Sausio 4-ąją Plungės rajono apylinkės teisme baigta nagrinėti baudžiamoji byla dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, turto pasisavinimo ir iššvaistymo. Šių nusikalstamų veikų padarymu kaltinama plungiškė Ramutė Sakalauskaitė (g. 1990 m.). Nukentėjusiąja pripažinta viešoji įstaiga Rietavo parapijos senelių globos namai.
Priešistorė
Kaltinamajame akte teigiama, kad R. Sakalauskaitė, dirbdama buhaltere Rietavo parapijos senelių globos namuose, nuo 2011-ųjų liepos iki 2013-ųjų gruodžio apgaulingai tvarkydama buhalteriją, pasinaudodama jai suteiktais įgaliojimais naudotis įstaigos elektroninės bankininkystės prieigomis, į savo sąskaitą persivesdavo didesnį darbo užmokestį, nei numatyta. Taip pat iš I. Š. paimdavo mokestį už jos tėvo P. Š. priežiūrą, tačiau į kasos apskaitą to neįtraukdavo. Rietavo parapijos senelių globos namai pateikė 5 154,58 euro civilinį ieškinį.
Jauna buhalterė nuo pat pradžių pripažino, jog galėjusi padaryti klaidų tvarkydama buhalterinę dokumentaciją, tačiau dėl lėšų pasisavinimo ir iššvaistymo kaltę neigė. Savo parodymus moteris sutiko duoti tik po to, kai bus apklausti visi liudytojai. O jų – nemažas būrys – vienuolika (apie tai rašėme pernai liepos 5-osios numerio straipsnyje „Jauna buhalterė kaltinama iš Rietavo parapijos senelių globos namų pasisavinusi daugiau kaip 5 000 eurų“ ir spalio 25-osios numerio straipsnyje „Pinigų pasisavinimo ir iššvaistymo byloje liko klaustukų“).
Apklausus liudytojus, kaltinamosios gynėjui kilo klausimų dėl auditų senelių globos namuose, tad nutarta į teismą iškviesti juos atlikusias specialistes. 2016-ųjų lapkritį surengtame posėdyje dalyvavo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų tarnybos Objektų kriminalistinių tyrimų poskyrio specialistė Irena Virginija Lapienienė, tikrinusi įstaigos dokumentus (apie tai rašėme 2016 m. lapkričio 11 d. numerio straipsnyje „Buhalterės byla artėja prie finišo tiesiosios“). Kita auditorė dėl ligos į posėdį atvykti negalėjo. Vėliau sunegalavo teisiamosios gynėjas, tad bylos nagrinėjimas persikėlė į 2017-uosius.
Specialistės parodymai
Sausio 4-ąją teisme apie Rietavo parapijos senelių globos namuose atliktą finansinę peržvalgą papasakojo uždarosios akcinės bendrovės „Audito gairės“ vadovė Loreta Rupeikienė.
Į senelių namus atvykusi ir prisistačiusi, kas esanti, L. Rupeikienė ten tuo metu buhaltere dirbusios R. Sakalauskaitės nesutiko, o iš pavaduotojos R. M. sulaukė ignoravimo. Beje, specialistė buhalterės nematė visą laiką, kol peržiūrėjo įstaigos dokumentus.
Pagrindinis tikrinimo tikslas buvo įvertinti buhalterinės apskaitos būklę nuo 2011-ųjų iki 2013-ųjų. Kadangi R. Sakalauskaitės senelių namuose nebuvo, reikiamus dokumentus pateikė darbuotoja R. S.
Pasak L. Rupeikienės, vėliau paaiškėjo, kad tikrinimo metu R. Sakalauskaitė sirgo, tačiau atvykusios auditorės apie buhalterės ligą niekas neinformavo. Apie tai nieko nežinojo ir senelių namų vadovas kunigas Antanas Gutkauskas. Tad, susiklosčius tokiai situacijai, jis tikrintojai leido naudotis visa rasta buhalterine dokumentacija ir peržiūrėti buhalterinės apskaitos programoje vykdytas operacijas.
„Pirmiausia nustebino buhalterinės apskaitos netvarkingumas programoje. Susidarė įspūdis, kad dirbo apie tai nesuprantantis ar per mažai žinių turintis žmogus“, – pabrėžė L. Rupeikienė.
Kadangi buhalterė visą tikrinimo laiką sirgo, auditorė negalėjo užduoti klausimų ir sulaukti paaiškinimų, o telefonu R. Sakalauskaitė esą bendravusi tik su pavaduotoja R. M. Tam, kad būtų galima prisijungti prie buhalterinės apskaitos programos, senelių namų direktoriui teko kreiptis į jos kūrėjus, kad jie nuotoliniu būdu padėtų tai padaryti.
Kalbėdama apie didesnio darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimą L. Rupeikienė tvirtino, kad rėmėsi įstaigoje buvusiais įsakymais ir aptiko, kad didesnės, nei priklauso, algos buvo išmokėtos R. Sakalauskaitei ir R. S. Taip pat liudytoja paaiškino, jog Buhalterinės apskaitos įstatyme nurodyta, kad už darbo organizavimą atsakingas vadovas, o už buhalterinę apskaitą – buhalterė.
Intrigėlė
Kai atrodė, kad jau visų klausimai išseko, teisėjas paprašė L. Rupeikienės papasakoti apie telefono skambutį gruodžio mėnesį (tada bylos nagrinėjimas neįvyko dėl R. Sakalauskaitės gynėjo ligos – aut. past.).
„Likus porai dienų iki posėdžio kaltinamosios advokatas paskambino man ir pasiūlė pavežti iki Plungės. Pokalbio metu du kartus nuskambėjo frazė, kad įstaigos vadovas yra už viską atsakingas ir kaltas. Įtarčiau, kad patyriau spaudimą“, – suintrigavo liudytoja. Nors teisėjui ji patvirtino, kad taip sakyti teisme jai niekas neliepė.
Kaltinamosios gynėjas pokalbio telefonu neišsigynė, tačiau kategoriškai neigė daręs kokį nors spaudimą ir pasakyti tiksliai, apie ką kalbėjo, negalėjo.
Prokuroras teismo prašė R. Sakalauskaitę pripažinti kalta ir skirti jai 120 bazinių socialinių išmokų dydžio baudą (4 519,20 Eur), o civilinį ieškinį tenkinti visiškai.
Koks bus šios painios bylos nuosprendis, paaiškės vasario mėnesį.