Vasario 9-ąją Savivaldybės salėje vyko Rietavo policijos komisariato 2015 metų veiklos aptarimas su visuomene. Pareigūnai apžvelgė nuveiktus darbus, kalbėjo apie permainas vidaus reikalų sistemoje, tiesiogiai paliesiančias ir šio komisariato darbuotojus.
Visų pirma Rietavo policijos vadovas Marius Vaičikauskas susirinkimo dalyvius pakvietė susipažinti su Klaipėdos apskrities policijos praėjusių metų veikla. Filmuota medžiaga, įvykių vietų nuotraukomis iliustruota ataskaita dar kartą priminė visuomenei, kokį sunkų ir atsakingą darbą dirba pareigūnai.
Susirinkusieji išklausė ir detalią būtent Rietavo policijos komisariato 2015-ųjų ataskaitą.
Pusė nusikalstamų veikų išaiškinta
Pernai Rietavo policijoje užregistruota 121 nusikalstama veika (2014 m. – 124). Didžiausia dalis – 57 – padaryta Rietavo seniūnijoje. Rietavo mieste užfiksuota 41, Tverų seniūnijoje – 10, Daugėdų – 7, Medingėnų – 6 nusikalstamos veikos.
Pareigūnams susirūpinimą kelia ilgapirščiai. Vagystės sudaro didžiausią nusikalstamų veikų dalį. Jų praėjusiais metais užregistruota 52. Kaip pasakojo komisariato viršininkas M. Vaičikauskas, net 34 vagystės įvykdytos Rietavo turguje sekmadieniais besidarbuojančių kišenvagių, suvažiuojančių iš visos Lietuvos.
Užfiksuoti 25 nusikaltimai, padaryti viešose vietose. Nustatyti 8 namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų ar aparatų gaminimo, laikymo atvejai. Pareigūnams į rankas varydami naminukę pakliuvo ne tik Rietavo savivaldybės, bet ir kaimyninio Plungės rajono gyventojai.
Nemažą procentą nusikalstamų veikų sudaro smurtas artimoje aplinkoje. 2015 metais tokių atvejų nustatyta 18.
Rietavo pareigūnams pavyko ištirti 60 nusikalstamų veikų (beveik 50 proc.). Tarp išaiškintų nusikaltimų – pernai balandį įvykdytos vagystės iš namų. Kaip sakė M. Vaičikauskas, po rietaviškių namus sukinėjosi vienuolika kartų teistas Endriejavo gyventojas. Tiesa, dėl daiktinių įrodymų stokos atsakomybės už kai kurias vagystes ilgapirščiui gali pavykti išvengti.
Gyventojai nepakantūs KET pažeidėjams
Kaip rodo statistika, daugėja iš gyventojų gaunamų pranešimų. Pernai jų sulaukta 1 226 (2014 m. – 1 075).
Labiausiai žmonės nepakantūs Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidėjams – apie neatsakingus eismo dalyvius pranešta 177 kartus. Dėl vagysčių sulaukta 83 pranešimų, dėl triukšmo ir konfliktų – 105, dėl smurto artimoje aplinkoje – 137.
15 pranešimų gauta dėl naminės degtinės laikymo, gabenimo, pardavimo. Patikrinusi šią informaciją policija iškėlė aštuonias baudžiamąsias bylas.
KET nepaiso ir dviratininkai, ir vadeliotojai
2015 metais Rietavo policijos pareigūnai surašė 871 administracinio teisės pažeidimo protokolą: 629 – už KET nesilaikymą, 242 – už kitus pažeidimus.
399 pažeidimai buvo padaryti Rietavo mieste, kiek mažiau – 228 – Rietavo seniūnijoje. Tveruose – 38, Daugėduose – 35, Medingėnuose – 19. Dar 152 administracinius teisės pažeidimus padarė pravažiuojantys kitų savivaldybių gyventojai.
Nusižengimai KET: greičio viršijimas – 218 atvejų, vairavimas esant neblaiviam – 44, važiavimas be saugos diržų – 49, vairavimas neturint tam teisės – 37.
Į pareigūnų akiratį, be vairuotojų, ne kartą pateko ir kiti eismo dalyviai. Atšvaitų tamsiuoju paros metu neturėjusiems dviratininkams ir pėstiesiems surašytas 41 protokolas, nubausti 38 neblaivūs dviratininkai ir vadeliotojai. Skaičiai dideli, nes, anot M. Vaičikausko, Rietavo savivaldybė – dviratininkų kraštas, kur iš mažesnių kaimų žmonės į darbą dažnai vyksta šia transporto priemone.
Taip pat nustatyta 30 vaiko teisių pažeidimo atvejų, 35 – chuliganizmo ir triukšmo, 72 – girto pasirodymo viešoje vietoje.
Pasidžiaugta bendruomenės pasitikėjimu
Apklausos rodo, kad Klaipėdos apskrities policija pasitiki 71 proc. gyventojų. M. Vaičikauskas įsitikinęs, kad rietaviškiai jaučiasi saugūs ir taip pat pasitiki savo pareigūnais, nes Policijos departamentas nėra gavęs skundų dėl jų darbo.
Bendruomenės pasitikėjimas policija duoda puikių rezultatų. Pavyzdžiu paminėtas įvykis, kai gavę iš gyventojų informacijos pareigūnai surado nelegaliai laikomą ginklą ir jį konfiskavo užkirsdami kelią galimiems nusikaltimams.
Pasidžiaugta ir tyrėjų kompetencija: nė viena iš 60 į teismą nusiųstų bylų nebuvo grąžinta pataisyti.
Komisariato vadovas į susirinkime dalyvaujančio Seimo nario Jurgio Razmos klausimą apie pokyčius, jaučiamus dėl struktūrinių reformų, atsakė: „Nebūna pasikeitimų be praradimų. Policija privalo keistis – žengti žingsnį. Yra sumaišties, bet dirbame.“
Didės pareigūnų
atlyginimai
Į susirinkimą atvykęs Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas kalbėjo apie vidaus reikalų sistemos reformą, kurios tikslas – konsoliduoti pajėgas, mažinti administracines, biurokratines išlaidas, o sutaupytas lėšas skirti pareigūnų algoms didinti. Nuo liepos 1-osios neturinčio stažo eilinio policininko atlyginimas turėtų siekti 600 eurų į rankas, vidurinės grandies – 700 eurų. Reformos tikslas – pasiekti, kad iki 2020 metų žemiausios grandies pareigūno alga būtų 1 000 eurų.
Anot svečio, siekiama, kad kuo daugiau policininkų dirbtų gatvėse, nes vienas iš veiklos prioritetų – reagavimo į gyventojų pranešimus operatyvumo ir policijos paslaugų pasiekiamumo didinimas. Budėtojų padalinių komisariatuose neliko, tačiau nuo to reagavimo į įvykius operatyvumas nenukentėjo, nes pareigūnai gali priimti iškvietimus automobiliuose. „Tai vienas iš pavyzdžių, kaip informacinės technologijos leidžia efektyviau panaudoti žmogiškuosius išteklius“, – pabrėžė A. Motuzas.
Kaip pavyzdį, kad dirbama efektyviau, svečias pateikė bendrą Klaipėdos kriminalinės žvalgybos ir Rietavo pareigūnų darbą sulaikant nusikaltėlį, bandžiusį įvykdyti ginkluotą apiplėšimą Lopaičiuose.
Seimo narys J. Razma klausė, ar iš tiesų neliks apylinkių inspektorių, kurie glaudžiai bendravo su bendruomenėmis. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas atsakė, kad inspektorių funkcijos bus perduotos bendruomenės pareigūnams.
Baigiantis darbo rezultatų aptarimui, A. Motuzas padėkos raštu už ištarnautus penkiolika metų apdovanojo Rietavo policijos komisariato Kriminalinės policijos poskyrio tyrėją Giedrę Ulozienę.
Viršininkui M. Vaičikauskui už bendradarbiavimą padėkos raštą įteikė Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos viršininkas Juras Kilijonas.
Išklausę ataskaitą, išsiaiškinę rūpimus klausimus, pareigūnams už darbą dėkojo Savivaldybės meras Antanas Černeckis ir Seimo narys J. Razma.