos partneriais.
Manau, naująją valdančiąją daugumą inicijavo Albinas Klimas ir Darbo partijos lyderis Mindaugas Jurčius. Tiesa, mums jie to nesakė. Išeitų, kad žaidė dvigubą žaidimą. Nes dar trečiadienio popietę (tarybos posėdis vyko ketvirtadienio rytą – aut. past.) bendravau su Klimu, jis tikino, kad niekas nesikeičia ir kad „tvarkiečiai“ koalicijos neišduos. Kadangi ši partija telaimėjo du mandatus, mes jiems siūlėme mero patarėjo postą ir juos tai tenkino.
Kažką negero įtarti pradėjom tik prieš pat posėdį, likus kokioms penkioms minutėms iki dešimtos. Tvyrojo įtampa, „tvarkiečiai“ leido suprasti, kad mes jų nebedominam, kad jie jau kitoj pusėj“. Taigi išeitų, kad žinia apie dviejų partijų pasitraukimą iš koalicijos liberalcentristams ir kitoms dviem partijoms buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus.
Meru tapęs A. Klimas apie mero rinkimų užkulisius kalbėjo ką kita: „Koalicijoje viskas buvo gerai, kol neprasidėjo postų dalybos. Buvo neramu dėl to, kad Liberalų sąjūdis ir socialdemokratai niekaip nepasidalija Savivaldybės administracijos direktoriaus kėdės. Ginčai dėl šio posto vyko dar ketvirtadienio rytą. Devintą valandą, likus valandai iki posėdžio, buvo surengtas koalicijos pasitarimas. Jo metu partijos kivirčijosi. Tada aš pasakiau, kad man tos rietenos nepatinka ir kad tokia valdžia nieko gero negali nuveikti, bei išėjau iš pasitarimo.
Štai tada mano kantrybė trūko – nuėjau pas konservatorius. Prie mūsų prisidėjo ir „darbiečiai“, su kuriais mes visada buvome išvien. Neslepiu, kad konservatoriai seniai mus atakavo pereiti į jų pusę. Taip ir padarėme, tačiau patys nieko neorganizavome ir neinicijavome. Taip, buvau pažadėjęs, kad koalicijos neišduosiu, bet tai, kas joje vyko, man nepatiko“.
Priminsime, jog svarbiausiuosius postus partijos pasidalijo taip: meru tapo „tvarkietis“ A. Klimas, vicemeru – „darbietis“ M. Jurčius. Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigos atiteko konservatorei Astai Beierle Eigirdienei, prieš tai dirbusiai Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.