
Balandžio 7-ąją Plungės kultūros centre atidaryta tradicinė ataskaitinė rajono tautodailininkų kūrybos paroda, pavadinta „Žemaitiškų tradicijų terpėje“. Darbų joje tiek, kad akys vos aprėpia: didelių paveikslų ir mažyčių ekslibrisų, austų takų ir megztų žaisliukų, medžio skulptūrų ir popieriaus karpinių.
Plungiškių tautodailininkų vadovė Jolanta Miltenė sakė tiksliai
nesuskaičiavusi, kiek autorių dalyvauja šioje parodoje, žinoma tik, kad jų – daugiau nei keturiasdešimt, o darbų – šimtai.
Tarp autorių ypač daug medžio drožėjų: Justinas Jonušas, Kazimieras Striaupa, Rita Jonušaitė-Kalpokienė, Rūta Kavaliauskienė, Liudas Ruginis, Rimantas Laima, Viktoras Raibužis, Liudas Šopauskas, Vytas Jaugėla ir kiti. Tapybą pristato Zita Stasiškienė, Birutė Lukošienė, Juozas ir Domas Kazragiai, Vladė Mišeikienė, Henrikas Bertašius, Vaida Blistrubienė. Keramiką – Rasa ir Aurius Bružai. Parodoje gausu ir kitų menininkų – tekstilininkų, grafikų, pynėjų, kalvių – darbų.
Anot J. Miltenės, ekspozicija įdomi ne tik kūrinių gausa, bet ir meno rūšių, žanrų, stilių, medžiagų, technikos įvairove. Visi darbai – unikalūs ir saviti, tad kiekvienas lankytojas ras ką nors artimo, priimtino savo akims ir sielai.
Kalbinami apie kūrybą, menininkai nedaugžodžiavo. Daugelis jų tvirtino esantys ne kalbėtojai, o kūrėjai, bet buvo ir šnekesnių.
Plateliškė audėja Laimutė Puidokienė pasakojo: „Šiemet – Tautinio kostiumo metai. Tad į tai ir orientuojamės: audžiame žemaitiškus „kvartūgus“, vyriškas liemenes, gūnias.“ Tapytoja B. Lukošienė sakė labai mylinti gėles, tad ir jos paveiksluose – spalvingi įvairiausių augalų žiedai, jų kompozicijos. „Labai mėgstu gėles, patinka jas stebėti, o paskui piešti. Tapau jas iš atminties, nepasižiūrėdama“, –
teigė dailininkė. Grafikos darbus ir nėrinius parodai pateikusi J. Miltenės mokinė Erika Smulkienė kalbėjo: „Mano darbai – vidinių išgyvenimų, emocijų ir minčių atspindys. Kas širdyje, kas galvoje, tas tuoj atsiduria ir ant popieriaus ar nėrinyje. Mokytoja užvedė mane ant to kelio, o dabar jau nebegaliu iš jo išsukti.“
Iškalbos niekada netrūksta medžio meistrui V. Jaugėlai: „Kai atsiranda laisvo laiko, pradedi žmogus galvoti, kuo čia užsiimti, kaip tas dienas prasmingiau išnaudoti. Kai sugalvojau, kad galėčiau drožti, tas laikas taip greit pradėjo bėgti! Kitąmet man jau aštuoniasdešimt. Atrodo, pats metas būtų ant „pečiaus“ sėdėti, bet ne, nesisėdi. Dar tiek daug esu prisižadėjęs padaryti… Kad tik suspėčiau.“
Liaudies menininkas papasakojo, kad vienam šateikiškiui kryžių išdrožė, o tas netrukus loterijoje džipą laimėjo. „Gal tas mano kryžius jam laimę atnešė?“ – juokavo ponas Vytas. Pasak meistro, yra dirbinių, kuriuos jis už ačiū ar už maldą padovanoja, bet kartais ir nepasikuklina: „Pažiūriu į batus: jei nuklypę, ką ten iš žmogaus paimsi, o jei geri, blizgantys, vadinasi, gali ir sumokėti.“
Gausų būrį autorių pasveikino ir buvusi tautodailininkų kuratorė Zafira Leilionienė. Anot jos, ataskaitinės parodos – labai svarbios, įdomios ir kasmet – vis kitokios. „Jose pirmąkart susipažįstame su autoriais, kurie paskui tampa žymiais tautodailininkais ir kuria tikrus šedevrus“, – pabrėžė ponia Zafira.
Parodos atidarymo proga pasveikinti šeši nauji Lietuvos tautodailininkų sąjungos nariai, jiems įteikti pažymėjimai. Tai – tekstilinių lėlių kūrėja Laima Paksaitė, grafikė ir nėrėja E. Smulkienė, tapytojai H. Bertašius ir Vytautas Blistrubis, medžio drožėja R. Jonušaitė-Kalpokienė, rankdarbių kūrėja Vilanda Daiginienė.
Ataskaitinė tautodailės paroda veiks iki balandžio 30 dienos.