
Ketvirtadienį į posėdį susirinkusios Savivaldybės tarybos darbotvarkės „vinis“ buvo biudžeto tvirtinimas. Nors paskutiniuoju momentu dar atsirado norinčiųjų koreguoti Savivaldybės pajamų ir išlaidų projektą, visos korekcijos atmestos. Biudžetas patvirtintas! Gaila tik, kad jis gerokai skurdesnis nei ankstesniais metais – vos 80 milijonų litų.
Klausimas dėl privatizavimo iškrito
Dar prieš prasidedant posėdžiui, tarybos narys Rimas Ščupokas kolegoms pasiūlė kol kas nenagrinėti klausimo dėl Savivaldybei priklausančio pastato Vytauto g. 9 b privatizavimo. Anot R. Ščupoko, skubėti nėra kur, pirmiausia reikėtų išklausyti, ką šiuo klausimu mano visos suinteresuotos šalys, t. y. patalpų nuomininkai, naudotojai. Priminsime, jog patalpas tame pastate nuomojasi UAB „Profilena“ ir A. Klišonio komercinė firma „Inesa“ (patalpos perleistos vieno laikraščio redakcijai), kitos pagal panaudą perduotos partijos Tvarka ir teisingumas bei Lietuvos liberalų ir centro sąjungos Plungės skyriams.
Kadangi pačiai Savivaldybei pastatas nebereikalingas, Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyrius siūlė jį įtraukti į privatizuojamųjų objektų sąrašą. Tiesa, likutinė pastato vertė menka (netgi juokinga) – vos 34 tūkstančiai litų, nors pastatas mūrinis, dviaukštis, pūpso kone pačiame miesto centre. Be to, skaičiuojant likutinę vertę, neatsižvelgta į tai, kas jį yra remontavęs, kiek investavęs. Tarybos nariai pritarė, kad skubaus sprendimo priimti nereikėtų. Klausimas atidėtas kitam posėdžiui, iki to laiko tikimasi susirankioti nuomones ir motyvus – kas už privatizavimą, kas prieš.
Kaip ubagai?
Taryba palaimino Savivaldybės administracijos direktoriaus Alberto Krauleidžio komandiruotę (vasario 28-kovo 4 d.) į Bjerkreime (Norvegija) vyksiančią stažuotę „Darbuotojų, dirbančių su specialiųjų poreikių vaikais Bjerkreimo ir Plungės rajono savivaldybėse, bendradarbiavimo stiprinimas“. Beje, ten jis vyksta ne vienas, delegacijoje – 15 asmenų.
Savivaldybės tarybos nariui Audriui Klišoniui užkliuvo tai, kad į komandiruotę vykstančiam A. Krauleidžiui bus mokami dienpinigiai. Kiek? Paaiškėjo, jog dienai direktorius gaus 200 Lt (penkioms – 1 000 Lt). Tokią dienpinigių sumą numato Norvegijos įstatymai.
A. Klišonis pyko, apeliavo į A. Krauleidžio moralę: „Krauleidis už penkias dienas gaus tūkstantį litų, o darželio auklytė, dirbdama visą mėnesį, gerokai mažiau tegauna. Siūlau tą sumą mažinti“.
Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė A. Klišoniui aiškino, kad tie pinigai – ne iš Savivaldybės biudžeto, o iš projektui vykdyti skirtų lėšų, kad juos A. Krauleidis skirs maistui, nes delegacijos maitinimui lėšų nenumatyta, o maistas Norvegijoje brangus. „Negi dabar turėtume kreiptis į projekto finansuotojus ir prašyti, kad sumažintų lėšas?“ – klausė Ž. Piepalienė.
A. Klišonis neatlyžo. 1 000 litų penkioms dienoms – amoralu. Vienaip ar kitaip esą reikia tą sumą sumažinti. „Gal įpareigokim Krauleidį visų pinigų neišleisti. Tegul ką nors iš Norvegijos mums parveža. O gal grįžęs tegu pietus mums ištaiso“, – vienas per kitą šmaikštavo tarybos nariai. A. Krauleidis sakė tų dienpinigių galįs ir atsisakyti, bet kaip kiti delegacijos nariai – ar ir jiems tas pats galios, nes dienpinigius gaus visi?
Diskusijas nutraukė tarybos narys Visvaldas Nekrašas: „Šito klausimo net nesvarstykim. Dienpinigius turim skirti. Negi važiuos į Norvegiją kaip ubagai? Juk ir pavalgyti norės, gal dar ir išgerti kokio… mineralinio“.
Programos „vinis“ – biudžetas
Taip klausimą apie biudžeto svarstymą apibūdino merė Elvyra Valerija Lapukienė. Tiesa, apibūdinimas buvo rusiškas – „gvozd pragramy“. Dėl tos „vinies“ diskutuota ilgokai. Priminsime, jog 2009 metų biudžeto planas buvo 103 mln. litų, šių metų planas – vos 80 mln. Lt. Ir iš to teks išgyventi.
Pirmiausia daug klausimų dėl biudžeto, kurį pristatė Savivaldybės administracijos direktorius A. Krauleidis, turėjo A. Klišonis. Daugiausiai neaiškumų – dėl taupymo plano. „Rašote, kad taupysite mažindami keleivių vežimo maršrutų skaičių. Kokių maršrutų neliks? Dar nurodote, kad mažinsite Vaikų globos namų auklėtinių skaičių. Kaip – taikysite tėvams sterilizaciją ar drausite lytinius santykius? Nurodote, kad taupysite elektrą, vandenį. Negi įstaigoms bus nustatyta, ar vandenį tualete nuleisti kiekvieną kartą, ar tik kas trečią“, – šmaikštavo A. Klišonis.
Aistringai dėl biudžeto pasisakė ir Algirdas Kurcikevičius. „Aš atsisakau savo, kaip tarybos nario, atlyginimo ir šiuos pinigus prašau pervesti į jaunimo veiklos programą. Tą patį raginu daryti ir kitus tarybos narius. Jei visi sutiktų, jaunimo programoje atsirastų 15 000 litų“, – agitavo politikas.
Beje, A. Kurcikevičius niekaip neapsisprendžia. Tai jis prašo 1 800 litų mėnesinio atlyginimo už darbą taryboje, tai užmokesčio visai atsisako. Tai jis nenori dalyvauti biudžeto projekto svarstyme (išdidžiai išėjo iš Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto, svarsčiusio biudžeto projektą, posėdžio), tai teikia pasiūlymus – iš ko pinigų atimti, kam pridėti.
Visus siūlytojus pristabdė Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Mykolas Pronckus. Anot jo, dabar biudžetą reikia arba tvirtinti, arba atidėti kitam kartui. Siūlymams – jau ne laikas. Tai buvo galima padaryti iki paskutiniojo Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdžio.
Jam pritarė ir V. Nekrašas: „Kol buvo laikas, nesiūlėm, o dabar sumanėm pasireklamuoti. Dar per anksti, iki rinkimų – dar metai. Savireklamai turėsim laiko“.
Nutraukus diskusijas, už biudžetą balsuota beveik vieningai. Iš 23 tarybos narių rankas kėlė 19.
Ir atleido, ir priėmė
Taryba pritarė, kad nuo kovo 16 dienos iš pareigų būtų atleistas dabartinis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. Mat šį postą užimantis Edmundas Sausdravas keičia profesiją – laimėjęs konkursą, jis išeina dirbti Nausodžio pagrindinės mokyklos direktoriumi. Taryba šią rokiruotę palaimino.
Padidino atlyginimus
Vyriausybė kažkodėl nusprendė, kad kultūros įstaigų vadovai neverti tokių atlyginimų, kaip kitų įstaigų (pavyzdžiui, mokyklų) direktoriai. Norėdami pakoreguoti šią nuostatą, mūsų Savivaldybės tarybos nariai nutarė didinti kultūros įstaigų direktorių algas, padidindami jų tarnybinių atlyginimų koeficientus.
Taigi nuo kovo 1-osios kultūros centro direktoriaus Romo Matulio tarnybinis atlyginimas didės 8,6 koeficiento (1=122 Lt). Viešosios bibliotekos direktorei Violetai Skierienei – 4,2, Žemaičių dailės muziejaus direktoriui Alvidui Bakanauskui – 4,5, Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorei Rimai Jokubauskienei – 1,8, Kulių, Šateikių ir Žlibinų kultūros centrų vadovėms Mirgai Gulbinskienei, Ramutei Žilienei bei Nijolei Norbutienei – 1.
Vietoj pieninės
Vienas iš labiausiai Plungės miesto vaizdą gadinančių pastatų – Dariaus ir Girėno gatvėje esantys apleisti vadinamosios pieninės pastatai. Atrodo, netrukus vaizdas turėtų pagerėti. Mat taryba palaimino, kad 0,4275 hektaro ploto sklypas būtų padalytas į atskirus sklypus, kuriuose išaugs komercinės paskirties objektai. Ar tai bus prekybos centrai? Ko gero, ne, nes pagal specialųjį didžiųjų prekybos centrų išdėstymo planą šioje vietoje tokie nenumatyti. Gal tai bus parduotuvė, gal kokios pramogos. Žodžiu, bus matyti.