![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje, sušauktame lapkričio 24 dieną, informaciją apie įmonės veiklą, ateities planus ir, kas svarbiausia rietaviškiams, investicijas į nemalonaus kvapo mažinimą pateikė „Biovast“ atstovai Rimantas Smolskis ir Petras Česnauskas.
„Dar ne viskas tobula…“
Uždarosios akcinės bendrovės „Rietavo veterinarinė sanitarija“ („Biovast“) generalinis direktorius R. Smolskis sakė suprantąs, kad įmonės likimas – viešojo intereso dalis, svarbi vietos gyventojų bendruomenei. Taip pat pripažino: „Dar ne viskas tobula, kaip ir negali būti atsižvelgiant į situaciją, kurioje gamykla buvo atsidūrusi.“
Kaip pasakojo svečias, didžiųjų kreditorių ir naujų akcininkų pastangomis nutraukta bankroto byla, kuri apie 20 mln. eurų skolų turėjusiai įmonei buvo iškelta 2020 metais. Dabar bendrovė priklauso naujiems šeimininkams ir planuoja dirbti pelningai. Kaip tikisi išspręsti ir visas aplinkosaugos bei gamybos problemas.
Kalbėdamas apie produkciją R. Smolskis teigė, kad riebalai, pagaminti iš kritusių gyvūnų ir maistui netinkamų atliekų, kaip atsinaujinantis šaltinis naudojami biodyzelino gamyboje.
Smarvei mažinti – milijoninės investicijos
R. Smolskis akcentavo pastangas mažinti į aplinką patenkančią smarvę: „Per pastaruosius dvejus metus, net bankroto proceso metu, įmonė į tiesiogines ir netiesiogines su kvapais susijusias priemones investavo 3,7 mln. eurų.“
Detaliau apie investicijas papasakojo P. Česnauskas.
Didelę įtaką kvapo patekimui į aplinką turi žaliavos kokybė. Siekiant, kad į gamyklą atkeliautų kuo šviežesnės, mažesnį kvapą skleidžiančios gyvūninės kilmės atliekos, įsigytos 5 naujos mašinos ir 20 naujų konteinerių.
1,5 mln. eurų skirta gamybos linijoms atnaujinti – naujam katilui ir įrangai, leidžiančiai operatyviau perdirbti žaliavą, įsigyti. 0,5 mln. investuota į linijų remontą.
Daugiau žmonių įdarbinta technikos padalinyje, kurio užduotis – operatyviai spręsti iškilusias technines problemas, atlikti techninę profilaktiką, kas leistų ateityje išvengti gedimų gamybos proceso metu. Sustiprintas ir gamybos padalinys – daugiau darbuotojų rūpinsis švaros užtikrinimu, dezinfekavimo kontrole.
Tačiau problemų, pasak įmonės atstovų, kelia likęs vienas senas katilas, kuriam sugedus ir jaučiami smarvės pliūpsniai.
Savivaldybės tarybos nariui Juozui Barsteigai pasiteiravus, kada senasis katilas bus pakeistas, svečiai patikino, kad iš karto po Naujųjų pateiks gamintojams užsakymą, tad iki vasaros vidurio problema turėtų išsispręsti.
Žadėjo nebūti arogantiški
Meras Antanas Černeckis pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais situacija dėl į aplinką patenkančio nemalonaus kvapo yra pagerėjusi, o įmonės vadovas ir administracija geranoriškai bendrauja su Savivaldybe.
„Problemų yra, suprantame, kad pasitaiko gedimų. Bet apie tai turėtumėte informuoti visuomenę žinute, kuri būtų tarsi savotiškas atsiprašymas už nepatogumus“, – patarė svečiams meras.
„Biovast“ atstovai tvirtino, kad jie nėra arogantiški, kaip pirmtakai, dirbę prieš dvejus metus, ir daro viską, kad palaikytų ryšį su vietos žmonėmis. Ypač glaudžiai bendraujama su pelaitiškiais, nes būtent jų gyvenamojoje vietovėje smarvė labiausiai jaučiama.
Metus įmonė baigs su nuostoliu
Generalinis direktorius R. Smolskis buvo atviras: nors dėta daug pastangų į gamybos sąnaudų mažinimą ir efektyvumo didinimą, dėl išaugusių energijos kainų metus įmonė baigs turėdama 2,5 mln. eurų nuostolį. Jis pasakojo apie įmonės vadovų ir akcininkų apsisprendimą pereiti prie pigesnio kuro – suskystintųjų naftos dujų arba biomasės – naudojimo gamyboje, apžvelgė kitus planus.
„Turėjome iššūkių ir turėsime. Sulaukiame ir piktų Savivaldybės mero skambučių, ir gyventojų nusiskundimų. Reaguojame pagal galimybes, o ateityje išspręsime kvapų problemą, nes ji aktualiausia mūsų pačių darbuotojams, kuriems tenka dirbti specifinėmis darbo sąlygomis“, – tikino vietos politikus R. Smolskis.