
Antradienį Plungės kultūros centre atidaryta gausi ir įvairi tautodailės paroda, į kurią savo darbus atvežė aštuoni mūsų krašto menininkai. Visus juos vienija tai, kad 2017-aisiais šventė gražias sukaktis. Jauniausiai autorei šiemet suėjo 35-eri, vyriausiasis paminėjo garbingą 85 metų jubiliejų.
Kiekvienų metų pabaigoje Plungės kultūros centras pagerbia jubiliejus švenčiančius savo krašto tautodailininkus ir surengia bendrą jų darbų parodą. Ir sukaktuvininkus, ir į parodos atidarymą susirinkusius svečius skambia muzika ir dainomis pasveikino plateliškė mokytoja Diana Paulauskienė. „Mano dainos – tai padėka jūsų darbščioms rankoms ir skrajojančioms mintims“, – prieš pasirodymą kalbėjo atlikėja.
Kaip sakė Plungės kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Jolanta Miltenė, šiemet jubiliatų tikrai gausu – visas aštuonetas: keramikė Rasa Bružienė, medžio meistras Jonas Šakinis, grafikė ir tekstilininkė Erika Smulkienė, audėjas ir siuvinėtojas Rimantas Baginskis, rankdarbių meistrė Jurgita Balvočienė, tapytoja ir audėja Vladė Mišeikienė, tapytojas Domas Kazragis ir medžio drožėjas Kazimieras Striaupa. Visų jų darbai – paveikslai, medžio ir keramikos skulptūros, nėriniai, audiniai ir kita – vos tilpo parodų salėje.
Garbingiausią 85 metų jubiliejų 2017-aisiais atšventė ne tik mūsų krašte, bet ir visoje Lietuvoje garsus medžio meistras K. Striaupa, gyvenantis ir kuriantis Platelių seniūnijos Dovainių kaime. Ponas Kazimieras darbus eksponuoja ir įvairiose parodose, ir savo sodyboje pastatytoje klėtelėje, kurią gali aplankyti kiekvienas, panoręs susipažinti su šio žemaičio kūryba.
Daug metų vairuotoju dirbęs dovainiškis drožti pradėjo 1993-iaisiais, tiksliau – išėjęs į užtarnautą poilsį. Jo kūryboje vyrauja religinė tematika – Jėzus Kristus, šventieji ir jų gyvenimai. Tačiau tarp drožinių gausu ir Užgavėnių kaukių, skulptūrų, vaizduojančių paprastų kaimo žmonių, didingųjų praeities kunigaikščių ir net šiandienos politikų gyvenimą.
K. Striaupa drožybos niekur specialiai nesimokė. Nepaisant to, jo kūryba vertinama itin aukštai – jis dukart tapo „Aukso vainiko“ laimėtoju. Šį tautodailės srityje garbingiausią apdovanojimą Lietuvos liaudies kūrybos centras jam skyrė už geriausius vaizduojamosios dailės kūrinius.
Kitas medžio meistras – iš Kalniškių kaimo kilęs, bet dabar Plungėje gyvenantis J. Šakinis – šiemet atšventė 55 metų jubiliejų. Tiesa, jo „arkliukas“ – ne skulptūros ar kaukės, o iš ąžuolo, uosio, liepos ar beržo sukurti baldai, indai, vazos, žvakidės ir kiti dirbiniai.
J. Šakinio profesija – stalius. Kelerius metus praleidęs tuometinėje liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“, vėliau meistras ėmėsi individualios veiklos. Sakė mėgstąs žvejoti, tačiau daugiausia laiko vis dėlto praleidžia ne prie upės ar ežero, o savo dirbtuvėse, kur drožia, tekina, kala, dažo, lakuoja…
Platelių seniūnijoje esančiame Pamedinčių kaime, gimtojoje sodyboje, gyvenanti tautodailininkė J. Balvočienė šiemet atšventė apvalią sukaktį – 60-metį. Kaime įsikūrusi moteris ūkininkauja, na, o laisvalaikiu, kai tik pavyksta atitrūkti nuo sunkių darbų, į rankas čiumpa virbalus, vąšelį, adatą, žirkles. Jos pomėgis – įvairūs rankdarbiai: mezgimas ir nėrimas, popieriaus lankstymas ir pynimas iš jo. Be to, Jurgita augina gėles ir kepa gardžią naminę duoną.
Tautodailininkė savo darbus eksponuoti pradėjo 2012 metais. J. Balvočienė aktyviai dalyvauja Platelių tradicinių amatų centro veikloje, parodose, mugėse, veda įvairius užsiėmimus.
Šiemet 45-metį švenčianti Plungėje gimusi, bet Rietave gyvenanti R. Bružienė – puiki keramikė. Puodžiaus amato ją išmokė vyras Aurius, su kuriuo kartu ir lipdo indus, žvakides, skulptūrėles. Iš pradžių naudojo rudąjį molį, o dabar – baltąjį ir šamotinį. Beje, Aurius – taip pat savamokslis menininkas. Šio amato jis išmoko padėdamas liaudies meistrams savo gimtajame Raguviškių kaime Kretingos rajone.
Rasa į Lietuvos tautodailininkų sąjungą įstojo 2000 metais. Ji aktyviai dalyvauja parodose, mugėse.
R. Baginskiui – žinomam audėjui ir siuvinėtojui – šiemet sukako 50 metų. 1999-aisiais įsitraukęs į visuomeninę neįgaliųjų veiklą, jis susipažino su daugybe kuriančių žmonių. Ir pats panoro imtis rankdarbių, iš kurių labiausiai patiko siuvinėjimas. Jo mokytoja – tekstilės meistrė Birutė Daukantienė. Vėliau jis įsitraukė ir į audimo klubo veiklą. Šis užsiėmimas jam taip pat patiko, kad dabar jau gali ir kitus šio amato pamokyti. Rimantas audimo pamokėles veda Šateikių vaikų dienos centre, Plungės aklųjų ir silpnaregių draugijoje, amatą pristato mugėse, šventėse, kituose renginiuose.
R. Baginskio tekstilės darbai buvo pristatyti trijose personalinėse ir dviejose jubiliejinėse parodose.
Tarp jubiliatų – ir plungiškis tapytojas D. Kazragis. Jam – 55-eri. Nuo 1987 metų parodose aktyviai dalyvaujantis menininkas oficialiu tautodailininku tapo 2010-aisiais. Savo darbus D. Kazragis eksponavo dviejose autorinėse parodose, yra tapęs respublikinės konkursinės peizažo parodos Antano Žmuidzinavičiaus vardo premijai laimėti prizininku.
Jo 55-mečiui skirtos parodos atidarymo metu autorius ypač noriai dalijosi savo jaunų dienų prisiminimais.
Telšių rajone gimusi, bet jau daug metų Plungėje gyvenanti V. Mišeikienė šiemet švenčia 65-metį. Kaip pati sako, jai įdomus bet koks kūrybos procesas – patinka tapyti, klijuoti ir modeliuoti popierių ar audinį, austi kilimus, kurti paveikslus iš akmenukų, smėlio, stiklo, velti vilną, rašyti eiles… Arčiausiai širdies – tapyba, kuri įvairiose parodose eksponuojama nuo 2005 metų.
Pati jauniausioji tarp aštuonių – plungiškė grafikė ir tekstilininkė E. Smulkienė. Jai šiais metais sukako 35-eri. Jauna moteris sakė nuo vaikystės buvusi „prie meno“, mėgusi piešti ir namuose dažnai savo darbų parodas organizuodavusi.
Šateikiuose gimusi Erika 1990 metais kartu su šeima persikėlė gyventi į Plungę. Mokydamasi „Babrungo“ pagrindinėje mokykloje labai pamėgo menus, bet studijuoti jų negalėjo.
Šiuo metu Klaipėdos technologijų mokymo centre interjero apipavidalintojo specialybę studijuojanti moteris ypač domisi grafikos dizainu. Nestokodama nei gebėjimų, nei meilės menui, ji visada randa progą kuo nors užsiimti, kad realizuotų sieloje susikaupusį meniškumą: piešia, neria, mezga, daro papuošalus.