
Ketvirtadienį posėdžiavusi Savivaldybės taryba ilgiau nei valandą diskutavo itin opia tema – leisti ar ne regioniniame sąvartyne, kuris įsteigtas Babrungo seniūnijos Jėrubaičių kaime, statyti biologiškai skaidžių atliekų perdirbimo gamyklą. Po ilgų diskusijų sumanymas, kuriam priešinasi aplinkiniai gyventojai, palaimintas. Už gamyklos atsiradimą balsavo 14 tarybos narių.
Grįžo antrąkart
„Plungės“ laikraštyje jau ne sykį rašėme, kad UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) turi ambicijų imtis 33 milijonų litų vertės projekto – regioniniame Jėrubaičių sąvartyne pastatyti biologiškai skaidžių atliekų perdirbimo gamyklą. Savivaldybės taryba šį klausimą gvildena seniai – nuo spalio vidurio. Aktualija dukart svarstyta Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje ir spalį vykusio Savivaldybės tarybos posėdžio metu. Iki šiol sumanymui nepritarta – norėta gauti daugiau informacijos, išsamiau išanalizuoti, išgirsti aplinkinių gyventojų nuomonę.
Beje, šalia Jėrubaičių sąvartyno gyvenantys žmonės naujovei kategoriškai priešinasi. Jų nuomone, gamykla, nors apibūdinama labai teigiamai, iš tikrųjų tik pablogins jų gyvenimo sąlygas ir dar labiau terš aplinką nei pats sąvartynas. Gyventojai ir parašus renka, ir posėdžių metu savo nepritarimą išsako, tačiau… į jų pretenzijas nereaguojama.
Priminsime, jog TRATC iniciatyva parengtas net 33 mln. Lt vertės projektas, kurio esmė – per 36 mėnesius pastatyti gamyklą, kurioje būtų pūdomos biologiškai skaidžios atliekos, o proceso metu išsiskiriančios dujos būtų perdirbamos į šilumos ir elektros energiją. Perpuvusias atliekas planuojama džiovinti ir pardavinėti kaip kurą. Be to, gamykloje būtų įrengta atliekų rūšiavimo linija, kuri ne tik biologiškai skaidžias atliekas atskirtų, bet ir kitas išskirstytų.
Ketvirtadienį, kai Savivaldybės taryba antrąkart svarstė šį klausimą, į diskusijas, be politikų, įsitraukė gyventojai, TRATC direktorius Algirdas Vaitkus, UAB „Nacionalinių projektų rengimas“ atstovas Nerijus Juškaitis ir jam talkinęs UAB „Hidrotera“ atstovas Darius Kalesnikas, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vyr. specialistė Inga Šalkauskienė.
Agitavo balsuoti
A. Vaitkus, N. Juškaitis ir D. Kalesnikas, kaip ir ankstesnių posėdžių metu, aiškino, kad gamykla būtina – ir Europos Sąjungos direktyvoms vykdyti, ir aplinkos taršai sumažinti. Anot jų, dabar ES šiam reikalui ir pinigų skiria. Jei jais nepasinaudosime, vėliau teks už savus kažką panašaus statyti, priešingu atveju – Lietuvai gresia piniginės nuobaudos. Taigi pats laikas būtų tuos pinigus čiupti ir gamyklą statyti. Be to, jei atliekos nebus rūšiuojamos ir perdirbamos, jau 2020 metais sąvartynas bus pilnas ir teks ieškoti vietos naujam.
„Ta įranga naudojama Vokietijoje, Skandinavijoje. Esu matęs, kaip ji veikia, ir galiu lažintis, kad kvapai tikrai išnyks. Panašios gamyklos bus statomos visuose Lietuvos regioniniuose sąvartynuose. Daugelis savivaldybių tam jau pritarė, turėtumėte pritarti ir jūs“, – agitavo N. Juškaitis.
TRATC direktorius A. Vaitkus daug priekaištų sulaukė dėl skubos – kad viską bandoma „prastumti“ paskubomis, kad neskirta laiko ir dėmesio aplinkiniams gyventojams. A. Vaitkus teisinosi: „Sutinku, kad viskas vyksta per greitai, bet Aplinkos ministerija mus spaudžia, todėl ir skubame. Mus varžo terminai, kurių privalome laikytis“.
Posėdyje dalyvavusi Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento atstovė pasisakė už gamyklos atsiradimą. Specialistės nuomone, projektas padėtų išspręsti ne vieną problemą, abejoti dėl jo nevertėtų.
Proga papolitikuoti
Kadangi problema išties opi, tai ir Savivaldybės tarybos nariai nepraleido progos papolitikuoti. Juolab kad artėja rinkimai. Labiausiai piktinosi Audrius Klišonis. Pastarojo žiniomis, UAB „Nacionalinių projektų rengimas“ 33 mln. litų vertės projektą parengė per… dvi dienas! Anot A. Klišonio, tik rugsėjo 13-ąją su bendrove buvo pasirašyta sutartis dėl dokumento rengimo, o jau rugsėjo 15-ąją jis pateiktas Aplinkos ministerijai. N. Juškaitis prieštaravo: „Mes pateikėme ne patį dokumentą, o tik preliminarius sprendinius“. Anot A. Klišonio, projekto rengėjai galėtų bent jau sąžiningai prisipažinti, kad turi parengę vieną dokumentą ir sėkmingai taiko jį visuose regionuose, nes per porą dienų tokio projekto neparengsi.
Visvaldas Nekrašas A. Klišonio samprotavimus pavadino nesusipratimu. „Jei specialistai savo darbą išmano, tai gali ir per naktį padaryti. O pastačius gamyklą, žmonėms tik geriau nuo to bus, tiek nebesmirdės“, – savo nuomonę dėstė V. Nekrašas.
Dar pasidomėta, kodėl pasirinkti būtent tie konsultantai, mat projekto rengėjai atrodantys per jauni, kad ką nors išmanytų. N. Juškaitis abejones paneigė – jis dirbąs jau 11 metų, turįs didžiulės patirties atliekų tvarkymo srityje, be to, bendrovė nuolat konsultuojasi su užsienio specialistais, Lietuvos mokslininkais.
Tarybos narės Idalijos Alminienės nuomone, žmonės per neišmanymą prisikuria sau fobijų. „Pamenu, kai prie „Ryto“ pagrindinės mokyklos statė degalinę. Tada visi šaukė: išdvasins, išdvasins. Dabar – tas pats. Bet jei specialistai sako, kad bus geriau, kodėl būtinai turime tai neigti. Dar nesmagu ir dėl to, kad, kaip matau, gyventojams įtakos turi politiškai angažuoti žmonės“, – kalbėjo I. Alminienė.
Sumanymas palaimintas
Sakydama pastarąją frazę, I. Alminienė omenyje, ko gero, turėjo gyventojams atstovaujančią vienos partijos atstovę, Glaudžių seniūnaitijos seniūnaitę Janutę Stancelienę. Pastaroji piktinosi: „Tie patys jaunuoliai, žadėdami, kad bus puiku, projektavo ir regioninį sąvartyną. Deja, taip nėra. Dabar vėl pažadai…“ Anot J. Stancelienės, gal kitiems ir atrodo, kad tie gyventojai – tik glindos, bet ir toms glindoms gyventi reikia. „Nekrašai, siūlau jums keistis namais. Tada matysit, kaip gerai prie sąvartyno gyventi“, – siūlė moteris. V. Nekrašas J. Stancelienei šmaikščiai atsakė: „Tai kada man laukti jūsų atsikraustant?“
Tarybos nariams abejonių kėlė ir tai, kad, įgyvendinant projektą, numatytas gana solidus Savivaldybės prisidėjimas – 15 proc. nuo projekto vertės ir dar padengti nenumatytas išlaidas. O kas, jei tų išlaidų bus 10 milijonų?
Po ilgų diskusijų nutarta balsuoti. Už gamyklą pasisakė 14 tarybos narių. Taigi sprendimas priimtas. Tačiau, kad projektas būtų vykdomas, dar reikia gauti Mažeikių, Telšių, Rietavo savivaldybių tarybų pritarimus ir, žinoma, finansavimą.