Vasario 29 dieną posėdžiavo Rietavo savivaldybės kolegija. Tądien daug kalbėta apie viešosios įstaigos „Veiklus Rietavas“ likimą – svarstoma keisti įstaigos statusą perorganizuojant ją į biudžetinę. Kaip sakė meras Antanas Černeckis, toks sprendimo projektas bus paruoštas ir įtrauktas į kovo mėnesį vyksiančio Savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę.
Įstaigos veikloje nustatyta daug trūkumų
Priminsime, kad VšĮ „Veiklus Rietavas“ įkurta 2020 metais. Steigėjai – Rietavo savivaldybė ir asociacija Vakarų stalo teniso akademija. Pagal steigimo sutartį Savivaldybė perdavė viešajai įstaigai pinigines lėšas (30 tūkst. eurų) ir tris didelius buvusios Žemaitijos kolegijos pastatus. Jų vertė sutarties pasirašymo metu buvo 1 mln. 620 tūkst. eurų.
Laikraštyje jau rašėme, kad 2023 m. VšĮ „Veiklus Rietavas“ buvo atliktas auditas, kurio tikslas – įvertinti įstaigos, kuriai patikėta administruoti turtą, veiklą efektyvumo, ekonomiškumo ir rezultatyvumo požiūriu. Atliekant auditą (audituojamas laikotarpis – 2021–2022 m. ir 2023 m. devyni mėnesiai) rasta nemažai trūkumų: nepatvirtinti nei strateginiai, nei metiniai veiklos planai, neaiški valdymo struktūra, nepatvirtintas pareigybių sąrašas, o pareigybių aprašymai neatitinka nei atliekamų darbų apimties, nei funkcijų. Daug netvarkos ir neaiškumų aptikta analizuojant patalpų nuomos sutartis ir t. t. Konstatuota, kad ir kolegialus įstaigos valdymo organas – valdyba, kurią sudaro trys Savivaldybės administracijos deleguoti asmenys ir du Vakarų stalo teniso akademijos atstovai, dirbo neefektyviai. Iš tąkart kontrolierės Janinos Gedmintienės pristatytos audito ataskaitos susidarė įspūdis, kad didžiulį turtą „Veiklus Rietavas“ administruoja chaotiškai, neturėdamas administravimo patirties.
Audito išvados sustiprino jau anksčiau vietos politikų išsakytus įtarimus, kad patikėtas turtas valdomas neefektyviai. „Veiklaus Rietavo“ direktorius Silverijus Puotkalis Rietavo savivaldybės buvo įpareigotas pašalinti visus trūkumus.
„Turime apsispręsti, ar 200 tūkst. eurų, ar du milijonai…“
Tačiau ne dėl neefektyvios veiklos planuojama perorganizuoti įstaigą. Meras A. Černeckis Kolegijos nariams atskleidė kitą tokio ketinimo priežastį – viešoji įstaiga gali pretenduoti į daug mažesnę europinių pinigų sumą, nei jų galėtų gauti biudžetinė įstaiga. Lėšų buvusios Žemaitijos kolegijos pastatams įveiklinti poreikis didžiulis. Pagal parengtus projektus planuojama jų pritraukti maždaug 2 milijonus.
„Negerai išėjo. Kūrėme viešąją įstaigą, kad galėtų laisviau veikti, bet išėjo atvirkščiai: jeigu naudos gavėjas yra viešoji įstaiga, kaip šiuo atveju „Veiklus Rietavas“, parama galima iki 200 tūkst. eurų, jeigu Savivaldybė – neribota. Esame priversti galvoti apie naują statusą. Turime nuspręsti, ar 200 tūkst. eurų, kuriuos galėtų gauti viešoji įstaiga, ar 2 milijonai, į kuriuos planuojame pretenduoti perorganizavę įstaigą“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.
„Veiklus Rietavas“ norėtų administruoti baseiną ir bendrabutį
Viktoras Krajinas norėjo išgirsti „Veiklaus Rietavo“ direktoriaus S. Puotkalio nuomonę.
„Manome, kad vienas iš variantų galėtų būti pastatų atskyrimas. Gal yra galimybė ar noras išdalyti juos, kad mes, viešoji įstaiga, galėtume likti administruoti baseiną ir bendrabutį, o kitas pastatas, kuriam reikia daugiau europinių projektų, pereitų biudžetinei įstaigai“, – dalijosi savo mintimis viešosios įstaigos direktorius.
Kaip paaiškėjo iš tolesnių diskusijų, Savivaldybės vadovas tokiems pasvarstymams nepritarė: „Išskaidyti į dvi dalis – pelningą ir nepelningą… Tokiu atveju visas nuostolis atitektų Savivaldybei. Bendrabutis daugmaž gali išsilaikyti, ir baseinas, ypač patvarkius, puikiai išsilaikys. Čia tik laiko klausimas, iš kur tam gausime pinigų, prie kurio projekto pritilpsime. Jeigu pasiliekame tik vieną dalį – didįjį pastatą, tada tuos 100 tūkst. eurų, kuriuos per metus sumokame, mokėsime ir toliau.“
Siūlė sujungti „Veiklų Rietavą“ su Rietavo turizmo ir verslo informacijos centru
Alfredas Mockus pasidalijo jam kilusia idėja – steigiant biudžetinę įstaigą sujungti „Veiklų Rietavą“ su Turizmo ir verslo informacijos centru, taip sumažinti administracines išlaidas.
Jonas Eugenijus Bačinskas į tokį siūlymą sureagavo: „Jeigu viena iš viešųjų įstaigų problemų neturėtų, tada gal ji ir išspręstų prie jos prijungtos įstaigos problemas. Dabar ir viena turi daug problemų, ir kita. Kai sujungsime – bus problemos kvadratu. Koks protas jas išspręstų, koks vadovas būtų pajėgus tai padaryti? Siūlyčiau geriau jas atskirai laikyti.“
Investuotojai į saugomą teritoriją nesiveržia
V. Krajinas svarstė, kad būtų galima ieškoti kitų investuotojų, galinčių įveiklinti pagrindinius didžiuosius pastatus.
Meras kalbėjo, kad tai daroma daug metų. Norinčių ateiti į pastatą parko centre be privažiavimų ir galimybės išplėsti aikšteles nėra. Buvo svarstančių, bet, sužinojus, kad susiduria su saugoma teritorija, visų norai praeina. „Prisiminkime, kai Žemaitijos kolegija buvo įrengusi studentams aikštelę, anuomet tai įvertinta kaip didžiausias nusikaltimas. Teko mokėti baudą. Todėl suprantu ir „Veiklų Rietavą“, sunku pritraukti investuotojus, kai pasiūlyti gali tik patalpas.“
Iš europinių pinigų planuojama įrengti erdves jaunimui ir verslo zoną
Kolegijos nariai domėjosi, kokius projektus ketinama pastatuose įgyvendinti iš planuojamų pritraukti ES fondų lėšų.
Vicemerė Kristina Krasauskienė pasakojo, kad ypač gražių planų turi jaunimas. Buvusioje sporto salėje turėtų atsirasti jiems skirta moderni erdvė žaisti padelį, stalo tenisą ir t. t.
Taip pat pastate numatoma įrengti biuro zoną, 3D laboratoriją, kitas į verslumą orientuotas erdves.
Apsispręs per tarybos posėdį
Aptarus klausimą meras A. Černeckis neslėpė, kad, jo nuomone, esant tokiai situacijai perorganizuoti viešąją įstaigą į biudžetinę būtina. „Artimiausiam tarybos posėdžiui bus paruoštas būtent toks sprendimo projektas. Ir visi turėsime apsispręsti“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.