Birželio 27 d. Plungės rajono savivaldybėje posėdžiavo Savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto nariai. Daugiausiai emocijų, nuostabos ir pasipiktinimo sulaukė Savivaldybės kontrolierės Danutės Jarašiūnienės pateikta Plungės specialiosios mokyklos 2012 m. finansinio audito ataskaita.
„Į šią įstaigą neina dirbti nė vienas buhalteris“
Kaip paaiškino kontrolierė, Plungės specialiosios mokyklos 2012-ųjų finansinis auditas pradėtas tik praėjusių metų lapkritį. Prieš tai buvo atliekamas auditas dėl darbo užmokesčio, kadangi jo metu „išlindo“ kai kurių neaiškumų, buvo nuspręsta atlikti išsamesnį patikrinimą. Pastebėta, kad finansinės mokyklos ataskaitos –
netikslios, rasta taisymų. Be to, nagrinėjant lėšų panaudojimą užmokesčiui, paslaugoms ir prekėms, skaičiai nesutapo: vienokie pateikiami ataskaitose atitinkamam skyriui, kitokie auditoriams.
D. Jarašiūnienė paminėjo, kad, atlikdami auditą, specialistai rėmėsi anksčiau gautais mokyklos darbuotojų raštu bei Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) laišku. Kaip teigė kontrolierė, atlikti auditą trukdė tai, jog tuo metu mokyklos buhalterė sirgo. Nors dirbta sunkiai, tačiau, kaip sakė D. Jarašiūnienė, nustatyta, kad mokykla bankuose turi net vienuolika sąskaitų, bet registrų centre užfiksuotos tik dvi. Anot specialistės, galima daryti išvadą, kad mokyklos vadovė Gražina Sukurienė neužtikrino teisingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. „Į šią įstaigą neina dirbti nė vienas buhalteris“, – pasakojo specialistė.
Su neįtikusiais darbuotojais susidorota?
Audito metu taip pat rasta, kad mokyklos direktorė skyrė darbuotojams didesnius priedus nei numatyta įstatymuose. Priedai buvo skiriami ir už pareigybės aprašuose numatytus darbus. Tokiu būdu biudžetui galimai padaryta net 9 600 Lt žala. Kita blogybė, kurią audito metu aptiko specialistai – didelė darbuotojų kaita. Nustatyta ir tai, kad, atsiradus laisvai darbo vietai, mokyklos vadovė apie tai nepaskelbdavo nei teritorinėje darbo biržoje, nei mokyklos tinklalapyje. Išaiškėjo ir faktas, kad direktorė, priimdama sprendimus, nesilaikė kolektyvinėje sutartyje numatytos tvarkos.
Atliekant auditą, „išlindo“ ir tiesa apie kai kuriuos darbuotojus. Kaip sakė specialistė, mokyklos bendrabutyje dirba net septyni auklėtojai, turintys tik vidurinį išsilavinimą Nors įstatymai to nedraudžia, kaip sakė D. Jarašiūnienė, žinant moklyklos profilį ir darbo specifiką, direktorės pasirinkimas parodo jos požiūrį į auklėtinius. Kad šie darbuotojai įgytų pedagoginio darbuotojo kvalifikaciją (nuo to didėtų atlyginimas), reikia, kad jie būtų išklausę tam tikrą valandų skaičių psichologijos kurso. Pasak kontrolierės, direktorė iš mokinio krepšelio panaudojo lėšas, skirtas pedagogų kvalifikacijos kėlimui, ir už minėtų darbuotojų psichologijos kursus sumokėjo tokią paslaugą teikti licencijos neturinčiai firmai.
„Atlikdami auditą, aptikome, kad su mokykloje dirbusia buhaltere buvo siekiama susidoroti: jai ženkliai sumažintas pareiginis algos koeficientas. Suprantama, buhalterė išėjo iš darbo“, – vardijo specialiojoje mokykloje aptiktas blogybes D. Jarašiūnienė. Anot jos, susidorojimo faktą galima įtarti ir dėl to, kad naujai pradėjusioms dirbti buhalterėms buvo nustatyti didesni koeficientai nei buvusioms.
Nemokamai bendrabutyje gyvena ne tik vaikai
Be viso to, pasak kontrolierės, ne tik šiais metais direktorė rodė neteisingą bendrabutyje gyvenančių mokinių skaičių (už tai gavo drausminę nuobaudą), bet ir praėjusiaisiais metais gyvenančiųjų bendrabutyje skaičius buvo padidintas. Tokiu būdu, „maitindama“ visus vaikus, net negyvenančius bendrabutyje, specialiosios mokyklos direktorė biudžetui galimai padarė daugiau nei 50 tūkst. Lt žalą.
Kaip jau buvo minėta, prie audito dokumentų pridėtas ir mokyklos darbuotojų prašymas išsiaiškinti kai kuriuos direktorės veiksmus. Pirmiausiai šokiravo pastebėjimas, jog nuo 2008 metų mokykloje iš darbo atleisti net 58 darbuotojai. Specialiosios mokyklos kolektyvas prašė išsiaiškinti, ar mokykla turi šiltnamius, kur buvo auginamos daržovės. Pareiškime sakoma, kad daržovės atiteko direktorei, o ne mokyklai.
Pasak kontrolierės, faktas, kad buvo pirkta plėvelė, nustatytas. Susirūpinę mokyklos darbuotojai prašė išsiaiškinti ir tai, ar šeši bendrabutyje gyvenantys asmenys buvo sudarę sutartį ir už gyvenimą mokyklos bendrabutyje mokėjo. Audito išvada – sutarčių nebuvo, mokėjimų taip pat neužfiksuota.
Penkeri metai baimės ir įtampos
Išklausius apie šiuos ir dar kitus „gražius“ dalykėlius, vykstančius specialiojoje mokykloje, žodį tarė į posėdį atvykę mokyklos darbuotojai bei ją lankančių vaikų tėveliai.
Ko gero, niekas nepasmerks tėvo už emocijas, kalbant apie mokykloje vykstančias blogybes. Pasak kalbėjusio tėvų atstovo, apie esančią situaciją Kontrolės komiteto nariai suprastų tik tokiu atveju, jei jų vaikams ar anūkams reikėtų joje mokytis. „Kol mokyklai vadovavo kitas direktorius, problemų nebuvo. Vaikai su džiaugsmu lankė mokyklą. Dabar jie bijo. Į mokyklą vedu – prasideda isterijos priepuoliai, grįžta iš jos su mėlynėmis. Paaiškėjus, kad vaikus žnaibo, kreipėmės į direktorę, bet rezultatas buvo nulinis“, – skaudžia patirtimi dalijosi tėvelis.
„Kaip mums grįžti į darbą ir pamatyti tą monstrą?“ – komiteto narių klausė ir mokyklos darbuotojų atstovai. Pasak jų, kolektyvas penkerius metus gyvena įtampoje ir baimėje, o tokie jausmai, suprantama, persiduoda ir vaikams.
Komiteto nariai domėjosi, kada mokykloje įvyko lūžis, kada viskas pradėjo riedėti žemyn. „Nuo pat pradžių buvo košmaras. Bijodami direktorės, užsukusiems svečiams šypsojomės, spaudėm rankas ir šokinėjom aplink su fotoaparatais“, – žodžių į vatą nevyniojo mokyklos darbuotojai.
Kuo skubiau imtis veiksmų
Išgirdę tokias šokiruojančias žinias, komiteto nariai sutiko, kad specialiosios mokyklos direktorė šiam darbui netinkama, bet imtis rimtų veiksmų kol kas negalima, nes… direktorė serga. „Ko gero, galima suskaičiuoti, kiek dienų direktorė sirgs. Bet kai ateis laikas, tvarką padarysime“, – tėveliams ir pedagogams žadėjo Savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė.
Kontrolės komiteto nariai svarstė, kad reikia kuo skubiau išsiaiškinti apie galimybę specialiosios mokyklos direktorę laikinai nušalinti nuo pareigų.
Taip pat planuojama kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir išsiaiškinti, ar labai sunkiai serga mokyklos vadovė. Svarstoma galimybė visą audito metu surinktą medžiagą perduoti prokuratūrai.
Ko gero, net nereikia stebėtis, kad šie komiteto pasvarstymai buvo sutikti plojimais.