
Vyriausybė vėl pratęsė karantiną visoje Lietuvos teritorijoje, tad tokiu režimu dar būsime priversti gyventi iki gegužės 11 dienos. Varžyti save, kai oras šyla, o saulė kasdien kaitresnė, darosi sunku. Psichologai vis dažniau ragina atsižvelgti į žmonių psichologinę būseną, kuri ilgėjant karantino laikotarpiui tampa pažeidžiamesnė. Laimei, draudimų sąrašas trumpėja ir gyvenimas palengva grįžta į įprastą ritmą.
Rietavas – nedidelis miestas. Pasibaigus darbo valandoms, gatvės čia nurimdavo dar ir prieš karantiną, bet niekada miesto centre nebūdavo taip nyku, kaip laikotarpiu nuo kovo 16-osios iki balandžio 16-osios, kai apribojimai buvo itin griežti. Didžiausios pavasario šventės – Velykų – dienomis miestas atrodė lyg negyvenamas. „Visada prieš didžiąsias šventes nervindavausi dėl parduotuvėse nutįsusių eilių, o šį kartą prieš Velykas jų nebuvo, bet dėl to laimingesnė nepasijutau. Kažkaip nejauku, kai žmonės bijo į gatves išeiti, kai centre vos vienas kitas automobilis, o keliai į Rietavą užtverti policijos. Gyveni tarsi kažko dar blogesnio laukdamas. Įtampa kasdien kyla“, – guodėsi po švenčių viena rietaviškė.
Laimei, ne tik ši moteris, bet ir mes visi pamažu galime atsipalaiduoti. Nuo balandžio 16 dienos, sušvelninus karantino sąlygas, leista atsidaryti ne maisto prekėmis prekiaujančioms parduotuvėms, ir Rietavas pradėjo busti iš sąstingio.
Gatvėse iš karto padaugėjo automobilių, atsirado daugiau žmonių.
Pakalbinome po mėnesio priverstinės pertraukos duris pirkėjams atvėrusių parduotuvių savininkus ir pardavėjas, pasidomėjome, kaip jiems sekasi prekyba, kaip žmonės laikosi karantino reikalavimų prekybos vietose.
Plungės gatvėje esančioje gėlių parduotuvėje „Pas Korneliją“ kalbėjomės su pardavėja Dalia. „Abu su vyru buvome likę be darbo, tad sąžiningai laikėmės karantino reikalavimų sėdėdami namuose. Į darbą gėlių parduotuvėje visada ėjau kaip į šventę, o dabar po mėnesio pertraukos grįžti – dar džiugiau. Atsidarėme balandžio 16 dieną. Savininkė suruošė viską, kas reikalinga, kad galėtume dirbti saugiai. Negalėčiau sakyti, kad nėra pirkėjų. Žmonės gėles perka: vieniems į kapines reikia, kitiems kokia nors proga pasitaiko. Pirkėjai atsakingi: paprašyti dezinfekuoti rankas, tai padaro be jokių atsikalbinėjimų, laikosi atstumų. Durys nuolat atidarytos, tad oras vėdinasi. Atiduodami grąžą pinigus dezinfekuojame. Nors ir per griežtąjį karantino laikotarpį prekyba vyko nuotoliniu būdu, bet daug maloniau, kai gali bendrauti su pirkėjais“, – pasakojo gėlių pardavėja.
Toje pačioje Plungės gatvėje esančiame „Rietavo gėlių salone“ visa pirkėjams reikalinga informacija iškabinta ant lauko durų, tačiau, kaip teigė parduotuvėje kalbintos Žydrė ir Loreta, žmonių, užeinančių į parduotuvę, dar labai mažai. „Visas viltis dedame į artėjančią Motinos dieną. Tikimės, kad būtent tą savaitgalį prekyba atsigaus. Prekiausime ir salone, ir, kaip įprasta, priimsime užsakymus gėles pristatyti į namus“, – sakė gėlininkės.
Stilingos aprangos parduotuvėje „Viola“ mus pasitiko pardavėja Birutė Bumblienė. Moteris kalbėjo, kad dirba dar tik po keturias valandas per dieną. „Parduotuvės patalpos dezinfekuotos, turime skysčio rankoms, esame pasiruošę dirbti, bet žmonių per dieną vos vienas kitas užeina. Gal vėliau, kai labiau atšils orai, kai prireiks rūbų ar batų naujam sezonui, pirkėjų padaugės. Gali būti, kad žmonės taupo, nes baiminasi dėl savo finansinės padėties“, – svarstė rietaviškė.
Prekyba miesto centre esančioje turgavietėje šiomis dienomis ne itin atsigavo. Savo prekyvietę pirkėjams atvėrusi Genovaitė Jonušienė neslėpė, kad per penkias darbo dienas sulaukė vos penkių žmonių. „Turiu visas sąlygas dirbti, prekyvietės plotas – 20 kv. m, galėčiau įleisti po du žmones, kad tik jų būtų“, – dėstė apsaugos skydeliu veidą užsidengusi prekiautoja.
Nuošaliau įsikūrusi parduotuvė „Techasas“ pirkėjų likimo valiai nepaliko ir griežčiausiu karantino laikotarpiu. Žmonės galėjo užsisakytas prekes atsiimti prie parduotuvės durų. „Televizoriai, šaldytuvai ir per karantiną genda, bet pirkti daug smagiau, kai daiktą gali apžiūrėti vietoje. Į mūsų parduotuvę žmonės užsuka, kai jau tikrai reikia prekės, o ne šiaip pasivaikščioti, tad tokių srautų, kuriuos reikėtų reguliuoti, nesusidaro. Karantinas ar ne, gyvenimas tęsiasi. Prekyba sustojusi tikrai nėra. Prie durų turime dezinfekcinių priemonių, kad prieš įeidami į patalpą pirkėjai dezinfekuotų rankas. Žmonės – labai atsakingi, jie patys save saugo“, – kalbėjo pardavėja Dalia Žilienė.
Nedaug pirkėjų sulaukia balandžio 17 dieną duris vėl atvėrusi „Vasaros“ parduotuvė. „Pasiskelbėme feisbuke, kad jau dirbame, bet žmonių nedaug – vos vienas kitas per dieną. Ateina pirkti konkrečios prekės: kam kojinių, kam batų, kam siūlų. Tokių, kurie žvalgytųsi, rinktųsi drabužius, nėra. Nors gal ir gerai. Ramiai, saugiai prabūsime, o kai atšauks visus draudimus, tada ir pajudės viskas. Dabar, kai dirbama iš namų, kai mokymas nuotolinis, kai išeiti beveik niekur negali, tai ir nauji drabužiai niekam nereikalingi“, – dalijosi mintimis antrame parduotuvės aukšte kalbinta pardavėja Raimonda.
Panašiai apie prekybos atsigavimą galvoja ir „Dangės“ savininkė Danguolė Andrijauskienė: „Leido atsidaryti ir atsidarėme. Nors žmonių ir nėra, bet nuotaika iš karto jau kita. Psichologiškai žmonėms lengviau: atsiranda mieste judėjimas, atsiranda ir viltis, kad viskas bus gerai. Man karantinas suteikė netikėtas atostogas, kurias net neatsimenu kada buvau turėjusi. Pirmas dvi savaites tvarkiausi namuose, vėliau pradėjau nuobodžiauti – juk niekur išvažiuoti negali. Apsidžiaugiau, kai buvo leista vėl dirbti. Pamažu grįšime į savo vėžes – žmonės pradės dirbti, gaus atlyginimus ir ims puoštis. Žinau, kad kai kuriems sunku. Svarbiausia, kad parduotuvėje dirbu tik pati, kad nereikėjo imtis atsakomybės ir už samdomą žmogų.“
Pirkėjų sakė dar nesulaukianti parduotuvės „Įvairios prekės“ savininkė Elvyra Steponkienė. Verslininkė dirba pati, tad didelio streso dėl įvestų karantino apribojimų tvirtino nepatyrusi: „Man visai gerai buvo tos netikėtos atostogos. Gyvenu name, tad darbo sodyboje daug, tik spėk suktis.“
Didelių nuostolių dėl karantino nepatyrė automobilių dalių parduotuvės „Autotipas“ savininkas Edmundas Ulozas. „Mūsų prekių tokia specifika, kad jos perkamos tada, kai transportas sugenda. Dirbome nuotoliniu būdu, pirkėjai pateikdavo užsakymus. Prekes arba išsiųsdavome, arba palikdavome prie parduotuvės durų. Atsidarėme pirmadienį, turime visas reikalingas apsaugos priemones, bet žmonių yra tiek, kiek jų yra – jokių srautų“, – pasakojo verslininkas.
Parduotuvės „Plunksna“ durys pirkėjams buvo atvertos balandžio 16-ąją. Jų sulaukta nemažai – labiausiai pirktos kanceliarinės prekės. „Žmonės džiaugėsi, kad atsidarėme, o aš džiaugiausi, kad ir vėl galiu grįžti į darbą“, – kalbėjo pardavėja Lina.
Balandžio 16 dieną savo užaugintus gėlių sodinukus, pomidorų daigus Plungės gatvėje išrikiavo ilgametė Rietavo gėlininkė Zita Jonikavičienė. Moteris sakė, kad jeigu ne karantino apribojimai, prekybą būtų pradėjusi gal savaite anksčiau. „Dėl apribojimų nepatyrėme jokio nuostolio, viskas atidaryta pačiu laiku. Žmonės labiausiai perka našlaites, nes dabar skuba tvarkyti kapines, vienas kitas jau ieško pomidorų daigų. Kai pirkėjų daugiau, paprašau laikytis atstumo, bet žmonės patys saugosi, visi su kaukėmis, niekas nenori sirgti“, – neslėpė pavasarinės nuotaikos gėlininkė.
Nuo balandžio 27 dienos duris galės atverti lauko viešojo maitinimo įstaigos (kavinės, barai ir restoranai), bus leidžiama teikti grožio (plaukų ir nagų priežiūros) paslaugas.
Pagaliau galėsime pasigražinti, drąsiau išeiti į atviras erdves, ir gyvenimas taps dar judresnis, dar labiau priartės prie to, kokį gyventi buvome įpratę iki išgirsto žodžio COVID.