Vida TAMKEVIČIENĖ, UAB „Plungės sveikatos centras“ gydytoja:
Reikia pripažinti, kad vyrai apskritai mažiau rūpinasi savo sveikata. Na, o šlapinimosi sutrikimai – labai intymu, todėl ta tema kalbėtis ar konsultuotis dar labiau vengiama. Taigi ir tiriasi vyrai dažniausiai arba artimųjų, arba mūsų, gydytojų, raginimu.
Kiekvienam vyresnio amžiaus pacientui, net ir atėjusiam dėl gerklės skausmo, išaiškiname, kaip svarbu išsitirti dėl prostatos vėžio. Juolab kad dabar tai nemokama – tyrimus apmoka Valstybinė ligonių kasa, tirtis rekomenduojama kas dvejus metus.
Dažniausiai nustatomas gerybinis prostatos padidėjimas, bet pasitaiko ir piktybinių. Pastarieji diagnozuojami gal kokiems dešimčiai procentų pacientų. Gerai tai, kad prostatos vėžys, aptiktas ankstyvos stadijos, nesunkiai išgydomas.
Tomas ZAMULSKIS, gydymo įmonės „Pulsas“ šeimos gydytojas:
– Jei lygintume šiandieną ir situaciją, buvusią prieš trejus ar ketverius metus, reikėtų pasakyti, jog vyrai dėl prostatos vėžio ėmė tikrintis gerokai aktyviau. Tuomet apie šlapinimosi sutrikimus jie visiškai nekalbėdavo, o dabar ateinančiųjų pasikonsultuoti ir išsitirti jau kur kas daugiau.
Ir aš, ir kiti gydytojai pastebėjome, jog pacientų pagausėjo po to, kai per televiziją pasirodė reklama, raginanti vyrus pasinaudoti valstybės remiama akcija ir pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Tos trys bobutės su skarelėmis vyrams turėjo teigiamą poveikį.
Anksčiau, kai sakydavome, kad reikia tirtis, daugumai atrodė, jog reikia ne jiems, o mums, daktarams. Dabar jau daugelis pasako, kad kreipiasi dėl savęs – norėdami sužinoti apie savo sveikatos būklę, suprasdami, kad profilaktika yra pigiau nei gydymas.
Romualdas MONČYS, šeimos klinikos „Inesa“ šeimos gydytojas:
– Gerai, kad Sveikatos apsaugos ministerija parengė tokią programą ir kas dvejus metus vyrus ragina veltui pasitikrinti, ar neserga prostatos vėžiu. Dabar veiksmas šioje srityje tikrai rutuliojasi – vyrai kreipiasi, tikrinasi, konsultuojasi. Anksčiau norinčiųjų profilaktiškai tikrintis nebuvo.
Bėda ta, kad prostatos vėžys žinią apie save duoda tik tuomet, kai jo išgydyti nebeįmanoma. Ankstyvosiomis stadijomis vyras jokių simptomų nejaučia. Tikrindami profilaktiškai, aptinkame nemažai ankstyvos stadijos prostatos vėžio atvejų, tada pacientą sėkmingai gydome. Jei žmogus jau pats junta simptomus, paprastai to paciento greit netenkame. Reikia konstatuoti, kad profilaktiniai patikrinimai jau ne vieno vyro gyvybę išgelbėjo.
Reklamos apie valstybės remiamą prostatos vėžio patikros programą tikrai netrūksta – ir per televiziją, ir gydymo įstaigose jos yra, gydytojai bei slaugytojos vyrus paragina pasitikrinti. Žinoma, yra ir tokių, kurie kategoriškai atsisako tikrintis, bet, pakalbėjus, jog vėliau gali būti ir per vėlu, dauguma persigalvoja.