Praėjusios darbo savaitės pabaigoje interneto erdvėje tarp plungiškių netruko užsimegzti diskusija apie mūsų mieste keletą dienų besisukiojusius įtartinus asmenis, kurie gatvėse stabdė praeivius ir siūlė turimų daiktų… už ačiū. Tokie siūlymai, savaime suprantama, žmonėms pasitikėjimo nekėlė. Policija apgaulės atvejų neužfiksavo, tačiau pareigūnai atkreipė dėmesį – žmonės turėtų išlikti budrūs ir nesileisti apgaunami tokių, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, geradarių.
Feisbuko grupėje „Kas vyksta Plungėje“ praėjusį ketvirtadienį pasirodė vienos moters komentaras, kuriame ji kvietė atkreipti dėmesį į jai nutikusią situaciją.
„Šiandien per pietų pertrauką einu A. Jucio gatve. Ties A. Jucio skersgatviu privažiuoja sidabrinės spalvos mašina. Tamsesnio gymio vyriškis praveria langą ir kažką šaukia. Nekreipiu dėmesio – einu toliau. Vėl važiuoja ta pati mašina ir vairuotojas kažką nori pasakyti. Apsidairau, kad esu tik viena. Sustoju – maža ko žmogus nori paklausti. Prieinu prie mašinos, o jis laužyta rusų kalba aiškina, kad yra „furos“ vairuotojas, jo „fura“ aikštelėje, ir rodo mašinoje keturias supakuotas striukes. Siūlo man už ačiū. Sakau: „Nereikia man.“ Tada sako: „Paimkit“, nes jis yra neapolietis, o į Italiją jo su šiomis prekėmis neįleis. Tad jas tiesiog dovanoja. Tada pamatau, jog keleivio vietoje yra dar didelis maišas, matyt, tokių striukių. Atsisakau – man jų nereikia. Dabar galvoju, kad čia kažkas ne taip. Kas už to slepiasi, nesuprantu. Gal šiandien dar kažkam panašiai nutiko? Labai keista.“
Aprašytoji situacija netruko sulaukti dėmesio. Pasirodo, panašia patirtimi ir pastebėjimais galėjo pasidalyti ne vienas plungiškis. Taigi galima daryti prielaidą, kad tokie „geradariai“, norintys veltui atiduoti turimus savo daiktus, tikrai nėra atsitiktinis ir pavienis dalykas.
„Man irgi taip buvo A. Jucio gatvėje kovo 6 dieną. Sustojo mašina, vyras prisistatė italu, padavė gražiai supakuotus dėvėtus paltus ir paprašė pinigų „ant pietų“; „Vakar prie didžiosios „Maximos“ sutikau moterį. Sustabdė paklausti, kiek yra kilometrų iki Vilniaus nuo Plungės. Sakė, kad yra gruzinė ir šiandien išvažiuoja. Ir pradėjo man kišti „Versace“ kvepalus. Va, imk čia tau dovanų. Sakau, ne, ačiū, man nereikia. Dar už rankos paėmė – imk, imk nemokamai dovanų. Tai šiaip ne taip atsikračiau jos. Vėl jų visur pilna“; „Kokios jos įžūlios: viena šnekina, kita į rankinę žiūri“; „Prieš porą dienų moteris atėjo, prisistatė esanti ukrainietė, bet tikrai labiau rumunė buvo, ir siūlė kvepalų. Šiandien vyras atkeliavo irgi su kvepalais. Ar nebus visa kompanija į Plungę užsukusi?“ – tokie ir panašūs komentarai feisbuke.
Ne vienas iš diskusijos dalyvių užsiminė, jog geriausia atsidūrus panašioje situacijoje yra nekreipti dėmesio į įkyrųjį pašnekovą ir apie tai informuoti policiją.
„Nebendraukite su tokiais „geraširdžiais“. Jie paprasčiausi sukčiai. Teko susidurti prie „Maximos“, klausė kelio. Paskui siūlo veltui ir indus, ir bagažinėje dar turimus daiktus už gana nemažas sumas. Aiškina, kad liko neparduoti ir negali grįžti į savo šalį, nes neturi iš ko degalų nusipirkti. Kalba rusiškai“, – dar vieną pavyzdį pateikė moteris.
„Rūbai tai „labdarinėje“ geresni. Jų siūlomi yra supakuoti į maišiukus, atrodo, kad nauji. Neimkite nieko. Jei tik piniginę išsitrauksite, atims ir pabėgs. Buvo taip vienam“, – perspėjo kita komentatorė.
„Jau prieš metus važinėjo, tik sakė, kad iš Bulgarijos. Ta pati mašina, taip pat siūlė striukes, gražiai supakuotas. Siūlo už dyką, kai pamato susidomėjimą, paprašo pinigų. O striukės dėvėtos, su defektais, net murzinos“, – pridūrė kitas į diskusiją įsitraukęs žmogus.
„Praeitą rudenį šalia „Mon“ prie manęs juodaplaukis aukštokas vyras prisistatė. Esąs ukrainietis. Taip gražiai čiulbėjo, o rankose turėjo gražiai permatomose pakuotėse supakuotų striukių, džinsų. Sakė, kad nori išvažiuoti į Lenkiją, bet su prekėmis nepraleis, tad dovanoja man. Aš ir paėmiau. Iškart ėmė prašyti pinigų. Tuoj pat atidariau vieną pakuotę. Jis supyko. Striukė buvo nuėsdinta gabalais, lengvai patempus plyšo… Pasakiau jam, kad iškviesiu policiją. Tada griebė man iš rankų skudurus ir nubėgo į toliau stovintį sidabrinį sedaną „Audi“, kur jo laukė vairuotojas su užvestu varikliu. Numeriai buvo lietuviški. Greitai dingo. Aš labai skubėjau, todėl nekviečiau policijos“, – savo patirtimi dalijosi vyriškis.
Kaip matyti iš komentarų, su sukčiais plungiškiai jau yra susidūrę. Tačiau, kad ir kaip atrodytų viskas pažįstama, ne visi žmonės gali būti budrūs pradėję pokalbį su tokiais prekeiviais.
Diskusijos apie Plungėje pasirodžiusius įtarimą keliančius prekeivius neliko nepastebėtos teisėsaugininkų. Plungės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai išplatino pranešimą, įspėjantį apie galimus sukčiavimo atvejus mūsų mieste: „Plungės rajone vėl pastebėti rusakalbiai asmenys, kurie kalbina praeivius ir siūlo įvairias prekes „už dyką“, kurių esą prisipirko per daug, negali įsivežti į savo šalį, liko nepardavę ir pan. O praeiviui susidomėjus jomis, paaiškina, kad trūksta pinigų automobilio degalams, transporto bilietams ir pan. Siūlomos „prekės“ dažnai būna nekokybiškos, naudotos arba tiesiog žymių prekės ženklų klastotės. Būkite atidūs ir nesileiskite apgaunami.“