Kai kuriose kaimo seniūnijose gyvenantys žmonės tikriausiai jau pastebėjo, kad seniūnai pradėjo važinėti kitomis mašinomis. Kaip paaiškėjo, liepos mėnesį Plungės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su uždarąja akcine bendrove „Swedbank lizingas“ ir seniūnijoms trejiems metams išnuomojo visureigius „Škoda Kodiaq“. Visa tai mokesčių mokėtojams atsieis nei daug, nei mažai – iš viso 267 458 eurus arba 89 152 eurus per metus. Automobilių nuoma seniūnams ne naujiena, tokia praktika taikoma nuo 2019 metų. Tiesa, anuomet 10 automobilių buvo išnuomota perpus pigiau ir penkeriems metams. Tad ar ne per didelė prabanga?
Lyginant prieš penkerius
metus ir dabar sudarytas sutartis, į akis pirmiausia krenta kainų skirtumai. 2019–2023 metų laikotarpiu už automobilius kaimo seniūnijoms iš Savivaldybės biudžeto sumokėta 222 882 eurai, o dabartinėje sutartyje, kaip ir minėta, treji metai nuomos kainuos 267 458 eurus.
Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Daliaus Pečiulio paklausėme, kodėl sutartis sudaryta tik trejiems metams ir kas nulėmė kainos augimą. Beje, prieš penkerius metus seniūnai važinėjo tokio paties pavadinimo, tik lengvaisiais visureigiais. Šį kartą pasirinkti didelių visureigių ir SUV klasės automobiliai.
Kalbėdamas apie nuomos terminą, administracijos vadovas pažymėjo, jog Centrinės perkančiosios organizacijos kataloge ilgiausias galimas sutarties terminas yra 36 mėnesiai. Na, o dėl kainų sulaukėme tokio atsakymo: „Bendras vartojimo prekių kainų padidėjimas, lyginant 2019 metus ir 2024 metus, yra 41,1 proc., o konkrečiai transporto sektoriaus – 37,4 proc. (informacija pateikta remiantis Oficialiosios statistikos portalo infliacijos skaičiuokle)“.
Beje, automobilių nuomos konkursas įvyko ne iš karto. Vasario mėnesį pirmas konkursas su numatyta 180 tūkst. eurų suma neįvyko, nes visų tiekėjų siūlyta kaina buvo didesnė. „Atsižvelgdama į esamą situaciją, administracija privalėjo padidinti naujo konkurso lėšų sumą“, – rašė mums administracijos vadovas. Tiesa, toks pat scenarijus buvo prieš penkerius metus – automobiliai išnuomoti tik iš antro karto. Tada nuo pirminės kainos, t. y. biudžete numatytos sumos, kaina pakilo keliais, o ne keliasdešimčia tūkstančių metams.
Tikėtina, kad kainą išauginti galėjo ne tik infliacija, bet ir pasirinktas modelis. Ar būtinai reikėjo sunkiųjų visureigių? Pasak D. Pečiulio, juos nuspręsta rinktis todėl, kad seniūnams tenka važiuoti ne tik žvyrkeliais, bet ir miško keliais. „Seniūnai turi pasiekti pačias tolimiausias seniūnijos vienkiemių sodybas, kurios yra nutolusios nuo pagrindinių kaimo kelių, ir privažiuoti yra gana sudėtinga“, – aiškino administracijos direktorius.
Žvelgiant į techninę pirkimo specifikaciją užkliuvo dar viena detalė – tiekėjas gali siūlyti nuomoti naują arba eksploatuotą automobilį. Bent jau čia galima atsikvėpti lengviau, kad ketvirtis milijono bus sumokėta ne už naudotas transporto priemones. Tiesa, reikia pripažinti, jog į kainą įskaičiuota automobilių techninė priežiūra, remontas, draudimas ir pan.
Kodėl automobiliai nuomojami, o ne perkami? Atsakymas paprastas: biudžetui būtų per didelė prabanga vienu ypu sumokėti tokią sumą.
Įdomumo dėlei pasakysime, kad kol visus seniūnus pasieks nauji automobiliai, nuo liepos mėnesio jiems nuomojami 2022 metais pagaminti „Hyunday Bayon“.
Beje, Plungės rajono savivaldybės administracijos tarnybinių lengvųjų automobilių sąraše – 28 automobiliai. Seniausią automobilį – 2006 m. pagamintą „VW Transporter Multivan“ – valdo Plungės miesto seniūnija, naujausiu – 2023 m. pagaminta „Škoda Enayaq“ – važinėja kažkas iš administracijos.
O kokio senumo ir vertės automobiliu jūs važinėjate į darbą ir iš jo bei darbe?
kam po miesta vazinetis reikalingi suv ir visureigiai? pusnu nera juk baisiu. kad ir uzmiestyje su „lengvaja” visur pravaziuosi.