Daug teigiamų emocijų suteikiantis žiemos sportas – slidinėjimas, šliuožimas snieglente – turi ir „šalutinį“ poveikį: padaugėja traumų, ypač kelio sąnario pažeidimų. Nemažai kelio sąnario traumų žiemą įvyksta dėl apledėjusių kelių ir šaligatvių. Kelio tinimas, skausmas, maudimas – požymiai, kad gali būti pažeistas jo sąnarys. Medikai teigia, jog neverta skausmo malšinti vaistais ar kompresais – tokios priemonės padeda tik trumpam. Laiku atlikus operaciją, žmogus vėl gali būti darbingas ir grįžti prie savo pomėgių.
Kalbamės su Sg klinikoje konsultuojančiu Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoju traumatologu-ortopedu Osvaldu Narbučiu.
Dažniausios kelio traumos – sportuojant
Dauguma besikreipiančių pacientų yra jauni, darbingi, aktyviai sportuojantys žmonės. Pagrindinė problema – tai, kad kelio sąnario struktūrų – kryžminių raiščių, meniskų, kremzlės – pažeidimai savaime sunkiai sugyja. Jei operacija sėkminga, žmogus vėl gali taip pat aktyviai sportuoti, kaip ir iki jos. Svarbu – tiksli diagnostika ir laiku atliktas profesionalus gydymas.
Kodėl patiriamos traumos? Pasak gydytojo, tik profesionalūs sportininkai turi pakankamai gerą fizinį pasirengimą. Jų raumenys, raiščiai, sausgyslės yra treniruoti, todėl daug atsparesni plyšimams. Kitaip yra su mėgėjais. Per metus nesitreniravę, jie staiga nuvažiuoja į kalnus slidinėti. Neturint nuolatinio fizinio krūvio, neatlikus apšilimo, sportuojant kryptelėjus koją ar nugriuvus audiniai pažeidžiami, jie plyšta.
Nereikėtų delsti su operacija
Artroskopinės kelio sąnario operacijos yra vienos dažniausių šalyje. Tai – minimaliai invazinės chirurgijos rūšis, kai padaromi vos centimetro dydžio pjūviai ir naudojant optinius prietaisus tiksliai pašalinamas pažeidimas, ligonį vargina trumpesnis pooperacinis laikotarpis.
Po kryžminių raiščių pažeidimo geriausia operuotis praėjus 6–8 savaitėms. Plyšus meniskui, operacija turi būti atlikta kiek įmanoma greičiau.
Grįžimo prie įprasto gyvenimo laikas priklauso nuo pažeidimo
Gydytojas traumatologas-ortopedas O. Narbutis sako, kad nors operuojama tausojamai, artroskopiškai, paciento grįžimas prie įprasto gyvenimo ritmo trunka įvairiai, priklausomai nuo pažeidimo rūšies.
Viena sudėtingiausių patologijų – kryžminių raiščių plyšimas. Plyšus priekiniam kryžminiam raiščiui diagnozuojamas vadinamasis kelio nestabilumas, kuris vargina žmogų, trukdo judėti, užsiimti aktyvia veikla. Sėkmingai atlikus kryžminių raiščių rekonstrukciją reabilitacija užtrunka gana ilgai – vaikščioti pacientas pradeda maždaug po poros mėnesių, o aktyviai judėti, sportuoti – tik po pusės metų.
Po artroskopinės menisko operacijos pooperacinis laikotarpis gerokai trumpesnis ir lengvesnis – po poros savaičių pacientas gali vėl aktyviai minti koja, atlikti specialius reabilitacinius pratimus. Po mėnesio grįžti prie normalaus gyvenimo ritmo.
Dar viena grupė pacientų – vyresni žmonės, kuriuos kankina degeneraciniai kelio sąnario pažeidimai. Bėgant metams menisko elastingumas mažėja, jis pasidaro kietesnis (tai vadinama menisko degeneracija), todėl vyresniame amžiuje dažnesni degeneraciniai plyšimai. Tokiais atvejais taikomų artroskopinių operacijų rezultatai irgi gana geri, pooperacinis laikas trumpas, trumpesnė ir reabilitacija.
Plungėje: Telšių g. 13, tel.: (8 448) 55220,
8 670 88550.
Na aš sportuodama visada turiu užsidėjusi kelio įtvarą kurį įsigijau iš http://biomed.lt/75-kelio-itvarai . Bet čia tik todėl, kad sausgyslės uždegimas…
Ar po operacijos rekomenduojate papildus su gliukozaminu?