
Strasbūre įsikūręs Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) sausio 6-ąją paskelbė sprendimą byloje „Paksas prieš Lietuvą“. Priminsime, jog šią bylą EŽTT Didžioji kolegija viešame posėdyje nagrinėjo balandžio 28 dieną. Procesą stebėjo ir 46 žurnalistai iš Lietuvos, tarp jų – ir „Plungės“ laikraščio.
EŽTT Didžiajai kolegijai, bylą nagrinėjusiai balandžio 28 sieną, sprendimui priimti prireikė daugiau nei 8 mėnesių. Skundą teismui Rolandas Paksas buvo pateikęs 2004 metais, kuomet jis, remiantis Lietuvos Konstitucinio teismo nutartimi, apkaltos tvarka buvo pašalintas iš prezidento posto. Taigi nuo skundo pateikimo iki jo nagrinėjimo praėjo šešeri metai.
Savo skundu nušalintasis prezidentas, europarlamentaras, partijos Tvarka ir teisingumas lyderis siekė atgauti teisę kandidatuoti į aukščiausius šalies postus. Ši teisė iš jo atimta 2004 metais – tuomet jis ne tik pašalintas iš prezidento posto, bet ir iki gyvos galvos neteko teisės prisiekti
tautai, t. y. negalėjo
tapti prezidentu, premjeru, ministru, Seimo nariu.
R. Pakso interesams EŽTT atstovavo jo advokatas iš Austrijos Eugen Salpius, pačiam nušalintajam prezidentui pasisakyti neleista. Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu pasisakė Teisingumo ministerijos atstovė Elvyra Baltutytė ir advokatas Eivid Smith. Pastarieji prašė ieškinio netenkinti – ir dėl praleisto termino, ir dėl to, kad R. Paksas yra pažeidęs Konstituciją, sulaužęs priesaiką, už finansinę paramą suteikęs pilietybę verslininkui Jurijui Borisovui ir tuo keliantis grėsmę Lietuvai.
Sausio 6-ąją EŽTT Didžioji kolegija paskelbė, kad sprendimas iki gyvos galvos uždrausti R. Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose (nes parlamentaras privalo prisiekti Lietuvos Respublikai) buvo neproporcingas ir neatitiko Europos žmogaus teisių apsaugos konvencijos. Taigi teisė kandidatuoti į Seimą jam atkurta.
R. Pakso tikslas buvo kitas – galimybė kandidatuoti ir į prezidento postą. Tačiau Strasbūro teismas atsisakė vertinti šiuo metu Europos Parlamente dirbančio R. Pakso pašalinimo iš prezidento pareigų procesą ar draudimą vėl užimti prezidento postą ir atmetė partijos Tvarka ir teisingumas vadovo prašymą priteisti jam šimtatūkstantines kompensacijas.
Nors ieškinys tenkintas tik iš dalies, R. Paksas nusiteikęs optimistiškai. Po sprendimo paskelbimo surengtoje spaudos konferencijoje jis sakė dalyvausiąs 2012 metų Seimo rinkimuose ir jų partija nugalėsianti.