„Komunalininkams visa „garbė“, o mums priekaištai už tai, kad nesužiūrime“, – taip meras Antanas Černeckis apibendrino problemą, balandžio 5 dieną aptartą Savivaldybėje kartu su ugniagesiais ir uždarosios akcinės bendrovės Rietavo komunalinio ūkio atstovais.
Vandenį nudažė ugniagesiai, kaltė krito komunalininkams
Ketvirtadienį kalbėta apie didžiulę nepasitenkinimo bangą sukėlusią situaciją, kai ruošiantis Velykų šventėms iš čiaupų pradėjo bėgti rudas vanduo. Rietavo komunalininkų pusėn tądien skriejo ne viena pykčio strėlė. Žmonės fotografavo reiškinį, viešino nuotraukas internete, o jas lydėjo įvairiausi komentarai. Šventiškai nusiteikę internautai juokavo, kad komunalininkai artėjančių Velykų proga iš čiaupų raudoną šventintą vyną tiekia. Kiti spėjo, kad toks „auksinis“ vanduo ne prasčiau nei svogūnų lukštų nuoviras kiaušinius nudažytų. Pasirodė ir šmaikštus siūlymas: „Išsimaudyk, būsi kaip saulėj nudegusi.“
Vanduo parudavo pasiruošimo šventėms darbų įkarštyje, tad visai normalu, jog buvo ir rimčiau į situaciją reagavusių rietaviškių. Kad sulaukta skundų, per pasitarimą neslėpė ir meras A. Černeckis.
Kaip paaiškino Rietavo komunalinio ūkio direktorius Alvydas Rojus, šį kartą komunalininkai nukentėjo nepelnytai. Tikrieji kaltininkai – ugniagesiai, kurie pildėsi automobilių cisternas vandeniu iš hidrantų. „Pildant gaisrines mašinas per hidrantus stipriai padidėja vandens tekėjimo greitis, dėl ko atsiplėšia prie vamzdžių sienelių susikaupęs geležies oksidas ir jis nudažo vandenį rudai. Šiuo atveju srovė pasmarkėjo maždaug tris kartus – nuo 20 iki 75 kub. m. Plovėme vamzdžius, pradėjo trūkti vandens. Darėme viską, bet vis tiek likome „blogiečiai“. Jau anksčiau stebėjomės, kodėl kartais taip smarkiai šokteli vandens sunaudojimas. Ir dabar būtume likę nesupratę, kas įvyko, jeigu atsitiktinai nebūtume pamatę, kad ugniagesiai iš hidrantų ima vandenį“, – kalbėjo A. Rojus.
Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pronckus patvirtino faktą, kad ugniagesiai prieš šventes Rietave pildėsi cisternas. „Esant galimybei, visada vandenį stengiamės imti iš tvenkinių. Dabar polaidžio metas. Mašinos, kuriose telpa iki 24 tonų vandens, prie tvenkinių įklimptų. Reikėtų ieškoti, kaip jas ištraukti. Todėl vandenį, grįždami iš gaisravietės, šį kartą ėmėme iš hidrantų“, – paaiškino ugniagesių vadovas.
Pasiūlymas – naudoti Komunalinio ūkio tvenkinio vandenį
Meras A. Černeckis ir vyriausiasis komunalininkas A. Rojus pateikė Priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai pasiūlymą – naudotis Komunalinio ūkio teritorijoje esančiu tvenkiniu: „Privažiavimas geras ištisus metus. Į teritoriją galima įvažiuoti bet kuriuo paros metu. Esant būtinybei cisternas įmanoma pildyti ir iš hidranto, kuris nesujungtas su vandentiekiu.“
Rietavo komunalinio ūkio vadovas A. Rojus buvo atviras: „Jeigu gaisras gesinamas mieste, vanduo, žinoma, bus imamas iš hidrantų. Bet jei po gaisro cisternos būtų pildomos tvenkinio vandeniu, įmonė išvengtų nemažų nuostolių. Didesnė problema – ne ugniagesių išnaudojamas vanduo, bet tas kiekis, kurį mes sunaudojame plaudami vamzdžius, kai išjudinama geležis.“
Gaisrininkų viršininkas M. Pronckus neatmetė pasiūlymo, bet pastebėjo: „Gesinant gaisrus dalyvauja ne tik mūsų tarnyba. Atvažiuoja ugniagesių mašinų iš Klaipėdos, Šilalės rajonų. Kas jiems parodys, iš kur imti vandenį? Aš ne visada būnu gaisravietėje.“
Meras A. Černeckis turėjo savo nuomonę: „Ugniagesiai, atvykę iš kitų rajonų, negali žinoti, iš kur jiems imti vandenį, tad greičiausiai teiraujasi vietinių kolegų. Tada ir galėtumėte juos nukreipti į Komunalinio ūkio tvenkinį. Neturėtų taip būti, kad, kur noriu, ten ir pildau. Turime vieni kitus gerbti, kad išvengtume tokių situacijų, kokia buvo prieš šventes.“
Informuos gyventojus
Svarstyta, kaip reikėtų informuoti vartotojus apie pasikeitusią vandens kokybę. A. Rojus sakė, kad jau padarytas teksto šablonas, kuris įvykus avarijai ar dėl kokių kitų priežasčių parudavus vandeniui bus dedamas į įmonės interneto svetainę. Padiskutavus nutarta, kad tokią informaciją būtų tikslinga paskelbti ir Savivaldybės svetainėje, socialiniame tinkle „Facebook“.
Situacijų, kai geriamasis vanduo nusidažys rudai, išvengti neįmanoma. Net tą dieną, kai vyko pasitarimas, iš čiaupų bėgo ne visai skaidrus turinys (Laukuvos gatvėje įvykusio gedimo pasekmės). Komunalininkai svarsto galimybę daugiabučiuose namuose ant įvadų sumontuoti filtrus, kalbėta, kad juos turėtų įsirengti ir individualių namų savininkai.
Taip pat sutarta, kad Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba pateiks įmonei (ką Plungėje jau seniai daro) ataskaitą, kiek vandens ir kada ėmė iš hidrantų.
Ruošiasi priimti dovaną iš zarbekiečių
Su Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininku kalbėtasi, kaip reikėtų pritaikyti Rietavo savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Tveruose patalpas automobiliui, kurį žada dovanoti Vokietijos Zarbeko bendruomenė. Gaisrinė mašina bus aukštesnė ir netilps į garažą, todėl teks arba gilinti patalpas, arba aukštinti stogą.
M. Pronckus pasiūlė, kad Tverų ugniagesių vadas Saulius Kuzminskis nuvažiuotų į Platelius ir pažiūrėtų, kaip analogišką problemą išsprendė to miestelio gaisrininkai.