Pramogu centras „Porto“ pirmuosius savo klientus pakviete prieš puse metu. Dabar džiaugiamasi pramogautoju gausa ir vis populiarejanciu boulingu.
Populiarejanti pramoga
Priminsime, jog pramogu centras „Porto“ isikures Truikiu kaime, šalia žiedines Mažeikiu-Plunges-Taurages ir Šiauliu-Palangos keliu sankryžos. Pramogu centre irengtas ypac modernus šešiu takeliu amerikietiškas boulingas, kuri, pasak „Porto“ direktoriaus Vainiaus Valauskio, jau išbande daugybe plungiškiu ir miesto sveciu.
Anot V. Valauskio, iš pradžiu daugeliui plungiškiu boulingas buvo visiška naujove. Ypac – vyresniems žmonems, kurie reciau išvyksta i didmiescius, reciau pramogauja. „Pastebime tendencija – i boulinga atvykstantys jauni žmones vis dažniau pažaisti atsiveža ir savo tevus. Vyresnieji iš pradžiu i naujove žiuri gana skeptiškai, o kai pabando, nebegali sustoti“, – sake direktorius.
Boulingo istorija
Iš tikruju boulingas tik pas mus yra naujove. Pasaulyje šis žaidimas seniai žinomas, jo istorija siekia daugiau nei 5 000 metu! Seniausi šio žaidimo reikmenys – kegliai ir rutuliai – archeologiniu kasinejimu metu rasti Egipte. Išsiaiškinta, jog jis žaistas ir Graikijoje, o veliau paplito Europoje. Pirmosios oficialios kegliu žaidimo taisykles patvirtintos 1848 metais Škotijoje. Veliau ši pramoga, kaip azartine, buvo uždrausta. Po kurio laiko, šiek tiek pakoregavus kegliu žaidima (prie devyniu kegliu pridejus dešimtaji) ir pavadinus boulingu, pramoga vel atgaivinta. Iki šiol galiojancios žaidimo taisykles patvirtintos XIX a. pabaigoje Amerikoje.
Lietuvoje pirmieji boulingo takeliai atsirado Kaune 1994 metu pabaigoje. 1996-aisiais isteigta Lietuvos kegliu federacija. 1997 metais Lietuva priimta i Pasauline kegliu federacija ir Pasauline dešimties kegliu asociacija. Nuo pat pradžiu organizuojami Lietuvos boulingo cempionatai, tauriu, A ir B lygu varžybos, ivairus turnyrai, lietuviai dalyvauja Europos ir Pasaulio cempionatuose, tarptautiniuose turnyruose.
Žaidimo taisykles
Direktorius V. Valauskis sake neretai pastebintis, kad pradedantieji žaidejai nera susipažine su boulingo taisyklemis, taciau kreiptis i operatoriu ir klausti, kaip žaisti, nedrista. Vis delto reiketu – žinant taisykles, žaisti kur kas paprasciau, nekyla klausimu del kamuolio pasirinkimo, jo slydimo i viena ar kita puse, tašku skaiciavimo ir t. t.
Viename takelyje žaisti gali ne daugiau kaip 6 žmones. Optimaliausias variantas – penkiese. Vienos partijos metu kiekvienas žaidejas gauna po 10 ejimu (kiekvienas ejimas – 2 kamuolio metimai). Kamuoliu stengiamasi nudaužti kuo daugiau kegliu. Nuo to priklauso pelnytu tašku skaicius.
Ko dažniausiai nežino pradedantieji žaidejai?
Pasak V. Valauskio, žaidejai dažnai nežino, kuri kamuoli pasirinkti, kaip ji mesti. Visi kamuoliai pagal sunkuma yra sunumeruoti. Pradedanciajam tinkamiausias – 9. Pagal taisykles 6-8 kamuoliai yra vaikiški, 9-12 – moteriški, 13-15 – vyriški. Metant kamuoli reikia laikyti nykšciu, didžiuoju ir bevardžiu pirštais. Jei laikoma nykšciu, smiliumi ir didžiuoju, kamuolys butinai suks i šona.
Ka reiškia ekrane pasirodes žodis „strike“? Tai tarsi pasveikinimas žaidejui, kuris vienu smugiu numuše visus dešimt kegliu ir antrasis metimas jam nebereikalingas. Pelnes „strike“, žaidejas užsidirba dovana – jam dvigubinasi visi kito ejimo taškai.
Kas yra „spare“? Šis užrašas atsiranda, kai žaidejas visus keglius iveikia per du metimus. Pelnius „spare“, dvigubinasi kito ejimo tik pirmojo metimo taškai.
Kas yra „split“? Tai perspejimas žaidejui, kad po pirmojo metimo tarp likusiu kegliu yra didelis atstumas. O kai kegliai vienas nuo kito toli, antruoju metimu ju numušti, galima sakyti, neimanoma. Patyre žaidejai tokia kegliu padeti vadina „ragais“. Kai likusieji kegliai vienas nuo kito toli, pirmojo metimo metu pelnyti taškai ekrane apibraukiami.
Kodel tiesiai riedejes kamuolys prieš gala pasuka i šona? Pagal taisykles boulingo takeliai yra vaškuojami, taciau ne iki galo, o tik du trecdaliai. Taigi galas lieka nevaškuotas, todel kamuolio kryptis dažniausiai keiciasi takelio gale.
Ka daryti, jei sumaišai ejimus, jei vienam iš žaideju reikia trumpam pasitraukti, jei prisideda naujas? Visa žaidimo eiga – kiek žaideju, kieno ejimas, kiek tašku pelnyta – rodoma prie stalelio pritvirtintame ekrane, kuriame viska galima koreguoti – žaideju vardus, tašku skaiciu, galima praleisti ejimus ir t. t. Kaip koreguoti, pirmakart jus pamokys operatorius.
Patarimas – registruotis iš anksto
Pasak V. Valauskio, pamegusiuju boulinga tikrai netruksta. Žaideju ypac daug savaitgaliais, per šventes. Kad jusu išvyka i „Porto“ nebutu be reikalo, reiketu iš anksto pasiskambinti ir rezervuoti takeli. Beje, nuvykti galima ir maršrutiniu autobusu Nr. 4, kurio tvarkaraštis pateikiamas internetineje „Porto“ svetaineje (www.portopramogos.lt).
„Porto“ boulingo kainos – mažesnes nei kituose miestuose – nuo 19 Lt darbo dienomis (takelio kaina 1 valandai, nepriklausomai nuo žaideju (iki 6 asm.) skaiciaus) iki 49 Lt savaitgaliais. Už boulinge praleista laika atsiskaityti galima net minuciu tikslumu – mokesite ne už valanda, o už tiek laiko, kiek cia praleisite. Jau artimiausiu metu nuolatiniams klientams bus pradeta taikyti lojalumo programa, pagal kuria – kuo daugiau kartu i „Porto“ atvyksti, tuo didesne nuolaida gauni.
Boulingas veikia nuo 12 iki 23 valandos, penktadieniais ir šeštadieniais – iki 24 val. Vietas rezervuoti galima telefonais (8 448) 72410, 8 611 50200.