
2024 metų balandžio 30 dienos laikraštyje „Plungė“ paskelbtame straipsnyje „Advokato namelyje „Čiurlioniukams“ vietos nebeliks?“ cituojami mero žodžiai apie Advokato name muziejaus vyr. dailininkės-dizainerės Jūratės Motužienės vykdomą edukacinę veiklą, kuri neva yra privatus jos biznis, klaidina žmones, žeidžia pačią studijos iniciatorę Jūratę, užgauna daug prie šios veiklos prisidėjusius muziejininkus. Paleistas „privataus biznio“ šleifas nutįso, taip juodindamas daug jėgų įdėjusius žmones, mesdamas šešėlį ant paties muziejaus.
Meno žmonės, nedalyvaujantys politikoje ir karuose dėl kėdžių, tiesiog dirbantys savo darbą, viską vertina daug jautriau. Kas vienam gali atrodyti „nekaltas melas“ ar „truputį netiesa“, kitam gali būti didelė psichologinė trauma. Advokato namo įveiklinimo / neįveiklinimo tema ir kodėl ta veikla yra tokia, o ne kitokia, taip ir liko nepaliestos. Todėl turiu pareigą viešai pasisakyti šiuo klausymu.
Šiek tiek istorijos ir tikrų faktų:
2022 m. gegužės 20 d. įvyko restauruoto kunigaikščio M. Oginskio dvaro sodybos Advokato namo oficialus atidarymas. Žemaičių dailės muziejus, kuriam patikėtas veiklų turinys, pasirinko sąlyginai vadinamųjų kūrybinių vartų į miesto istoriją koncepciją. Namas, stovintis unikalioje vietoje, lankytojus supažindina su Plungės istorija ir jos dabartimi, be to, mažieji plungiškiai gali kūrybiškai leisti laisvalaikį, dalyvaudami dailės edukaciniuose užsiėmimuose su menininkais, iš jų mokydamiesi įvairiausių piešimo technikų.
Nuo veiklos Advokato name pradžios Žemaičių dailės muziejus organizavo plačią kultūrinę-šviečiamąją veiklą. Parengtos parodos: „Plungės Laisvės alėja: nuo viešojo bulvaro iki Laisvės simbolio“, „Plungė: pramoninės linininkystės pradžia Lietuvoje“, „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“ (prof. Liudo Mažylio parengta paroda), paskaita-edukacija „Miško broliai“, kurioje pristatyta laisvės kovų, Lietuvos partizaninio judėjimo karių istorija Plungės krašte, dailininko Liudviko Pociaus kūrybos paroda „Iš peizažinės kūrybos“ (Plungės miesto ir apylinkių vaizdai), paroda „Kintantis Plungės miesto veidas“ parengta iš Žemaičių dailės muziejaus dailės rinkiniuose saugomų dailininkų kūrybos. 2023 m. balandžio–gegužės mėnesiais vyko M. K. Čiurlionio virtualios realybės filmo „Angelų takais“ demonstravimas.
Nuo 2023 m. kovo 30 d. Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimu dalis Advokato namo perduota Plungiškių draugijai, kurioje įkurtas dr. Bronislovo Lubio atminimo kambarys, o muziejus 54 kv. m patalpoje sėkmingai tęsia kultūrines veiklas.
2022 metų rugsėjo mėnesį atidaryta vaikų dailės studija „Čiurlioniukai“, kuri įkvėpta M. K. Čiurlionio kūrybos siekia supažindinti vaikus su įvairiomis dailės technikomis, skatinti vaizduotę ir kūrybingumą. Studija veikia pagal NVŠ programą.
Per 2024 metų sausio–balandžio mėnesius edukaciniuose užsiėmimuose „Čiurlioniukai“ ir „Švytinčių būtybių pasaulis“ dalyvavo 530 vaikų iš Plungės ir kitų miestų, surinkta 2 642 eurai.
Artimiausiu metu muziejus kvies vaikus į naujas edukacijas „Plungės istorija mano delne“ (1–12 kl.) ir „Floriografija: menas ar / ir slaptoji kalba (5–12 kl.) bei kūrybiškai švęsti vaikų gimtadienius.
Todėl atsakingai pareiškiu, kad muziejaus vyr. dailininkės-dizainerės Jūratės Motužienės vykdoma edukacinė veikla nėra „privatus jos bizniukas“, o yra legali Žemaičių dailės muziejaus įstatuose patvirtinta veikla. Viliuosi, kad vaikų lavinimas išliks pirminiu prioritetu Plungėje ir muziejui bus leista jaukioje ir kūrybiškoje erdvėje lavinti jaunąją kartą.
Kai tik ten įsikūrė „kavos gėrimo ir paplepėjimų” patalpos, tai ir vaikus sumastė išgrūsti su visa veikla, kad netrukdytų.. Norint su kuo nors susidoroti, reikia prikurti visokių nebūtų istorijų ir apjuodinti kažką..
Matyt, kad reikšmingą veiklą vykdė ta vaikų studija. Net patys rajono vadovai viską metę į šoną į ją kimba ir itin aukšto rišlumo kaltinimus formuluoja. Stebėsim ką su ta troba toliau darys.
Šovė draugui Klišoniui. Jis žino ką daro ir sako. O jis visada sako tiesą ir priima tik pačius teisingiausius sprendimus. Šlovė Trobai, kuri labai svarbi patapo! Valio draugai!