![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jei galėtume atsukti laiką ir grįžtume porą dešimtmečių atgal, pamatytume, kaip tada gėdijomės gimtosios tarmės. Pirmieji ją puoselėti pradėjo skuodiškiai – ėmė organizuoti žemaitiškų skaitymų konkursus. Geras pavyzdys užkrečia: skuodiškių patarti, plungiškiai jau aštuntus metus rengia konkurso „Skaitīmā žemaitėškā“ rajoninę atranką, o atrinktus skaitovus siunčia į konkurso gimtinę – Skuodą.
Praėjusią savaitę net dvi dienas Plungės viešojoje bibliotekoje skambėjo žemaitiški posmai, pasakojimai, pajuokavimai. Kaip ir minėta, čia vyko rajoninė skaitovų žemaičių tarme atranka.
Komisija
Sprendimą, kas keliaus į tolesnį etapą, priėmė kompetentinga komisija: Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyriausioji
specialistė Aldona Kuprelytė (pirmininkė), Kulių kultūros centro direktorė, folkloro ansamblio „Vaisgamta“ vadovė Mirga Gulbinskienė, Plungės technologijų ir verslo mokyklos mokytoja Diana Gendvilienė, Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Uznevičiūtė ir Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistas Gintaras Ramonas.
Pirma diena
Lapkričio 12-ąją dėl galimybės pasivaržyti su kitų rajonų skaitovais kovojo ikimokyklinių įstaigų auklėtiniai ir pradinių klasių mokiniai. Tą dieną komisija turėjo įvertinti devynis pasirodymus, kuriuos paruošė Plungės miesto lopšelių-darželių „Nykštukas“, „Vyturėlis“, „Saulutė“, „Pasaka“ ugdytiniai su savo pedagogėmis. Taip pat konkurse dalyvavo Alsėdžių lopšelio-darželio ir Didvyčių daugiafunkcio centro priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai.
Komisija nusprendė, kad šioje grupėje labiausiai verti vykti į Skuode organizuojamą baigiamąjį konkurso etapą yra Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“ auklėtinis Mykolas Ulba (mokytoja Virginija Sodienė), lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtiniai Džiugas Riauka ir Lėja Jurgilaitė (meninio ugdymo mokytoja Janina Norkevičienė). Finaliniame ture dalyvaus ir Alsėdžių lopšelio-darželio ugdytinė Urtė Brasaitė (ruošė Daiva Tekorienė).
Nors į tolesnį etapą ir nepateko, už puikų teksto atlikimą paskatinamasis Seimo nario Andriejaus Stančiko prizas skirtas Didvyčių daugiafunkcio centro auklėtiniams Viktorijai Burvytei ir Sauliui Žukauskiui (mokytoja Vida Vaitkuvienė).
Pirmąją dieną nemažai dalyvių sulaukta ir 1–4 klasių grupėje. Čia prieš komisiją stojo 15 mokinių iš Plungės Senamiesčio mokyklos, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos ir jos Grumblių pradinio ugdymo skyriaus, Plungės „Babrungo“ ir Akademiko Adolfo Jucio progimnazijų, „Ryto“ pagrindinės mokyklos Stalgėnų skyriaus.
Tarp pradinukų geriausiai pasirodė Senamiesčio mokyklos 2a klasės mokinys Raffaele Cotticelli (mokytoja Staselė Venslauskienė) ir 1b klasės mokinė Indrė Skirmantaitė (mokytoja Gitana Kurmanskienė). Į Skuodą vyks ir Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos ketvirtokė Saulė Vilimaitė (mokytoja Rima Bartkienė).
Už puikų teksto atlikimą paskatinamuoju prizu parlamentaras A. Stančikas apdovanojo „Ryto“ pagrindinės mokyklos Stalgėnų skyriuje besimokančias sesutes – pirmokę Dainorą ir trečiokę Akvilę Mazrimaites (mokytojos Dalia Stonkutė ir Vilma Iljinienė).
Paskatinamasis Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus prizas atiteko „Babrungo“ progimnazijos trečios klasės mokiniui Karoliui Pociui (mokytoja Janina Pičiachienė).
Komisija paskatinamąjį prizą skyrė Senamiesčio mokyklos 2a klasės mokiniui Dovydui Vikniui (mokytoja S. Venslauskienė).
Antra diena
Kitą dieną dėl kelialapio į Skuodą varžėsi 5–9, 10–12 klasių mokiniai ir suaugusieji.
Didžiausia konkurencija vyko 5–9 klasių moksleivių grupėje. Čia sulaukta net 15 dalyvių iš Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijų, Plungės „Babrungo“ progimnazijos ir jos Stanelių skyriaus, Senamiesčio mokyklos ir „Ryto“ pagrindinės mokyklos.
Iš šios grupės vykti į Skuodą komisija delegavo „Ryto“ pagrindinės mokyklos 7c klasės mokinį Antaną Karalių (mokytoja Jurgita Pakarklienė), Senamiesčio mokyklos 6c klasės mokinius Ernestą Lukšą ir Jokūbą Pauliką (mokytoja Rūta Paulikienė) bei penktokę Paulą Bertašiutę (mokytoja Daiva Rimkienė).
Paskatinamasis Seimo nario prizas atiteko Senamiesčio mokyklos 6b klasės mokinei Rugilei Jurevičiutei (mokytoja D. Rimkienė), paskatinamasis Savivaldybės prizas – Alsėdžių gimnazijos penktokui Ignui Liaugaudui (mokytoja R. Paulikienė) ir „Babrungo“ progimnazijos penktokei Justei Slavinskytei (mokytoja Sandra Arlauskienė).
Komisija savo prizą skyrė Žemaičių Kalvarijos gimnazijos penktos klasės mokiniams Milgaudui Perminui ir Gintui Simonavičiui (mokytoja Laima Smulkienė).
Pačios negausiausios buvo 10–12 klasių ir suaugusiųjų grupės. Individualiai varžėsi tik Alsėdžių gimnazijos vienuoliktokė Benita Miliūtė (mokytoja Violeta Rimkuvienė) ir Zita Dargienė nuo Alsėdžių. Abi jos pateko ir į kitą etapą.
Ir vieną, ir kitą dieną buvo skaitovų, kurie komisijai vertinti pateikė kompozicijas.
Pirmą dieną kompozicijų kategorijoje sėkmė nusišypsojo lopšelio-darželio „Nykštukas“ auklėtiniams Rokui Kaušilui, Viktorijai Ubavičiūtei, Lėjai Baltrušaitytei, Rūtai Jonušaitei, Austėjai Petkutei (vaikus parengė Danutė Dargienė ir Algimanta Motužienė). Kitą dieną vykusioje atrankoje puikiai pasirodė Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos penktokai Gabrielė Šveikauskaitė, Vilius Jasas, Ieva Gembutaitė ir Jogirdas Jonušas (kompoziciją paruošti padėjo mokytoja Rineta Raudienė). Taip pat į kitą etapą išsiųsta Plungės „Saulės“ gimnazijos vienuoliktokų ir dvyliktokų Austėjos Grabauskaitės, Inetos Rimeikytės, Ramunės Vengalytės, Andriaus Sigito Stančiko, Deivido Petreikio, Arno Kučio komanda (mokytoja Rita Barniškienė).
Sėkmės visiems kitame etape.