Šimtas metų. Šis skaičius savyje slepia labai daug: prabėgusį laiką, įvykius, pokyčius, skirtingas santvarkas, plėtrą, sumanymus ir, žinoma, žmones.
Mažeikių viešosios bibliotekos veiklos šimtmetis įvairiais būdais minimas jau visus metus, o šio trečiadienio pavakarę bibliotekos bičiuliai ir visi mažeikiškiai buvo pakviesti į pagrindinį įstaigos jubiliejaus renginį – solistų Liudo Mikalausko, Onos Kolobovaitės ir Egidijaus Bavikino koncertą. Jam baigiantis, skambant legendinei dainai „Mūsų dienos kaip šventė“, žiūrovai atlikėjams plojo atsistoję.
Šventinį vakarą buvo prisiminti bibliotekos pokyčiai per praėjusį šimtmetį, pasidžiaugta gražiais darbais, vykdomais projektais.
Vadinosi „centraliniu knygynu“
Tokios Mažeikių viešosios bibliotekos, kokioje skaitytojai lankosi šiandien, veiklos pradžia laikoma 1922 m. spalio 1 diena, kai buvo įsteigtas Centralinio valstybės knygyno Mažeikių skyrius, kuris tuo metu atliko ir viešosios bibliotekos funkcijas.
Centralinio valstybinio knygyno Mažeikių skyriaus pirmuoju vedėju buvo paskirtas Aleksandras Vaičkus. Kai tapo bibliotekos vedėju, A. Vaičkui buvo trisdešimt metų.
Šventinio renginio organizatoriai sugalvojo, kaip originaliai, žaismingai ir trumpai žiūrovams priminti bibliotekos veiklos pradžią, svarbiausius faktus. Renginio pradžioje iš garso kolonėlių nuskambėjo aktoriaus, skaitovo įgarsinta A. Vaičkaus kalba. Tarpukariui būdinga kalbos intonacija, taisyklingai, aiškiai tariamais bei kirčiuojamais žodžiais mažeikiškiams ir miesto svečiams priminta, kad anuomet, kai pradėjo veikti pirmoji Mažeikių biblioteka, visos valstybinės bibliotekos buvo vadinamos centraliniais knygynais.
Šiaulių srities kooperacijos sąjunga centraliniam knygynui patalpas skyrė nemokamai. A. Vaičkus vedėjo pareigas ėjo iki 1930-ųjų, visus tuos metus jis buvo vienintelis bibliotekos darbuotojas.
Nuo kelių šimtų iki kelių šimtų tūkstančių
Prieš šimtą metų, kai biblioteka dar tik pravėrė duris lankytojams, joje buvo apie 150–200 knygų egzempliorių. Norėdamas papildyti knygų fondą, vedėjas imdavosi įvairių sumanymų. Pavyzdžiui, nesulaukdamas reikiamų asignavimų iš ministerijos, neretai savo iniciatyva važiuodavo į Kauną pirkti knygų. Iš pradžių skaitytojų buvo apie penkiasdešimt. Tačiau jų skaičius augo ir A. Vaičkui baigiant savo tarnybą jau buvo pasiekęs kelis šimtus.
Palyginimui: šiandien Mažeikių viešosios bibliotekos ir 24 jos filialų knygų fondą sudaro apie 200 tūkst. knygų bei kitų leidinių.
Būdamas didelis scenos menų mėgėjas A. Vaičkus rengė daug vakarų, spektaklių. Pats juos ir režisuodavo. Jis organizuodavo loterijas, rengdavo gegužines pavenčiuose, o pelnas po šių renginių būdavo skiriamas bibliotekos knygų fondui padidinti.
Šiemet įminta viena mįslė
Simboliška tai, kad šiemet, jubiliejiniais Mažeikių viešosios bibliotekos metais, buvo įminta mįslė – kur ir kokiame pastate buvo įsikūręs A. Vaičkaus vadovaujamas centralinis knygynas su skaitykla. Ilgą laiką tai nebuvo žinoma.
Paaiškėjo, kad pirmoji biblioteka veikė Šiaulių srities vartotojų bendrovių sąjungos Mažeikių skyriaus trijų aukštų mūriniame name tuometinėje Didžiojoje gatvėje (dabartiniame Laisvės g. 38 pastate, žmonėms jis geriau žinomas kaip Lietuvos pašto pastatas).
Simboliška ir tai, kad bibliotekos 100 metų veiklos jubiliejaus proga vykusio koncerto vieta buvo Laisvės gatvės atkarpoje nuo buvusių „Durbės“ prekybos namų iki pastato, esančio adresu Laisvės g. 38. Todėl žiūrovai, kurių kėdės buvo sustatytos tiesiog ant Laisvės gatvės šaligatvių, ir atlikėjai O. Kolobovaitė, E. Bavikinas bei L. Mikalauskas, dainavę pro atvirus bibliotekos langus, tapo jungtimi tarp bibliotekos praeities ir dabarties.
Funkcijos tos pačios, priemonės kitos
Šventinio koncerto metu šiandieniniai Mažeikių viešosios bibliotekos darbuotojai pasveikino 36 metus bibliotekininke dirbusią mažeikiškę Bronislavą Jonušienę. Būtent jos dėka šiandieniniai bibliotekininkai turi 1963 metais pirmojo bibliotekos vedėjo A. Vaičkaus ranka parašytus prisiminimus.
Mažeikių rajono savivaldybės mero Vidmanto Macevičiaus žodžiais tariant, viešoji biblioteka yra Mažeikių savivaldos amžininkė. Pasak mero, palyginus pirmąsias įstaigos veiklos dienas ir šiandieną, matosi, kaip biblioteka pasikeitė.
„Man atrodo, funkcija jos ta pati, bet priemonės jau visiškai kitos. Šiandien biblioteka turi puikų kolektyvą ir užsiima ne tik knygų skolinimu skaitytojams ir priėmimu. Šiandien čia vykdoma edukacija, projektinė veikla. Ir turime puikų rezultatą – šaunų kolektyvą, atnaujintą pastatą“, – sveikindamas bibliotekos darbuotojus ir skaitytojus, kalbėjo rajono vadovas.
Keičiasi visuomenė, keičiasi ir bibliotekos
Mažeikių viešosios bibliotekos veiklos šimtmečio proga bibliotekininkus ir visą Mažeikių bendruomenę pasveikino ir Kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės patarėja Gražina Lamanauskienė.
Pasak jos, bibliotekos yra visuomenės atspindys. Besikeičianti visuomenė iš esmės atsispindi ir kintančiose bibliotekose.
Viešnia mažeikiškiams priminė keletą faktų: per koronaviruso pandemiją mūsų šalies bibliotekos pirmosios ir bene vienintelės pasaulyje savo 3D spausdintuvais pagamino daugiau nei 3 tūkst. apsauginių skydelių medikams. Per 2019–2022 metus bibliotekų darbuotojai kompiuterinio raštingumo išmokė per 100 tūkst. šalies gyventojų. Lietuvos bibliotekos pirmosios Europoje yra visiškai pritaikytos autizmo spektro sutrikimą turintiems vartotojams ir teikia unikalią paslaugą – sensorinius skaitymus vaikams bei suaugusiems žmonėms.
„Mažeikių viešoji biblioteka savo atvirumu, demokratiškumu, infrastruktūra, turimomis technologijomis yra viena iš stipriausių šios sistemos dalių. Ši biblioteka yra labai stiprus mokymosi visą gyvenimą, skaitmeninio ir medijų informacinio raštingumo mokymo centras“, – kalbėjo G. Lamanauskienė. Ji dėkojo buvusiems bei esamiems bibliotekos darbuotojams už drąsą imtis pokyčių, profesionalų bei kūrybingą darbą.
Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo
Autoriaus nuotr.